Po porodu zpátky do plavek I.

Kdysi dávno jsem si z náhodně odposlechnutých hovorů mezi ženami živočišného druhu „matka“ odnesla poznatek, že „kila prostě člověku zůstávají po dětech“. Vzala jsem to jako neměnný fakt, asi jako že s černými mračny přijde déšť a nelze na tom nic změnit. A pokud se k tomu dešti nepřidá ještě krupobití o velikosti tenisových míčků, budeme ještě rádi. Protože jak jinak si vysvětlit, že moje babičky jsou kuličky, ale ještě na svatebních fotkách holky štíhlé jako proutek. Stejně jako moje máma, její kamarádky, kolegyně z práce, sousedky, atd…Avšak čím víc se můj věk blížil období ideálnímu i pro moji přeměnu v „matku“, či spíše k horní hranici zvané „poslední šance“, začala jsem si ve svém okolí všímat těch, které evidentně už na druhém břehu byly, ale přesto by to do nich nikdo neřekl. Žádné velryby, které mají udělen doživotní zákaz nosit dvoudílné plavky a jediné, co je zdobí v místě mezi prsními bradavkami, je pupík. A tak jsem nabyla přesvědčení, že ta skutečná „kila po dětech“ (a mám na mysli desítky kilogramů, ne jen tak někde nějaký špíček) zůstávají jen těm, kterým se to líbí (nebo jejich partnerům, kteří potřebují „mít za co vzít“), které jsou tak spokojené a nebo (a to se těžko poslouchá) jsou zkrátka líné.

Pokud ještě stále čtete a nepřeklikly jste znechuceně jinam, soudím, že chcete být i po porodu šik, zdravě vypadat a také se tak cítit, čtěte rozhodně dál. Pro všechny statečné „bojovnice s váhou“ se pokusím shrnout několik základních pravidel, tipů, triků a doporučení vyčtených i na sobě vyzkoušených a budu doufat, že vám alespoň některé z nich pomohou na cestě za původní (nebo třeba i lepší) postavou.

1. Návrat ke svému původnímu šatníku zahajujeme už v době těhotenství…
Bylo by bláhové se domnívat, že jakmile objevíme na těhotenském testu vysněné 2 čárky, můžeme se cpát jak se nám zlíbí, jíst „za dva“ či „za tři“ a na porodní stůl uléhat s pěknými 30 kilogramy navíc. (I když znám i takové případy a po porodu je shodily, ani nevěděly jak. To jsou ale – bohužel – výjimky.)
Ideální je váhový přírůstek 8-14 kg (podle toho, jaká je vaše výchozí váha).

2. Dejte tělu čas…
Za předchozích 9 měsíců prošlo Vaše tělo velkými změnami a tak nelze očekávat, že z porodnice odejdete ve svých riflích, které jste nosila před otěhotněním… Ne nadarmo se říká, že bříško roste 9 měsíců a dalších 9 měsíců mu zase trvá, než bude jako dřív.
Nedělejte ukvapené závěry pár dní po porodu, ale pomaloučku polehoučku svoji cestu za původní dívčí postavou můžete zahájit.
Můj tip: kupte si ve zdravotnických potřebách nebo specializované lékárně břišní pás, pomůže vám povolené a oteklé bříško formovat do původního tvaru. Můžete začít už v porodnici nebo po svém příchodu domů. Není nutné nosit jej celodenně, pokud se vám bude dělat špatně, odložte jej. Levnější variantou, i když ne tak praktickou, je omotat se ručníkem nebo obléci si elastický dres.

3. Kojte, kojte, kojte…
Pokud máte to štěstí a kojíte (a hodláte své dítě kojit i nadále), je to zaručeně to nejlepší, co můžete udělat pro vás oba…
Navíc právě díky kojení a běhání kolem miminka dochází ke zvýšenému energetickému výdeji a hubnutí jde tak trochu „samo“. I když i zde se najdou výjimky…
Moje poznámka: Dnes už nedokážu s jistotou říci, co přesně mi pomohlo ke zhubnutí, asi od všeho trochu. Pravdou však je, že „jen“ kojení, na to mělo určitě velký vliv… V těhotenství jsem nabrala 12,5 kg a po 9 měsících po porodu jsem měla dole 19,5 kg. A ty čokoládičky k odpolední kávičce, které jsem si prostě nemohla odpustit, se neukládaly mně, ale evidentně jsem je mlékem předávala mému synovi. Naše sousoší by mohlo nést název „bída a blahobyt“. A věřte, že od okamžiku ukončení kojení šly kilíčka zase ppoommaalloouuččkkuu nahoru…

4. NE drastické, jednostranné a „zázračné“ diety, NE hladovka…
Zapomeňte na „zázračné“ diety z odevšad číhajících reklam v podobě náplastí, drinků, magnetických náramků, tabletek, apod., které nevyžadují cvičení a zhubnutí slibují i při jídle v neomezeném množství. Bez Vašeho přičinění z Vás Twiggy prostě nebude… Navíc tukožroutské, či jiné krátkodobé diety, po kterých se opět vracíte ke svému původnímu stravování, přináší s sebou Yo-Yo efekt. A to není efekt, který očekáváte… Jakmile totiž pociťujete hlad, zpomaluje se Váš metabolismus, pomaleji spalujete, pomaleji hubnete, ale jakmile se najíte, tělo si pamatuje, že strádalo a začne ukládat zase na další „hladové“ časy.
Odborníci doporučují optimální váhový úbytek pro kojící maminky ¼ kg až ½ kg týdně, pro nekojící maminky max. 1 kg týdně.

5. Nebojte se a zkuste pravidelně jíst!
Obecné pravidlo stravování zní: pestrá strava 5x denně a dostatek tekutin. Přesněji řečeno, jíst byste měla každé 2-3 hodiny.
Můj tip: Jídelní talíře vyměňte za dezertní talířky. Takový plný, téměř jídlem přetékající dezertní talířek je pastvou pro oči. Koho by v tu chvíli napadlo myslet si, že se hodláte „ošidit“. Nezapomeňte také, že jíme očima, proto si vždycky každou porci řádně vyzdobte. Jídlo si pak úplně jinak vychutnáte, uvidíte… Jíst chlebíčky z umaštěného papíru nebo 20 dkg pařížského z plastových kelímků, apod. je naprosté tabu!!!
Kojící maminky by z talířků neměly ubírat příliš, aby neztratily mléko a měly pro svá miminka stále dostatek živin. Ale zase není nutné (stejně jako v období těhotenství) jíst „za dva“. Bohatě postačí asi o 1/3 více než netěhotné, nekojící.
Doporučené tekutiny: bylinkové čaje, neperlivá voda a herečka Angelina Jolie doporučuje zázvorový čaj!

6. NE light výrobky, DIA a 0% tuku
Jen se naoko tváří, že jsou skvělými pomocníky pro udržení štíhlé linie, ale opak je pravdou. Nezasytí a obsahují chemické náhražky, se kterými organismus neumí nakládat, tak je pro jistotu uloží… A vy máte stejně zase po chvíli hlad… Light jogurty také navíc obsahují zahušťovadla a cukr, aby získaly správnou konzistenci a k naší škodě často neobsahují probiotické látky, tolik prospěšné pro střevní mikroflóru.

7. Více zeleniny, méně ovoce
Každé z jídel by mělo obsahovat ovoce nebo zeleninu. Obsahují důležité vitamíny, vlákninu, pomáhají vytvářet v žaludku trávící enzymy, chrání před kardiovaskulárními a nádorovými onemocněními.

A protože bez cvičení to zkrátka nepůjde, bez něj se totiž povoleného bříška jen těžko zbavíme, v dalším díle se můžete „těšit“ právě na cvičební tipy. Ale také na další pomocníky i „škodiče“ na cestě po porodu zpátky do plavek…