Nenápadný pomocník – permanentní make-up

Po dlouhé době jsem pohledu do zrcadla věnovala mnohem více pozornosti a tak mi nemohlo ujít, že mé oči jsou stejně nevýrazné, jako před čtyřmi lety. Tedy těsně před tím, než jsem si je nechala zvýraznit permanentním make-upem. Jenže nic netrvá věčně a tak po mých linkách zůstaly už jen sotva znatelné stopy…

Co je permanentní make-up?

Hodně zjednodušeně řečeno jde o tetování. Na rozdíl ale od klasického tetování se barvy vpravují speciální jehlou pouze do horní vstvy pokožky, epidermu, takže výsledný efekt není doživotní, ale pouze dočasný. Protože se „tetuje“ v místech, která jsou hojně inervována, používá se lokální anestezie (většinou ve formě znecitlivujícího krému nebo tamponků napuštěných anestetikem) a pak cítíte jen slabé brnění v místě zákroku. Ale nutno říct, že bolest je velmi individuální a většina žen, které permanentní make-up podstoupí, bolest nepociťovaly. Dokonce se prý najdou i ty, které při tetování dokážou usnout… 🙂

Já za sebe můžu říct, že jsem permanentní make-up očních linek podstoupila už potřetí (před 8 lety, před 4 lety a nyní). Mám snížený práh citlivosti a přestože jsme před zákrokem 20 minut oči umrtvovali znecitlivující mastičkou i tamponky napuštěnými lidocainem, stejně jsem to propichování „šicího stroje“ cítila. Navíc mi kosmetička v průběhu výkonu potírala místa vpichů znecitlivujícím ledovým gelem, aby byla bolest pro mě snesitelnější a já jí neutekla z křesla.

Některé salóny také nabízejí tzv. mikropigmentaci. Provádí se ještě tenčí jehličkou než permanentní make-up, takže se nepoužívá lokální znecitlivění, vydržet by měla údajně o něco kratší dobu a zaplatíte za ni o pár tisíc více. Rty (kontura i výplň), které jsem viděla hotové metodou mikropigmentace, vypadaly výborně a rozdíl mezi permanentním make-upem a mikropigmentací jsem na pohled nezaznamenala. Jak dlouho nositelce vydrží, nevím, ale za pár měsíců či let určitě ráda doplním aktuální informace…

Komerční tip

Jednodenní kontaktní čočky vám umožní snadné líčení.

Jak dlouho permanentní make-up vydrží?

Je to hodně individuální, ale obvykle se uvádí doba kolem 3 let. Záleží na věku (mladším ženám a dívkám vydrží kratší dobu než ženám ve zralém věku), hormonální hladině a typu pokožky. Za sebe můžu potvrdit (je mi 33 let a mám velmi suchou pokožku, obzvlášť v okolí očí), že po 3-4 letech mi z očních linek zůstaly opravdu jen mizivé zbytečky. Mým dvěma (o pár let starším) kamarádkám s konturou a výplní rtů (a jedna navíc s očními linkami) i po 5 letech permanentní make-up stále pěkně drží, bez viditelných známek vyrůstání. Dokonce té jedné z nich rty drží už celých 10 let, ale není spokojená s jejich odstínem. Z růžovofialové se stala po letech spíš světle oranžová. Ona sama tuto změnu připisuje i používání bělících zubních past.

Pro koho je vhodný?

Pokud sportujete nebo jste často v přírodě a klasické líčení pro vás není vhodné. Pokud máte citlivou pleť a trpíte alergiemi na líčidla. Pokud nosíte brýle nebo kontaktní čočky a je pro vás líčení obtížné nebo je nesnesete. Pokud nemáte příliš pevnou ruku při líčení, ať už z důvodu věku či choroby. Pokud se nechcete denně líčit a přesto chcete vypadat přirozeně. Pokud nechcete během dne či večera opravovat rozpitou rtěnku, rozmazané oční linky nebo obočí. Pokud chcete být i doma nenalíčená a přesto pro partnera přitažlivá a sexy. Pokud máte drobnou kosmetickou vadu (jizvy po operacích nebo úrazech) a chcete tímto způsobem zaretušovat chybějící část obočí nebo jizvičku po rozštěpu rtu. Pokud jste po ablaci prsu a jeho následné rekonstrukci nebo po chemoterapeutické léčbě.

Nemusíte se bát, že budete vypadat příliš vyzývavě a přelíčeně. Pokud je permanentní make-up dobře udělaný a jsou zvolené vhodné barvy k vašemu typu, budete vypadat „jen“ přirozeně hezká a upravená. Například některé blondýnky mají samy o sobě nevýrazné, téměř neznatelné obočí. Nevýrazné a úzké rty lze mírně zvětšit a „vybarvit“, takže zvětšující rtěnky rázem vyměníte za balzámy na rty nebo bezbarvé lesky na rty.

Pro koho vhodný není?

Pokud jste silný diabetik, užíváte psychofarmaka nebo léky ovlivňující krvácivost.

Co si můžete nechat zvýraznit a za kolik?

Stejně jako u kadeřníka můžete zaplatit za „totéž“ 300,- nebo 1500, – Kč, tak i v případě permanentního make-upu berte mnou uváděné ceny jen jako orientační. Konkrétní ceny si určují jednotlivé salóny, takže se vždy předem informujte. Určitě by ale cena neměla být hlavním určujícím kritériem pro volbu daného salónu, důležité jsou jejich zkušenosti a výsledky předchozí práce a rovněž hygiena. Na ceně se také odrazí lokalita a vyhlášenost salónu, lékařská centra bývají dražší než tetovací salóny.

Obočí lze prodloužit, rozšířit, dát mu ideální tvar pro daný typ obličeje. Každý nemá ideální tvar obočí a husté řasy. Volí se barva stejná nebo o odstín tmavší, než je barva přirozená. I v případě, že například po chemoterapii přijdete o obočí úplně, je možné je nahradit právě permanentním make-upem.

Cena se pohybuje kolem 3 800,- Kč.

Oči se zvýrazňují horními a/nebo dolními linkami, které bývají vedeny přímo v místech, odkud vyrůstají řasy a těsně nad nimi, které tímto opticky zhoustnou. Dá se i jemně opticky upravit tvar oka a mírně zvednout vnější oční koutky, které směřují směrem dolů a „rozveselit“ je. Linky se zpravidla volí v černé, hnědočerné nebo hnědé barvě, ale můžete zvolit např. linky modré.

Cena za horní linky 2 600,- Kč, za dolní 1 900,- Kč, za horní i dolní najednou 3 900,- Kč.

Tvar rtů je možné zvýraznit konturou nebo se metodou stínování vyplní barvou celé rty. Je možné je i opticky zvětšit. Barvu zase zvolíte po dohodě nejvhodnější k vašemu typu, od růžových, přes červené až k oranžovým odstínům. Cena za konturu i stínování 4 300,- Kč.

Tato technika umožňuje u žen po ablacích prsů a jejich následné rekonstrukci plastickým chirurgem přistoupit k „vykreslení“ prsních dvorců tak, aby prso vypadalo co nejpřirozeněji a při pohledu neupoutávalo chybějícími bradavkami. Místo bradavky se stínuje tmavšími barvami a i když nelze docílit vystouplé bradavky, jde alespoň o vizuální nápravu a navrácení ztraceného sebevědomí ženy.

V ceně bývá obvykle zahrnuta i druhá návštěva, která slouží k drobným korekcím k vaší úplné spokojenosti v době max. do 3 měsíců od první aplikace. Zde opět přidám svoji osobní zkušenost. Za horní a dolní linky jsem platila pokaždé těsně přes 3 000,- Kč, teď naposledy 3500,- Kč. Poprvé (před asi 8 lety) se mi linky vyloupaly úplně (z mé vlastní hlouposti) a korekce vlastně znamenala opětovné tetování. Podruhé (před 4 lety) jsem druhou návštěvu vůbec nepotřebovala, linky byly naprosto perfektní. A nyní? Opět jsem napoprvé spokojená a druhá návštěva není nutná. Konec konců, posuďte sami… 🙂

Před zákrokem
…po zákroku
… 10 dní po zákroku

Co je důležité před tím?

Nejdůležitější je výběr správného tetovacího studia. Porozhlédněte se ve svém okolí a zkuste i rozhodit sítě mezi známými. Kladné doporučení a zkušenost (nebo naopak 🙂 )je k nezaplacení. Určitě se neobjednávejte jen po telefonu, ale zajděte se tam nejprve podívat.

Já jsem poprvé byla velmi mile překvapena vstřícným jednáním, profesionální prací a útulným prostředím tetovacího salónu. Mé očekávání špinavého doupěte s potetovanými drsnými chlápky bylo hned u dveří totam. A stejně tak jsem byla spokojena s tímtéž v kosmetickém salónu, kde jsem absolvovala permanentní make-up nyní i před 4 lety.

V den zákroku je ideální být odpočatá, nemít těsně před menstruací, rozhodně zdravá, ne těsně po nemoci. Pokud užíváte antibiotika nebo jiné léky, dohodněte si jiný termín a nebo jejich vhodnost v souvislosti se zákrokem konzultujte s kosmetičkou/lékařkou, která vás bude zkrášlovat. Návštěvu odložte i v případě, že máte například opar. Alespoň 2 hodiny před se nedoporučuje pít alkoholické nápoje a kouřit (kvůli zvýšené krvácivosti). Také není vhodné alespoň den předem používat příliš mastné krémy.

Co je důležité potom?

Bezprostředně po tetování může být místo začervenalé a oteklé. Proto není vhodné si na ten den domlouvat důležité pracovní schůzky nebo třeba návštěvu divadla. Obojí ale zpravidla do druhého dne zmizí. Oči se mohou v případě potřeby vykapávat očními kapkami a přikládat studené obklady.

V prvních dnech je důležité zejména vyvarovat se odlupování stroupků, což není zrovna lehké. 🙂 Připravte se na to, že vás to bude více či méně svědět a šíííleně svádět ke škrábání… Nepoužívejte po dobu hojení žádné kosmetické přípravky (pleťové krémy, oční stíny, make-up, rtěnka, odličovací přípravky, …) kromě mastičky, kterou vám doporučí kosmetička na ošetření místa při vašem odchodu ze salónu. Příliš neoplachovat vodou, návštěvu bazénu nebo sauny odložte raději na jindy. Neopalujte se na slunci ani v soláriu (je možné, že by díky tomu došlo k nevratné změně barev). V prvních dnech také zapomeňte na těžkou fyzickou námahu, hodiny trávené v posilovně nebo na aerobicu a také na cestování letadlem. Mohly by se vám stroupky vyloupat rychleji spolu s tetováním a dopadly byste stejně jako já po svém prvním permanentním-make-upu, se kterým jsem odjela na vodáckou dovolenou. Zpátky domů jsem přijela už bez linek…

Aby vám permanentní make-up vydržel co nejdéle, nepoužívejte bělící krémy a pamatujte na to, že rychlost vymizení permanentního make-upu může ovlivnit i to, zda si barvíte řasy nebo obočí kysličníkem.

Pokud se rozhodnete pro permanentní make-up, přeju vám, abyste s ním byly spokojené stejně jako já. A pokud permanentní make-up máte, podělte se o své zkušenosti, těším se na ně… 😉