Síla medu

Začal podzim a s ním související různá onemocnění znepříjemňující život nám i našim dětem. Pokud na nás skočí nějaký bacil, okamžitě většina z nás běží do lékárny a kupuje různá léčiva a doufá, že to zabere. Ale možná bychom měli více předvídat a trošičku se zaměřit na prevenci. Od mé babičky jsem slýchávala, že med je nejlevnější lékárna a místo různých pilulek si mám udělat čaj s medem a zalehnout. Jak je to s tím medem?

Med je už od pradávna po celé zeměkouli považován za důležitou potravinu v její nejčistší přírodní kvalitě.

Jaký je rozdíl mezi medem a řepným cukrem?

Med obsahuje 80 různých sloučenin a tvoří ho také několik stovek enzymů. Řepný cukr obsahuje 98 % disacharid sacharózu (potravinářský cukr obsažený v sušenkách, ovocných nápojích atd.), kterou musí naše trávicí ústrojí obtížně zpracovat, rozložit, tudíž je to pro náš organismus větší zátěží. Med se jednodušeji vstřebává (obsahuje převážně monosacharidy, glukózu – cukr hroznový a fruktózu – cukr ovocný). Tyto jednoduché cukry organismus člověka téměř bezpracně využívá, přeměnu cukrů v celém chemickém koloběhu obstarávají včely, což je samozřejmě přirozená věc. Med má v sobě celou řadu vitaminů (A, C, D, E, K, širokou skupinu vitamínů B), stopové prvky, aminokyseliny, minerály, antioxidanty.

Léčebné účinky medu

Celou řadu let se med zkoumá a jeho zdravotní účinky jsou nesporné:

 

Představuje med nebezpečí?

Med obsahuje silné přírodní kyseliny a ty mohou u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci. Jestliže po požití medu vzniknou vyrážky, pupínky, jiné nepříjemné nežádoucí reakce (svědění těla, dušnost), med ihned přestaňte užívat!!!

Existují dokonce případy, kdy byl med označen jako jedovatý. Tyto případy se objevily v Turecku, USA, Řecku, neboť zde včely sbíraly nektar z rostlin (narcis, rododendron, sněženka), jejichž květy vytváří nebezpečnou látku pro lidský organismus. Po požití jedovatého medu jedince svědilo celé tělo, zvracel, padal do mdlob, trpěl nevolností. Jen ve vzácných případech došlo i k úmrtí po požití medu.

Rady našich babiček při chřipce

Hned při prvním zakašlání nezapomeňte na čaj s medem a citronem.  Velmi intenzivní a silný účinek má spojení medu s česnekem (2 lžičky medu, 2 rozdrcené měsíčky česneku), toto smíchání představuje velkou léčivou sílu. Spojení 1 lžičky medu s jednou nastrouhanou cibulí, které necháme odkapat přes cedník, a poté konzumujeme, vydá za mnohé pilulky. Dalším lékem starší generace je smíchání 1 lžičky křene s 1 lžičkou medu.

Nejlépe je konzumovat med, který není starší než jeden rok a neprošel tepelnou úpravou. V kuchyni ho lze používat nejen do čaje, ale i do mléčných výrobků, neboť nekazí zuby. Med často používáme při pečení a na marinády při grilování, a proto je potřeba připomenout, že tím se účinné látky medu neznehodnotí. I ve formě medoviny si med zachová své léčivé účinky.

Na med nedám dopustit, ale i při jeho konzumaci dávejte pozor, všeho s mírou. Jako děti jsme mazali chleba s medem, pili čaj slazený jedině takto a byli relativně zdraví. Možná bychom se k tomu měli vrátit už kvůli svému zdraví i postavě. Jděte si uvařit čaj s medem, zabalte se do deky a jen relaxujte, v tento čas vidím tuto aktivitu jako luxus nad luxus.

Minianketa:
Máte doma med? K čemu jej doma využíváte? Máte nějaký další osvědčený recept na léčbu nachlazení medem?