Jak se zbavit inkontinence? Buďte vy i vaše dítě v suchu

Nastávající maminky i ženy po porodu se často kvůli změnám, kterými prochází jejich tělo během těhotenství, potýkají s inkontinencí. Po narození dítěte se tělo pomalu se vrací zpět do původního stavu a příroda si se samovolným únikem moči většinou sama poradí.

Ženy, které chtějí předcházet úniku moči v těhotenství nebo zabránit již vzniklé inkontinenci po porodu, mohou cvičit Kegelovy cviky. Jedná se o sestavu speciálních cviků, které jsou určené pro posílení svalů pánevního dna.

Pomočování u dětí

Spousta maminek se s nechtěným únikem moči setká i u svých ratolestí. Dětské nehody v podobě především nočního pomočování se považují za normální u dětí ve věku do zhruba 5-6 let. V tomto věku se děti stále vyvíjí a občasná nehoda ještě nemusí nutně znamenat zdravotní problém. Děti jsou individuality a některým se močový měchýř pouze vyvíjí delší dobu než je standardní.

O nemoci zpravidla hovoříme až ve chvíli, kdy problém neodezní ani po překročení této věkové hranice. V takových případech je vhodné probrat vše s pediatrem, který vás případně pošle k nefrologovi (diagnóza a léčba ledvin, ve kterých se moč tvoří) nebo dětskému urologovi.

Dětské pomočování je z části dáno i dědičně. Pokud rodiče v dětství trpěli stejnými problémy, je vyšší pravděpodobnost, že se s nimi bude potýkat i jejich dítě.

Noční pomočování

S nočním pomočováním (enurézou) se můžeme setkat ve dvou podobách – primární a sekundární. O primární hovoříme v situaci, kdy se dítě během noci pomočuje dlouhodobě. O sekundární se jedná ve chvíli, kdy pomočování na delší časové období ustalo, ale poté se zase vrátilo. V těchto případech bývá častým spouštěčem problémů stresující událost, která narušuje psychickou pohodu dítěte. Zkuste se zamyslet nad tím, jestli neexistuje něco, co by mohlo vašeho potomka mohlo trápit a popovídejte si s ním.

Pomočování je nepříjemné pro děti i jejich rodiče. Je důležité zvolit citlivý přístup, minimalizovat případné rozpaky a nevyvolávat v nich pocit selhání. I když vás už vyčerpává neustálé praní povlečení a pyžam, nedejte na sobě nic znát. Frustrace rodičů totiž může snadno přejít i na jejich děti a celý problém se spíše ještě zhorší.