Cvičit se musí umět!

Potřebujete shodit kila navíc a nevíte jak na to? Správné pohybové aktivity jsou dost složité a nelze si je jen tak přečíst někde na internetu. Důležité jsou instrukce od odborníků. Správně vedené pohybové aktivity jsou prvním krokem za vaší vysněnou váhou…


Zpočátku své „sportovní“ kariéry by se lidé trpící nadváhou či obezitou měli věnovat aktivitám, které nepřetěžují již tak namáhané klouby. Zejména by se měli vyhnout různým poskokům, běhu a dalším aktivitám způsobujícím nárazy, které při nadváze přetěžují nejen velké nosné klouby, ale i záda. Takové sportovní aktivity nejsou pro obézní vhodné ani zdravé. Pohybové aktivity pomáhají k redukci váhy i formování postavy.
Aby tělo pracovalo co nejefektivněji, je třeba si vybudovat svalovou hmotu, kterou můžeme přirovnat k “továrně“ na postupné spalování veškeré přebytečné energie.

Využívejte vlastní váhu těla

Ideální pro obézní je cvičení s vlastní vahou, ke kterému stačí jednoduché pomůcky a každý se jim může věnovat i v klidu domova. Ne každý člověk s nadváhou se chce ukazovat v přiléhavém trikotu mezi zrcadly svítivých fitness klubů. Navíc většina z těchto zařízení nejsou uzpůsobena, resp. nepodají rady pro lidi trpící nadváhou či obezitou.
Posilování s vlastní vahou má ještě tu výhodu, že se tělo naučí fungovat jako celek a hlavně je připraveno na každodenní pohyb, ať již v pracovním zatížení nebo při sportu. Kromě toho se významně zlepšuje držení těla, zmenší se bolesti zad a posilují se i vnitřní svaly.
Pro lidi trpící nadváhou či obezitou je důležité, aby při cvičení zapojili vždy celé tělo a nepřetěžovali pouze jednu jeho stranu. Vhodné jsou tedy cviky pro celé tělo, nevhodná je například jízda na koloběžce (pokud byste po určitých metrech nevyměnili strany). Dokonce pro obézní není ani příliš vhodné plavání stylem prsa, což zatěžuje významně krční páteř a zhoršuje již tak většinou velké problémy se zády, naopak je vhodný třeba kraul, prováděný ale správnou technikou.

Co budete potřebovat

Abyste cvičili skutečně efektivně, je nutná rada odborníka, můžete například absolvovat trénink pod vedením vyškoleného trenéra. Velký přínos bude mít i jediná ukázková lekce pod jeho vedením. Nutné je, aby tento instruktor měl certifikát, který jej opravňuje k tréninku a bohužel, v dnešní době není výjimkou pravý opak.
Rovněž, pokud budete kupovat pomůcky ke cvičení, je určit lepší je zakoupit u oficiálního distributora. I když bude cena zřejmě vyšší, nenarazíte na to, že si domů pořídíte věc, která nejenže vám například nepomůže tak, jak by měla, ale mnohdy může i ublížit.

Bosu

Jedná se o vcelku nový druh cvičení, který využívá pomůcky tvaru „polomíče“. Z jedné strany je plochá a pevná, z druhé strany vypouklá. Na trhu je asi 5 let, ale skutečný převrat zažívá přibližně rok. Název BOSU vychází ze zkratky slov „Both sides up“.
Bosu dopomáhá ke kompletnímu zpevnění svalů, zdravému držení těla a získání dobré fyzické kondice. Cvičení se skládá z široké škály rehabilitačních, balančních a posilovacích cviků, při kterých zapojujete jak vědomé, tak i hluboké kosterní svaly, jež zajišťují správné držení těla. Pokud jsou tyto partie ochablé, mohou vám způsobovat bolesti zad a kloubů.
Bosu může cvičit v podstatě každý. Je vhodné pro muže i ženy každého věku, mohou ho cvičit lidé doma, stejně tak i vrcholoví sportovci. Při odborném dohledu a v rozumné míře ho mohou cvičit i těhotné ženy, neboť toto cvičení posiluje také oblast pánevního dna.

Cvičení bosu se dá rozdělit do tří základních tréninkových programů:

Kardio trénink se cvičí při vyšší tepové frekvenci a je nejlepší pro spalování tuků.
Posilovací trénink se zaměřuje na zpevnění a posílení svalů.
K uvolnění a protažení všech svalů slouží rehabilitační trénink.
Jak bylo zmíněno výše, pro lidi trpící nadváhou a obezitou jsou nevhodné skoky, výpady, výskoky, stejně tak není vhodný běh – pouze jen rychlostní chůze. Bosu je v tomto směru ideální protože patří k dynamickým cvikům, tělo se ale nepřetěžuje různými nárazy.

Flowin

Jedná se o cvičení na desce, po které se posouvají tzv. pady (podložky) se speciální povrchovou úpravou. Na trhu je asi dva roky. Je to cvičení, které je velmi náročné především na vlastní kontrolu (co dělám a jak to dělám). Člověk, který cvičí Flowin, se musí naučit vnímat a kontrolovat své tělo, poslouchat jej, i když pomůcky mu významně pomohou v navádění.

Výhodou je velké zapojení hluboko uložených svalů podél páteře. Jedná se o cvičení bez doskoků a nárazů, proto je vhodné i pro osoby s nadváhou a osoby s omezením pohybového aparátu. Cvičením se navíc podporuje rozvoj koordinace a stability a výrazně se zapojují svaly hlubokého stabilizačního systému páteře.
Flowin je jedním z nejlepších preventivních sportů pro potlačení bolestí zad a krční páteře.

Flowin může cvičit každý, kdo nemá zájem využívat nejrůznější stroje na posilování. Je například používaný i ve zdravotnictví fyzioterapeuty.
Ke cvičení se využívá deska, která se dá srolovat, tudíž s ní můžete v klidu vyrazit i ven, do přírody.

Na závěr přidám důležitou radu:

Než začnete se cvičením, raději vše zkonzultujte s odborníkem, který vám dá rady, jež vám ve vaší snaze skutečně pomohou. Pomůcky si samozřejmě můžete zakoupit, obsahují návody na cvičení. Na internetu lze nalézt i videa k pohybovým aktivitám. Je ale doporučováno sledovat ta videa, která pocházejí nejlépe ze stránek oficiálního distributora dané pomůcky, neboť se dá nalézt i řada „děsivých“ cvičení, které vám mohou i ublížit.

Preventivní program Všeobecné zdravotní pojišťovny s názvem Žij zdravě, usiluje o zvýšení povědomí veřejnosti o obezitě jako vážném celospolečenském problému a jeho cílem je přispět ke změně chování českého obyvatelstva a napomoci k dodržování Rovnice zdravého života: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít. V rámci programu Žij zdravě byl v roce 2010 realizován rozsáhlý celostátního výzkumu věnovaný problematice obezity mezi českou populací.
Více informací o pohybových aktivitách pro lidi trpící nadváhou a obezitou naleznete na www.zijzdrave.cz.