Mirena od A do Z

Ochrana před početím je stará snad stejně jako lidstvo samo a v dnešní době si každý muž či žena může vybírat ze stále se rozšiřující nabídky způsobů antikoncepce. Jednou z vymožeností posledních let, po které sahá čím dál více žen, je Mirena. Pojďme si tedy na jednu z nejmodernějších forem antikoncepce řádně posvítit a probrat ji pěkně od A až do Z…
Akné, jeho zhoršení či zlepšení, je jednou z otázek, která zajímá pacientky před zavedením Mireny. Pravda je taková, že narozdíl od příznivého vlivu na pleť vlivem antikoncepčních pilulek může dojít po zavedení Mireny spíše ke zhoršení stavu pleti. Je to ale velmi individuální a předem vám to s jistotou neřekne nikdo… Některá žena zhoršení nezaznamená, jiná ano.

Bolest. Většinou se ženy obávají bolesti při zavádění či odstranění Mireny. Je to však relativně krátký výkon, v řádu několika minut. Vnímání bolesti je velmi individuální záležitost. Samotné zavedení může žena pociťovat spíš jako krátké štípnutí, jako velmi nepříjemná bývá spíš popisována předcházející dezinfekce. O něco bolestivější může být zavádění u žen starších, které jsou navíc už mnoho let po porodu posledního dítěte. Ve výjimečných případech je nutno zavádění či vyjmutí provádět v celkové anestézii.

Mírná bolest v podbřišku se může objevit v prvních dnech po zavedení a také ve dnech, kdy by žena za normálních okolností menstruovala. Při nečekaně krutých bolestech však okamžitě vyhledejte lékaře!

Cena se mírně liší podle toho, zda si ji necháte předepsat a vyzvednete v lékárně a nebo chcete zůstat bez starosti a využijete nabídku gynekologa. Gynekolog v ordinaci vám Mirenu se zavedením nabídne zpravidla za cenu kolem 6 000,- Kč. Pokud si ji necháte předepsat a s receptem oběhnete nebo obtelefonujete několik lékáren, můžete pár stovek ušetřit. (Já za ni kupříkladu v lékárně zaplatila 4 700,- Kč. Běžně jsem se ale setkávala s cenovou nabídkou lékárny 5 300,- Kč.) V tomto případě se vám také může stát, že pak po vás gynekolog bude požadovat ještě částku za zavedení tělíska. (V mém případě to bylo 500,- Kč. ) Zcela běžná praxe ve všech regionech to ale patrně není, neboť by zavedení tělíska měla proplácet zdravotní pojišťovna.

Dysmenorrhea, tedy bolestivá menstruace, kterou žena trpěla před porodem/porody, se může touto formou antikoncepce zcela odstranit. Díky hormonu obsaženému v Mireně dojde u většiny žen ke zmírnění či úplnému vymizení menstruačního krvácení. Přesto v prvním a posledním roce v době obvyklé pro menstruaci může žena pociťovat mírné pobolívání v podbřišku, zdaleka se ale nedá srovnávat s jejími původními menstruačními bolestmi.

Finanční stránka je při volbě antikoncepce pro mnohé ženy otázkou číslo jedna. Záleží na každé ženě, jaké formě antikoncepce dává přednost a jaká cena je pro ni akceptovatelná. Mnoho jich raději vytáhne z peněženky několik stokorun na 3 měsíce, protože je investice tolik „nebolí“, než když zaplatíte celou částku na 5 let naráz jako v případě Mireny. Jak je na tom Mirena ve srovnání s jinými formami antikoncepce? Posuďte a srovnejte sami:
Cena 5 200,- Kč : 60 měsíců (5 let x 12 měsíců = 60 měsíců) = 86,60 Kč/ měsíc. (Pokud zaplatíte za Mirenu 6 000,-Kč, dostanete se na částku 100,- Kč/ měsíc.) Je to hodně nebo málo?

I já měla zpočátku obavy, aby mi Mirena „sedla“ a já takříkajíc nevyhodila 6 000,- Kč oknem pro 3 měsíce. V rozhodnutí pro/proti mi pomohla gynekologem zmiňovaná možnost částečného vrácení peněz v případě, že se s Mirenou nesžijeme a bude nevyhnutelné ji odstranit podstatně dříve než po 5 letech.

Debaty o uspořených penězích za menstruační vložky/tampóny nechávám stranou, takový propočet by se asi dělal dost těžko. Konec konců, pokud jste si nikdy nekupovaly intimky, začnete…

Gravidita, resp. plánování dalšího potomka. Pokud v průběhu 5 let změníte svůj názor a rozhodnete se znovu otěhotnět, nic vám nebrání. S gynekologem se dohodněte na termínu vyjmutí, avšak aby nedošlo k mýlce, rozhodně nemůžete počítat s vrácením investovaných peněz za „nevyčerpané“ měsíce!

Hormon obsažený v Mireně, levonorgestrelum, se začíná uvolňovat do dělohy ihned po zavedení, a to stálou rychlostí a jen v opravdu velmi malém množství. Budu teď srovnávat nesrovnatelné, ale např. antikoncepční tabletky, které mohou užívat i kojící maminky obsahují v jedné tabletce 75 mg (jiného) hormonu, Mirena by podle příbalového letáku měla uvolňovat 20 mg během 24 hodin. Nitroděložní systém je vhodnou antikoncepcí i pro kojící maminky, přičemž množství a kvalita mateřského mléka by jím neměla být ovlivněna.

Cholesterol. Byly prováděny studie srovnávající vliv Mireny a tělíska s mědí na hladinu cholesterolu a ostatních tuků. Z výsledků plyne, že běžné tělísko s mědí nemá na metabolismus krevních tuků vliv žádný, Mirena pak nemá významný vliv na žádný z tuků kromě HDL (tzv. hodný cholesterol), který v prvním půlroce po zavedení významně klesá, ale do konce prvního roku se zase vrací ke svým původním hodnotám. Čili nic významného, rozhodně ne problém.

Infekce. Před plánovaným zavedením Mireny je nutná důkladná gynekologická prohlídka, včetně odebrání stěrů na cytologii a také vyloučení pohlavně přenosných chorob a dalších infekcí. Přestože by Mirena měla snižovat riziko nitroděložních infekcí, je zcela nevhodnou antikoncepcí pro ženy s opakovanými vaginálními záněty, kterých bohužel stále přibývá.

Kouření u žen starších 35 let a užívajících zároveň perorální antikoncepci je jedním z rizikových faktorů vzniku žilních trombóz. Nezřídka se stane, že gynekolog takové ženě odmítne předepsat další balení tabletek a nabídne jí alternativu v podobě Mireny (či jiného nehormonálního nitroděložního tělíska), u kterých riziko trombózy odpadá.

Libido je dalším diskutovaným tématem. Zatímco si některé ženy užívající perorální antikoncepci stěžují na snížení sexuálního apetitu, ženy chráněné Mirenou sníženou apetenci nepopisují.

Menstruační krvácení po zavedení Mireny slábne, či vymizí úplně. Zpočátku je pro ženy absence menstruace nezvyklá a obávají se záměny s těhotenstvím. Velmi brzy si ale na pohodlí spojené s nemestruováním zvyknete, nemusíte si podle menstruačního cyklu plánovat dovolenou nebo cyklus jinými způsoby uměle ovlivňovat. Určitě je také na místě zmínit to, že ač by k zeslabení či vymizení menstruačního krvácení dojít mělo, ne vždy se tak stane a spousta žen hlásí menstruaci stejnou nebo i silnější, i když je to proti logice firemních prohlášení.

Nitroděložní systém. Antikoncepce ve formě nitroděložního tělíska není žádnou novinkou, naopak se dá říct, že je již 100 letým kmetem. Postupem let se měnily tvary i použité materiály a dnešní Mirena má tvar písmene „T“, přičemž na rozdíl od ostatních nitroděložních tělísek (bez obsahu hormonů) obsahuje v těle nohy písmene „T“ váleček s obsahem hormonu levonorgestrelu.

Otěhotnění může být jedním z důvodů k nespokojenosti uživatelky a reklamaci Mireny. V klinických studiích byly zaznamenány 2 případy ročně u každého 1000 žen, které mají Mirenu zavedenou.

Premenstruační syndrom (PMS), který některé ženy pravidelně obtěžoval, by se měl zmírnit či zcela vymizet, stejně jako menstruační krvácení. Není menstruace, není PMS.

Reklamace a možnost částečného vrácení vstupní investice je jedním z lákadel, které zmiňuje gynekolog při pohovoru o výběru vhodné antikoncepce. Podmínkou je cílené vyjmutí Mireny (nikoli náhodné vytažení!) v době do 12 měsíců od jejího zavedení z důvodu přetrvávajících zdravotních obtíží a nespokojeností klientky.

Sex s Mirenou by měl být stejný jako bez Mireny. Žena by tedy neměla pociťovat nic neobvyklého, muž si může při styku stěžovat na délku vláken, která jej při styku mohou nepříjemně obtěžovat. Není nic snazšího, než požádat svého gynekologa, aby vám vlákna Mireny zkrátil. Sami se nepokoušejte o žádné zásahy!

Špinění je patrně nejdiskutovanějším problémem žen po zavedení nitroděložního systému. Velmi obtěžující je v prvních měsících, zejména pokud zvolíte termín zavedení systému jaro či léto. Doba, během které si na sebe s Mirenou budete zvykat je velmi individuální. Např. u žen po porodu, které ještě nezačaly pravidelně menstruovat může být tato „zvykací“ doba kratší než u žen, které pravidelně menstruují. Je také možné, že se krátkodobě objeví špinění i po větší fyzické zátěži, aerobicu, po sexu, apod…

Při dlouhotrvajícím permanentním špinění či krvácení nebo pokud se vám cokoli nezdá, kontaktujte svého lékaře a žádejte ho o radu. Můžete také vyzkoušet volně prodejný Ascorutin (dávkování 2-2-2), je možné jej navíc doplnit vitamínem K (na předpis), případně po poradě s gynekologem nasadit hormonální léčbu na přechodnou dobu k úpravě krvácení.

Tampóny se ženám s Mirenou nedoporučují používat, zejména v prvních měsících po zavedení. Hrozí riziko zachycení vláken do menstruačního tampónu a vytažení spolu s ním. Doporučuje se pro jistotu občas zkontrolovat, zda jsou vlákna (a tedy i Mirena) na svém místě.

Udržení si stejné tělesné váhy. I to je jeden z dotazů, který ženám v ordinaci zodpovídá gynekolog. K výraznějším váhovým výkyvům by ve spojení s Mirenou nemělo dojít.

Zavedení Mireny se obvykle provádí v době menstruace, ideálně 3.-4. den, kdy je již krvácení mírnější. Důvodem je snazší orientace gynekologa při zavádění, pacientka není navíc obtěžována případným krvácením/špiněním po zavedení, ale skryje se v krvácení menstruačním. Ne nepodstatný je také fakt, že je děloha po proběhlé menstruaci ještě pootevřená a tělísko tak s mnohem menší bolestí (případně žádnou) projde pootevřeným děložním hrdlem. Lékař často nemusí vůbec použít dilatátory (kovové nástroje rozšiřující děložní hrdlo tak, aby tělísko mohlo bez překážky projít), přitom jediná bolest bývá právě spojena s rozšiřováním, desinfekce či uchopení čípku bývá pouze nepříjemné. V tomto se Mirena vůbec neliší od ostatních tělísek.

U žen po porodu se Mirena zavádí po ukončeném šestinedělí, ženám po provedeném císařském řezu se doporučuje vyčkat alespoň 6 měsíců, aby měla děloha dostatek času řádně se zahojit. Antikoncepční účinek je okamžitý.

Odpověděl Vám tento článek na Vaše dotazy?
A jaké máte zkušenosti s Mirenou Vy? Podělte se s námi…

Pozn. Děkuji touto cestou Virence za konzultaci a postřehy z praxe, které pro mne byly velmi cenné při přípravě tohoto článku.