Jak na ucpaný nos dětí s homeopatiky

Dětští lékaři se v kojenecké poradně velmi záhy setkávají, a ne vzácně, s dotazem na silné funění kojenečků vázané na dýchání.

Nezřídka postačí zvlhčení vzduchu v místnosti, někdy mírné snížení teploty místnosti, někdy až na nejzdravějších 19–21 stupňů Celsia. Ucpaný nos je možné ošetřit vatovou štětičkou navlhčenou fyziologickým roztokem. Nově (konečně již!) jsou na trhu kojenecké nosní kapky čistě s fyziologickým roztokem bez chemických žíravin. Nesprejujeme přímo, ale zvlhčíme štětičku, aby nedocházelo ke vdechnutí! Jestliže výrazně hlasité dýchání nosem, česky funění, přetrvává, máme ku pomoci několik homeopatik.

Nejčastěji volíme Sambucus nigra. Jeho potřebnost může potvrdit i občasný dusivý či chraplavý kašlík kolem půlnoci. Teprve po podání léku se objeví mírná čirá sekrece z nosu a zmenší se otok nosní sliznice. Kojenec může konečně pohodlně sát mléko z matčina prsu. Ammonium carbonicum je méně známý, ale účinný lék zvláště při nočním ucpávání nosu. Maximum zhoršení je mezi třetí a čtvrtou hodinou noční.

Hlasité nosní dýchání zejména po jídle a také v noci potřebuje lék Nux vomica. Tento lék má také odmalinka hodně co napravovat u hltavých a poživačných novorozených paličáků. Pomáhá dávno předtím, než se z nich stanou šéfové workoholici s pověstí požitkářů. Lycopodium je s ním jakoby příbuzné. Ucpaná je více pravá nosní dírka. Z ní pak vytéká světlý sekret. Dítě má též časté zažívací problémy, větry a plynatost. Obtíže včetně funění gradují v kojeneckém věku mezi 16. až 20. hodinou. Pestrou problematikou rýmy se budeme zabývat v kapitolách Kojenci a Batolata – v tomto věku jsou sekrece z nosu již častější a pestřejší.

Jedná se o ukázku z knihyHomeopatie a děti.
Vydalo nakladatelství Grada, 2011.