Výživa batolete

Nevíte, jaká je pro vaše dítě ta nejlepší strava, která mu zajistí nezbytné živiny pro intenzivní růst a vývoj dětského organismu? Mezi prvním a dvacátým rokem dochází k prudkým změnám v organismu dospívajícího dítěte. Svaly sílí, kosti se prodlužují, výška se víc než ztrojnásobuje a váha vzrůstá desetkrát. Proto je zapotřebí v tomto období dodat našemu dítku kvalitní, vyváženou stravu…

Batolecí období je od 1 do 3 let věku dítěte. V tomto věkovém období se růst dítěte zpomaluje. Po dovršení 1. roku života je dítě schopné rozkousat pevnější stravu. Dítěti by měla být podávána rozmanitá a zdravá strava 5-6 x za den, jeho potřebný denní příjem energie činí cca 1200 kcal. Důležitou součástí jídelníčku je mléko a mléčné výrobky, dítě by mělo denně vypít až půl litru mléka, aby byla pokryta denní potřeba vápník. Nízkotučné mléko není vhodnou variantou, do pěti let potřebuje vaše dítě mléko plnotučné, jež mu zajistí potřebnou energii.
Další důležitou součást jídelničku tvoři vláknina, to jest celozrnný chléb, ovesné vločky, brambory, luštěniny. Samozřejmý je dostatečný přívod ovoce a zeleniny. Zdrojem železa a bílkovin je maso, jež do jídelníčku zařazujeme několikrát v týdnu. Upřednostňujeme drůbež, ryby a telecí maso. Při přípravě jídel dáváme přednost pečení a grilování. Nezapomínejme také na dostatečný přívod tekutin, v podobě ovocných a bylinkových čajů, naředěných ovocných šťáv či neperlivé vody. Sladké nasycené limonády nepatří mezi vhodné tekutiny pro vaše dítě.
U dětí v tomto věku dochází často k období se střídáním chuti k jídlu. Nejdříve by snědly vše na co přijdou, pak zase jídlo naprosto odmítají. Nenuťte dítě jíst víc, než samo chce. Rozkaz „Dojídat se musí!“ je naprosto zastaralý a nerozumný, jelikož u dítěte může vést k poruchám zažívání, k obezitě a i k celoživotnímu odporu k určitému jídlu. Sami to moc dobře známe ze svého dětství, když nám ve školce či školní jídelně nutili např. koprovou omáčku, museli jsme ji tajně vyhazovat či uklízet do pytlíku, který jsme za rohem vyhodili do odpadkového koše. Proto je vhodnější dávat dítěti menší porce.
Sladkosti se staly synonymem dětství, ale všichni dobře víme, že to našim dětem nijak neprospěje – ztrácejí chuť k jídlu, kazí se jim zuby a ještě tím organismu nedodají žádné zdravé, potřebné živiny. Zakážeme-li našemu dítku tyto dobrůtky úplně, bude se cítit ukřivděné a mlsat bude potají. Zkusme tedy najít vždy zdravější variantu, která nahradí sladký bonbon či tučný smetanový dort. Takové tvarohové, jogurtové a pudingové dezerty ozdobené ovocem, či ovocné dřeně a koktejly jsou naprosto ideální náhradou, která je i zdravá a výživná.

Zdroj: Vareni.cz