Jak jsme si (ne)poradili bez mléka

Čas letí a Filip nedávno absolvoval 9letou prohlídku u pediatra. Při ohmatání břicha se hodně zkroutil. Paní doktorka chtěla vědět, jestli je to „normální“. Má odpověď byla ano s popisem, jak to řešíme a od kdy tyto projevy vlastně jsou. Objednala nás na odběry krve, kvůli podezření na alergii. Poprosila jsem ji, zda můžu přijít i s mladší dcerou – jen pro jistotu. Odběry proběhly hladce. Tince se moc líbilo, jak Filipovi berou krev a pak se na lehátku pohodlně uvelebila. Za pár dní jsem se šla zeptat na výsledky.

Jedna alergie na mléko, pak další ještě na heřmánek a další věci vč. různých druhů travin. Doporučená také bezlepková dieta, ale tu tak nehrotím. A aby to nebylo tak jednoduché, tak druhé dítě má „pouze intoleranci na laktózu“. Takže to pro nás znamená dodržovat bezmléčnou dietu. Všechno jsem odkývala, i když v ten moment jsem si neuvědomovala, co to bude znamenat.

3 dny před zjištěním výsledků manžel koupil v akci 24 litrů mléka, udělali jsme dvojitou dávku na linecké a koupili másla na pečení cukroví.

Vše je jinak. Naštěstí dnes máme internet a bezmléčná dieta není neznámý pojem. Pro přehlednost v tom, co děti mohou a nemohou jíst:
obcházím zdravé výživy – všude mají různé věci, někde jsou lépe, a někde hůře zásobení, ale všude ochotní.

Utrácím nehorázné sumy za rostlinná mléka a další bezmléčná jídla – nejdříve v malém zkouším, co dětem chutná a pak to zkouším vyrobit po domácku, na domácí mléka nemám dost výkonný mixér.

Zkouším nové recepty – manžel je nadšený, děti méně, nebo vůbec. Do obchodu nosím brýle na čtení – musím číst ta malá písmenka.
Udělala jsem šrumec ve školce – Tinka byla hlavním bodem na poradě u pana ředitele, dietu sice nezavedou, ale pokroky jsou znát. Jídlo si musí nosit svoje.
Přemýšlím a hledám, co upeču na vánoce – kromě perníčků – ty už máme a jsou bez mléka. Často v různých obměnách podáváme luštěniny – a není to jen proto, že tento rok je vyhlášen rokem luštěnin. Trávím hodiny na internetu hledáním jak co nahradit – a světe div se – jde to.
Informovala jsem celou rodinu – chudáci babičky, mají pocit, že zejména Tinka musí umřít hlady.

A co na to hlavní aktéři?

Filip je z toho celý špatný, skoro nic mu nechutná, touží po normálním mléku. A po mléčné čokoládě. Tinka to bere statečně, vždy si na tom najde něco pozitivního. Např. zeleninová paštika jí chutná, protože má v názvu „T“ jako Tina (-: Aby bylo ještě veseleji, tak každému chutná něco jiného… no, nějak se s tím poprat musíme.

Dnes jsem uvařila bezlepkový puding z kokosového mléka. Syn jej „zblajznul“ a ještě byl nadšený, že mu zbylo do školy. Tina nad tím ohrnula nos, že kokos nemá ráda… A pak vařte.

Pokud vás někoho potkalo podobné trápení, ráda přijmu rady, jak na to, co nejlépe. Pokud vás podobný problém teprve potká, nevěste hlavu. Řešení se vždy najde.

Dobrou chuť (i bez mléka).

Tento příspěvek byl zařazen do Podzimní soutěže o poukázky v hodnotě 500 a 250 Kč.