Exotické ovoce na vánočním stole III.

Je tu čas Vánoc, které si nedovedeme představit bez kapra, bramborového salátu a rozmanitého výběru cukroví. Ve spoustě domácností na vánoční stůl patří exotické ovoce – pro svoji chuť, tvar nebo obojí. Dejte si s námi pomelo, sapodillu nebo tomel.

Ovoce nakupujeme spíše tvrdé (nezralé). Takové dobře dozraje doma při pokojové teplotě. Nekupujeme ovoce místy změklé, už vůbec ne na omak kašovité.

Pomelo

Pomelo pochází z Jihovýchodní Asie, kde se vyskytuje dodnes, dále se rozšířilo do karibské oblasti a do USA.

Pomelo je jeden z největších citrusvých plodů (dorostlý může až mít až 5 kg, nejznámější varianta váží kolem 1 kg), pravděpodobně je největší, ale existuje pár výjimek. Kilový plod má zhruba poloviční nebo větší dužinu bledě žluté, oranžové až červené barvy.

Pomelo před konzumací svlékneme z poměrně silné „kůže“, zbyde nám dužina ve slupce, kterou rozdělíme na „měsíčky“ a ty svlékneme z hořké slupky. Většinou se jí přímo, někdy se přidává do ovocných salátů, dužinu můžeme použít jako misku takového salátu. Může se přidat  i do džemů pro zpestření chuti. Slupku „měsíčků“ lze tepelně upravit a také konzumovat.

Pomelo má poměrně velké využití i jinde než v kuchyni. Z tvrdého dřeva stromu se vyrábí nábytek. Používá se při výrobě parfémů. Z listů a semen můžeme vyrobit olej  na zapalování opiové dýmky. Z pomela se také dá vylisovat víno.

Rambutan

Rambutan má svůj původ v Malajsii, původně byl rozšířen do více oblastí jihovýchodní Asie, dále byl rozšířen i do některých dalších oblastí Asie, do Afriky a do Střední Ameriky. V poslední době se vyskytuje i v Austrálii. Největším pěstitelem je Thajsko.

Kulaté, žluté nebo oranžové až tmavě červené plody (2,5 – 5 cm) tvarem i velikostí připomínají švestku nebo vlašský ořech. Na povrchu mají červené nebo žlutooranžové měkké, klkovité ostny. Pod silnou slupkou najdeme rosolovitou, pevnou a šťavnatou dužinu. Semeno uprostřed dužiny je za syrova nejedlé.

Jíme pouze syrovou dužinu, kterou můžeme přidat do ovocných salátů, džemů či kompotů. Semena se mohou použít k výrobě olejů a mýdla. Kořeny, kůra a listy rambutanu se používají v asijském lidovém lečitelství ke zmírnění průjmů, proti bolestem hlavy, horečkám a střevním parazitům. Kořeny, kůra a listy se také používají jako barvivo.

Tomel japonský

(kaki)

Tomel byl původně pěstován v Japonsku a Číně. Dnes je rozšířený v Asii, Americe, Středozemí a v subtropických oblastech Ruska, na pobřeží Černého moře a pod Kavkazem.

Tomel svým tvarem a velikostí (5 – 8 cm) připomíná větší rajče. Slupka je lesklá, zářivě oranžová až červená. U stopky plodu je čtyřlistý kalich.

Tomel jíme hlavně čerstvý, zbavený slupky. Oloupeme ho jako jablko, rozřízneme napůl a vyjíme lžičkou podobně jako kiwi nebo nakrájíme na „měsíčky“ i se slupkou, za kterou se dobře drží, protože je tvrdší, a vykoušeme vnitřek. Pro zajímavější chuť můžeme tomel pokapat limetkou, citronem nebo rumem. Tomel můžeme usušit podobně jako fíky, můžeme ho přidat do ovocných salátů nebo použít na výrobu džemu.

Předchozí díl najdete zde.