Exotické ovoce na vánočním stole II.

Přichází čas Vánoc, ke kterým neodmyslitelně patří kapr, bramborový salát a rozmanitý výběr cukroví. Ve spoustě domácností na vánoční stůl, pro svoji chuť, tvar nebo obojí, patří právě na Vánoce exotické ovoce. Ochutnejte pitahayu, pomelo, sapodillu nebo tomel.

Ovoce nakupujeme spíše tvrdé (nezralé). Takové dobře dozraje doma při pokojové teplotě. Nekupujeme ovoce místy změklé, už vůbec ne na omak kašovité.

Liči, Litchi

(čínská švestka)

Liči pochází z jižní Číny,  vyskytuje se v zemích subtropického pásu. Přes zimu se k nám dováží především z Afriky, na jaře z Číny, Pakistanu a Indie.

Oválné až kulaté plody (3 – 5 cm) jsou pokryté drsnou tuhou slupkou, většinou jsou červené. Lesklé tmavohnědé jádro nejíme. Plátky bílé šťavnaté dužiny mají sladkou lehce nahořklou chuť. V Číně je liči považováno za nejjemnější ovoce a za pokrm lásky.

Dužinu jíme nedozrálou, v tu chvíli je akorát šťavnatá, hutná a dá se dobře oddělit od pecky i slupky.

Z čerstvého liči podušeném v másle a pomerančovém likéru si můžete připravit lahodnou náplň do palačinek. Sušené liči najdete ve směsích exotického ovoce.

Mučenka

(obchodním názvem maracuja)

Maracuja pochází z Brazílie, pěstuje se na tropických a subtropických plantážích.

Plody (až 10 cm v průměru) mají modrou nebo purpurovou barvu, pevná slupka (3 mm) je před uzráním hladká a lesklá, v době zralosti je zvrásněná a nedrží pravidelný oválný tvar. Uvnitř maracuji jsou dvě dužiny, uvnitř maracuji přímo konzumujeme sklovitou, oranžovou dřeň se semeny, která je obklopená míškem s průhlednou pokožku, to celé je v bílé dužině (2,5 mm).

Maracua uplatní své využití v nápojích, džusech, ovocných salátech, dezertech, koktejlech, džemech či zmrzlinách.

Pitaya

(Pitaya, Dračí ovoce, Strawberry Pear)

Tyto kaktusové plody nejspíše pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky, kde se vyskytuje dodnes. Dále byly rozšířeny do jihovýchodní Asie a do Izraele.

Pitaya je kaktusový plod (až 20 cm), připomíná masitou, oválnou bobuli, nemá ostny, slupka je pokrytá třírohými podlouhlými šupinami. Plod nabízí několik barevných variant: červenofialová až fialová slupka s bílou dužinou, červenofialová až fialová slupka s rudou dužinou nebo žlutá slupka s bílou dužinou.

Jíme čerstvou dužinu i se semínky. Zralý plod uřízneme u konce a slupku lehce stáhneme směrem dolů, nakrájíme na silnější plátky, pro výraznější chuť pokapeme šťávou z limetky. Můžeme i rozpůlit a vydlabat lžičkou.

Předchozí díl najdete zde.