Bio

BIO pochází z řeckého „bios“ = život. Používá se jako předpona nebo přesněji první část ve skládaných slovech. Zde jde o význam nikoli život či předmět, ale o vyjádření vlastnosti, tedy životní, živoucí, slučující se s životem a přírodou.BIOPOTRAVINY nebo vůbec BIOPRODUKTY jsou výrobky, které jsou pěstovány s dodržením zásad ekologie (biologické, organické zemědělství) a především nepoužívání chemických hnojiv a jiných růstových látek, ale pouze a jedině použitím prostředků přírodních, jako je hnůj na hnojení.

Ovšem mezi biopotravinou a bioproduktem je ještě významový rozdíl. Bioprodukt je surovinou k výrobě biopotraviny, která může být jak rostlinného, tak živočišného původu, ale také to může být rovnou poživatina (mléko).

U nás se označují bioznačkou, která se nazývá „biocebra“ a na obale nutně nesmí chybět označení „Produkt ekologického zemědělství“. Bioprodukty nazýváme přízvisky „biologický, organický, ekologický“ nebo u nich používáme předpon „bio, eko“. Tyto názvy upravuje náš zákon, stejně jako postihy v případě zneužití. Takto mohou být označovány pouze produkty certifikované jako produkty ekologického zemědělství.
Samozřejmě, že je také kontrolována kvalita těchto produktů. Od roku 1999 toto zajišťuje společnost KEZ Chrudim, spadající pod Ministerstvo zemědělství ČR a je akreditována mezinárodní společností IFOAM a od roku 2006 ABCERT GmbHod, což je nezávislá organizace.
Kontroluje se nejen to, jakým způsobem byly produkty vyrobeny a vypěstovány, ale i morální a etické hledisko, jejich skladování, produkce, výroba biopotravin i samotný prodej – tedy péče od chvíle, kdy se zrodil nápad k výrobě – pěstování až po konečnou spotřebu. Tedy – spotřebitel musí obdržet výrobky, o nichž je zpraven, zda způsob produkce byl ekologický, šetrný k životnímu prostředí, ohleduplný k chovu zvířat a všemu živému, šetrný k obnovitelným zdrojům surovin a energie.

Bioprodukty dělíme na dvě kategorie
1) produkty přechodného období, což jsou produkty z období 2-3 let, někdy až 6let, po které se zemědělská výroba přetváří na ekologickou, označují se „produkt přechodného období“. Nejčastějším využitím těchto produktů je další použití pro výrobu bioproduktů v dalších kolobězích, omezená část je prodávána přímo spotřebitelům.
2) bioprodukty – to už jsou naše známé ekologické nebo bio potraviny označené ochrannou známkou a názvem, značka EU pro tyto potraviny se u nás prakticky nepoužívá.

Biopotraviny získávají dnes na oblibě. Původně byly prodávány pouze na ekofarmách a později se pro ně budovaly menší obchody. Dnes je nalezneme prakticky v každém supermarketu a stále častěji i v malých obchodech s potravinami. Velkou roli v oblibě hraje ne tak povědomí lidí o ekologii, ochraně životního prostředí, ale spíše otázka módy a reklamy. Mnoho lidí totiž dnes raději koupí výrobky bez „bio“ nálepky, ač si uvědomují všechny aspekty, neboť finanční otázka je pro mnohé rozhodující.

Takže to vezměme zkrátka.
Bio potraviny jsou bioprodukty a biopotraviny, které se vypěstovaly a sklidily na statcích (u nás se spíše říká ekofarmách) dodržujících přísné zákony ekologie bez použití chemie.
Pro nás spotřebitele by to mělo znamenat, že jsou to potraviny stoprocentně přírodní, bez barviv, „éček“ atd., ovšem jsou také o hodně dražší, než ty běžné, produkované „klasickým“ způsobem. Jaké si zvolíme, je jen na nás. Ovšem na to, abychom je kupovali, musíme mít také příjmy. Takže – jak to tedy bude do budoucna? Tak to je otázka, kterou těžko zodpovíme, když se kolem nás hroutí jeden podnik za druhým a přibývá lidí bez práce a bez vyhlídky na novou.

Článek byl zařazen do soutěže Napište bio článek a vyhrajte bio knihu, do které můžete až do 9. května 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Cenu do soutěže věnovalo nakladatelství IFP publishing.