Bio čočka

Co je to čočka?
Čočka je popínavá rostlina, která má lusky se semeny. Má vysoký obsah vitamínů, železa, vápníku, draslíku a selenu. Dále také bílkovin a sacharidů. Najdeme v ní také kyselinu pantotenovou a organické kyseliny…Dříve se jí říkalo jídlo chudých a byla známá už v Egyptě. V dnešní době se pěstuje snad už všude.
Máme různé druhy čočky. U nás je asi nejznámější zelená, žlutá a červená čočka. Pro děti je nejlepší čočka červená.

Jak čočka prospívá našemu organismu?
Čočka je dobrá na hubnutí. Odvádí z těla vodu a dobře zasytí. Je dobrá jako dietní jídlo.
Vegetariánům díky bílkovinám dokáže nahradit maso.
Také pomůže při menstruaci. A to díky obsahu železa a zinku, který se podílí na tvorbě hormonů.
Díky vysokému obsahu vitamínů, lecitinu, hořčíku a vápníku je výborným prostředkem proti depresím, stresům a psychickým poruchám.
Čočka pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, takže je vhodná pro cukrovkáře. Snižuje cholesterol a také působí preventivně proti rakovině.
Máte zácpu?
Udělejte si odvar z čočky, přidejte olej a sůl. A problém je vyřešen.

Čočka je ideálním zdrojem energie. V trávicím systému se dobře vstřebává. Čočka zásobuje buňky kyslíkem a tím zvyšuje výkonnost a odbourává únavu.

Jak jí využít v kuchyni?
Čočku můžeme uvařit, nebo ji jíme syrovou. Běžnější postup je takový, že se nejdříve namočí a to nejlépe přes noc, Pak se uvaří, zahustí a ochutí. Také se může podávat naklíčená čočka, ta se jí syrová. Čočka se nejprve propláchne a nechá do druhého dne ve studené vodě. Druhý den vodu slijeme, čočku přikryjeme vlhkým plátnem a nechá se na teplém místě naklíčit. Jíst se může, když jsou klíčky dlouhé asi 5 cm. Takto připravená je dobrá do salátů.
Čočka má opravdu všestranné využití a je pro nás prospěšná. Připravíme ji jako polívku salát nebo jako hlavní jídlo.

ČERVENÁ ČOČKA S KROUPAMI

200 g červené čočky
200 g krup
100 g cibule
celozrnná mouka
olivový olej
česnek
sůl
majoránka
plnotučná hořčice
Postup:
Čočku a kroupy uvaříme doměkka. Slijeme, přidáme na oleji zpěněnou cibuli, česnek, trochu mouky, lžičku hořčice, majoránku a sůl. Vložíme do olejem vytřené zapékací misky a dáme zapéct do trouby. Podáváme se salátem, vařenými brambory nebo pečivem.