Vaříme pro děti

První stravou dítěte je mateřské mléko. Pak přichází na řadu první příkrmy. Začínáme zeleninou a přidáváme ovoce. Postupně přidáváme brambory, rýži, těstoviny, maso a vejce.
Jak dítě roste, přizpůsobujeme mu i stravu. A čím je dítko větší, tím větší starosti s tím máme.

Nejnáročnější strávník je dítě. Nejprve sní všechno, co mu nachystáte a pak z ničeho nic nechce ani své nejoblíbenější jídlo. Nejraději by pořád jedlo suchý rohlík a nenamazaný chleba.
Jako správné mamky se dítěti snažíme už odmalička vštípit správnou životosprávu, jenomže ruku na srdce, někdy to je hodně těžké.
Pokud doma máte jedlíka, který sní všechno, co mu nachystáte, můžete si gratulovat.

Zásady zdravého vaření dětem

Když vaříme pro děti, musíme dát pozor na kvalitní výběr surovin.
Na zahušťování omáček použijeme kombinaci mouky pšeničné a celozrnné (špaldová, pšeničná, žitná, kukuřičná, rýžová…) Pozor na to, že celozrnná mouka není vhodná pro děti do 18 měsíců.
Pokud zahušťujeme polévky nebo omáčky jíškou, používáme kvalitní olej, nejlépe olivový, nebo máslo. Na zahuštění je také ideální rozmixovaná nebo nastrouhaná zelenina. Do polévek také patří různé zavářky, např. pohanková nebo ovesná.
Děti by rozhodně neměli být vegetariány. Takže maso jim dáváme bez omezení. Nejlépe krůtí, kuřecí, hovězí, telecí, králičí.
Ovoce a zelenina – kdykoliv a v jakémkoliv množství. A nejlépe čerstvá.
Ráda bych se s Vámi podělila o pár fíglů, které u nás doma mají úspěch.
Děti mají bohatou fantazii a mají rady barvy. Tak proč toho nevyužít?

Nechtějí jíst zeleninu, sýr, vajíčka, rybu nebo pomazánky?
Nachystejte jim veselý obličej, pirátskou loď nebo veslaře.

Co k tomu budete potřebovat?
Barevnou zeleninu, sýr, vajíčko, salám, pomazánku. Prostě použijete to, co nechtějí jíst.
Na přizdobení použijte bylinky.

Brambory zapečené se šunkou a brokolicí
brambory
brokolice (může být i květák)
šunka nakrájené na kostičky
cibule
olej nejlépe olivový
sladké smetany
Mozzarella
sůl

Na oleji krátce orestujeme nadrobno nakrájenou cibuli. Syrové brambory oloupeme a nakrájíme na tenké plátky a dáme do mísy. Přidáme orestovanou cibulku a rukama dobře promícháme. Polovinu brambor dáme do zapékací mísy, posypeme kostičkami šunky, na to rovnoměrně rozprostřeme růžičky brokolice a vše zalijeme sladkou smetanou. Doplníme druhou vrstvou brambor. Přikryté pečeme asi 45 minut, potom odkryjeme, poklademe kousky Mozzarelly a dopečeme bez přikrytí asi 10 minut.

Zeleninové rizoto
kulatozrnná rýže
olej
menší cibule
brokolice (může být i mražená)
2 mrkve,
uvařený vývar (vývaru musí být až trojnásobně více než rýže)
sůl

Na oleji zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli. Přidáme nahrubo nastrouhanou mrkev, růžičky brokolice a nakonec přisypeme suchou rýži. Vše dobře promícháme, přilijeme potřebné množství vývaru a pod pokličkou na mírném plameni vaříme. Nakonec rýži dochutíme solí.

Rybí karbanátky (sní i ti, kdo rybu nejí)
rybí maso (kapr, lín, candát, sumec)
cibule
sůl
pepř
česnek
vejce 1-2 podle množství ryby
majoránka, můžete přidat i špetku kari, kmín
strouhanka na zahuštění

Rybu naporcujeme a dáme do mléka alespoň na hodinu.
Opláchneme a dáme do horké vody a přivedeme k varu. Pak pokličkou necháme ještě pár minut odstát. Maso vyjmeme z vody a necháme vychladnout.
Odstraníme kosti. Obrané maso dáme do mísy a přidáme sůl, pepř, jemně nakrájenou cibuli, česnek, koření, vajíčko a strouhanku. Rukou vytvoříme směs, ze které tvoříme karbanátky. Obalujeme mouka-vajíčko-strouhanka.
Na rozpáleném oleji smažíme do zlatova.

Vařte dětem chutně a přitom zdravě. A když je už v dětství naučíme zdravou životosprávu, oni to pak zase naučí své děti.

Recepty uvedené v tomto článku jsem nasbírala během několika let a pochází z různých zdrojů (letáky, časopisy, kuchařky i internet), které bohužel zpětně nedohledám. Všechny jsem vyzkoušela a doufám, že zachutnají i vám 🙂