V hlavní roli česnek

O léčivých účincích česneku ví každý. Je zdravý a chutný, můžeme ho použít do všech jídel. Jenom ne do těch sladkých 🙂 . Výhodou je, že si ho můžeme pěstovat na zahrádce a budeme tak mít jistotu opravdu dobrého česneku. Protože ten kupovaný je teda slabá náhražka českého česneku.

Česnek je nejcennější zeleninou vůbec. Pomáhá dezinfikovat trávicí soustavu a udržovat tak bakteriální rovnováhu. Na druhé straně je pravdou, že syrový stroužek česneku může u určitých jedinců vyvolat trávicí potíže, pálení žáhy či jiná podráždění, např. kvůli zhoršené funkci jater, slinivky či žlučníku. Statistiky dokazují, že výskyt rakoviny žaludku a tlustého střeva je nižší u těch národů, které česnek pravidelně jedí. Česnek také pomáhá při běžném nachlazení. Stačí jeden stroužek denně a chřipka nemá šanci.
Jenomže ne každý má rád česnekové aroma. Proto jej není vhodné konzumovat ve větším množství.

Česneková polévka
5–10 stroužků česneku
4 vejce
40 g škvařeného vepřového sádla
1 l vody
3 tenké krajíce starého chleba
podle chuti pažitku, kmín, majoránku, sůl

Vodu přivedeme k varu, přidáme kmín, případně i pár celých stroužků česneku a chvíli povaříme. Zbytek česneku utřete se solí a majoránkou, směs nechte chvíli odpočinout a pak jí s částí sádla vmícháme do vývaru. Chleba nakrájíme na kostičky a osmažíme na zbytku sádla. Na dno talíře rozklepněte vejce, které zalijte vývarem. Před podáváním navrch nasypte osmažený chleba.

Česneková pomazánka s majonézou
200 g tvrdého sýra (např. eidam)
sklenička majonézy
5 stroužků česneku

Sýr nastrouháme najemno a smícháme s majonézou a utřeným česnekem. Česnekem nešetřete.

Smetanová česneková omáčka
6 stroužků česneku
1 menší cibuli
1,5 lžíce másla
1,5 lžíce hladké mouky
500 ml hovězího vývaru
100 ml šlehačky
mletý pepř, majoránku, sůl

Na části másla zpěníme nadrobno nakrájenou cibulku, zasypeme ji moukou, promícháme a upražíme světlou cibulovou jíšku. Tu za stálého míchání zalijeme horkým vývarem. Přidáme mletý pepř a sůl a vaříme asi 30 minut. Na zbylém másle krátce podusíme najemno nasekaný nebo nastrouhaný česnek, přidáme jej do omáčky a krátce povaříme. Omáčku scedíme a dochutíme solí a špetkou majoránky. Na závěr ji zjemníme šlehačkou. Skvěle se hodí k vařenému uzenému masu, pokud vynecháte majoránku, je výborná i ke kuřecímu steaku.

Studená česneková omáčka
6 stroužků česneku
2 uvařené žloutky
4 lžíce octa
2 lžíce bílého vína
5 lžic oleje
sůl

Všechny ingredience dáme do misky a rozmixujeme dohladka. Úžasná na grilování.

Česnekové máslo
2 lžíce másla
1 lžičku sekané petrželky
2 stroužky česneku
bílý mletý pepř, hrubou sůl

Změklé máslo ušleháme do pěny, přidáme utřený česnek a dochutíme solí, pepřem a pažitkou. Vzniklou směs vytvarujeme do kuliček nebo dáme do misky a dáme vychladit.
Česnekové máslo můžete dát rozpustit na plátek grilovaného masa nebo jej namažte na čerstvou bagetu.

Domácí česnekový chléb
250 g hladké mouky
150 g žitné mouky
200 g špaldové mouky
300 ml vody, 20 ml oleje
20 g čerstvého droždí
1 lžičku cukru
česnek dle chuti
mletý kmín
slunečnicová a lněná semínka

Z vody, cukru a droždí si připravíme kvásek. Všechny druhy mouky smícháme se solí, kmínem, kváskem, olejem a vodou. Vzniklé těsto důkladně propracujeme a dáme ho na půl hodiny kynout na teplé místo. Po vykynutí do těsta přimícháme slunečnicová a lněná semínka a na plátky nakrájený česnek. Těsto vytvarujeme do tvaru chleba, položíme ho na tukem potřený plech a necháme ještě chvíli kynout. Pečeme v předehřáté troubě na 220 °C deset minut, pak teplotu stáhneme na 180 °C a chléb dopečeme.

Moc dobrý je také medvědí česnek. Na zahrádce roste tak hojně, že ho zahradkáři berou jako plevel. Ale je moc dobrý. Stačí ho jemně nasekat a přidat do tvarohu a máte dobrou pomazánku. Hodí se i do polévky a můžete ho dát zmrazit.