První příkrm, aneb začínáme s pevnou stravou

Každá maminka, jejíž děťátko se dostane do věku, kdy začínáme s prvními pokusy o zavedení pevné stravy, má mnoho otázek. Kdy mám začít? S čím mám začít? Co k tomu potřebuji?Pojďme spolu najít odpovědi na tyto otázky.

Kdy začínat s pevnou stravou?
Pokud miminko plně kojíte, je nejvhodnější doba pro první příkrm ukončený šestý měsíc, tedy začátek sedmého měsíce života dítěte. Pokud vaše dítě kojeno není, první opravdové jídlo by mělo ochutnat už na konci čtvrtého měsíce, tedy na počátku pátého měsíce života.

S čím začít?
Všeobecně platí pravidlo, že je potřeba začít jednou potravinou. Může to být vařená mrkev, či brokolice, nebo třeba jablíčko. Důležité je, aby měl pokrm konzistenci velmi jemného pyré a byl téměř tekutý. Měl by stékat po okraji lžičky. Je to proto, že dítě je zvyklé pouze na tekutou stravu a hustější pokrm by nemuselo umět spolknout. Každé jídlo připravujte zásadně z kojenecké vody. Ovoce je dobré také ze začátku lehce podusit, až když si ověříte, že nenastala žádná alergická reakce, můžete jej v kašovité formě podávat i syrové.

Jak pokrm připravit?
Vyberte si potravinu, kterou budete chtít připravit. Mohou to být brambory, mrkev, brokolice, jablko. Očištěnou a oloupanou nakrájejte nadrobno a poduste v menším množství kojenecké vody do měkka. Nezapomeňte přidat trošku rostlinného oleje (např. olivového).
Poté vše spolu s vodou dobře rozmixujte na hladké polotekuté pyré. Nebojte se uvařit větší množství, kaši můžete zmrazit do zásoby.
Do jednoho roku pokrmy nesolte ani nekořeňte.

První ochutnání
Připravte si bryndáček, umělohmotnou malou lžičku a obrňte se nadlidskou trpělivostí.
Dítě posaďte do dětské židličky, pokud samo nesedí, je třeba jej podržet na klíně.
Naberte menší množství jídla na lžičku – musí mít teplotu jako když připravujete mléko, tedy pokud si kápnete trochu kaše na vnitřní zápěstí, nesmí ani pálit, ani studit.
A teď dejte miminku ochutnat. Nenechte se prvním neúspěchem odradit. Na poprvé dítěti stačí pár lžiček, každý den pak porci zvyšujte. Během 2 až 3 týdnů byste měli dosáhnout toho, že celou polední mléčnou dávku nahradí příkrm. Ze začátku se dítě bude snažit jídlo ze lžičky spíš sát, teprve později se naučí jídlo normálně polykat.

Co dělat, když jídlo dítě odmítá?
Je potřeba, aby dítě, které bude poprvé chutnat novinku, bylo příjemně a pohodově naladěno. Může se stát, že pokud má veliký hlad, bude se dožadovat nejprve trochu mléka. Nebojte se mu vyhovět.
Pokud se opravdu nezadaří, klidně pár dní vyčkejte a pokus opakujte. Každé dítě je jiné, některé přijde na chuť příkrmu hned, jiné až napotřetí. Jsou to nové chutě, které nezná, musí si na ně zvyknout.

Jak pokračovat
Pokud během několika dní (minimálně tři dny) neobjevíte žádnou alergickou reakci, tedy především náhlé osypání vyrážkou, či výrazné trávicí obtíže, můžete do vyzkoušené potraviny přidat další.
Můžete podávat brambory s mrkví, nebo brokolici s brambory, mrkev s jablíčkem, rýžovou kaši s mrkví a podobně.
Mezi šestým až osmým měsícem byste měli do jídel pomalu přidávat i libové maso a žloutek.
Maso je nejlepší kuřecí, prsa bývají ale moc suchá a špatně se polykají, proto je nepodávejte v příliš husté kaši. Když budete vařit kuřecí polévky, určitě ponechejte na masu kůži. Dítě do pěti let potřebuje tuk a cholesterol pro tvorbu mozkových buněk.

Vařit, nebo kupovat?
Záleží jen na vás. Dnešní nabídka masozeleninových příkrmů je tak bohatá a pestrá, že si zcela vyberete podle vašich požadavků. Dokonce existují „skleničky“ První lžička, kde je v malém množství připraven jeden druh zeleniny.
Záleží jen na vás, kolik času a peněz chcete do výživy investovat. Výrobky pro kojence mají BIO kvalitu, tedy produkty, ze kterých jsou výživy připravovány, splňují ty nejpřísnější normy na škodliviny.

Jaké potraviny nejsou vhodné?
V dnešní době se doporučuje vynechat určité druhy potravin, aby se zabránilo předčasným podáním vyvolání alergie.
Dítě do jednoho roku života by nemělo ochutnat žádný lepek, tedy těstoviny, pečivo, sušenky, nebo tak populární piškoty. Také by mělo vydržet bez mléčných výrobků. Kojení, či umělá výživa plně postačí. Jogurty a různé mléčné pochoutky by měly počkat až do jednoho roku. Tvaroh určitě nepodávejte, má vysoký obsah bílkovin, příliš by zatížil nedozrálé ledviny dítěte.
Dalšími nevhodnými potravinami jsou uzeniny, tučné maso, ořechy, vaječný bílek, kakao nebo koncentrované ovocné džusy.
Pokud má dítě v rodině alergické zatížení, je vhodné dodržovat hypoalergenní dietu.

Seznam potravin vyvolávajících nejčastěji alergické reakce:
Citrusové plody, kiwi, ananas, mango, broskve, fíky, datle, bobulovité ovoce, ořechy, mandle, rajčata, med, paprika, ředkvičky, luštěniny, kyselé zelí, ryby, řeřicha, bazalka, soja, mléčné výrobky.

Kde získám další informace?
Zkuste se rozhlédnout v čekárně vašeho pediatra, zcela jistě naleznete brožurky distributorů různých značek. Najdete v nich nejen přehled vhodných výrobků, ale i praktické rady, či tipy na jídelníček a recepty.
Další informace určitě najdete i v knihách věnujících se péči o dítě.

První opravdové jídlo je velkým zlomem v životě dítěte. Proto vám a vašemu děťátku přeji, abyste všechny nástrahy prvních pokusů překonali a aby chvíle strávené krmením byly pro vás zábavou a příjemným okamžikem, na které budete rádi vzpomínat.
Hodně zdaru a dobrou chuť.