Jsem tam aneb Nevýchova to má spočítané

Na včerejší živý webinář s Katkou Královou se přihlásilo tolik zážitkůchtivých rodičů, že po cca 10 minutách selhala technika. Dál se tedy natáčelo už bez diváků, takže jsem měla dost času, abych to Výchově Nevýchovou všechno spočítala. Zde tedy předkládám své nevýchovné zúčtování…

Už vloni mě zaujal minikurz Výchova Nevýchovou. Dobré dojmy z něj pak umocnily ještě letošní příběhy maminek, které vstoupily i do placeného pětitýdenního kurzu.

Protože už i tyto „ochutnávky“ nesly ovoce, byla jsem čím dál zvědavější, jak to vypadá přímo v kurzu, co všechno tam tak ještě může být. Teď už jsem tam a sleduju, poslouchám, vstřebávám a taky trochu lumpačím, protože zatím přeskakuju úkoly, ale pššššt… ono i na ně dojde, až přijde ten správný čas. Pak si možná budu říkat, že jsem se do nich měla pustit rovnou a bylo by všechno ještě jednodušší… Až se k nim dostanu a odhodlám, dám vědět. Ale teď už konečně to moje zúčtování…

Výchova Nevýchovou v číslech

Pokud máte podobnou úchylku na čísla jako já, mám pro vás úžasně vzrušující čtení. Pokud naopak čísla nesnášíte, vězte, že v placeném kurzu je toho opravdu hodně a přejděte plynule k dalšímu nadpisu v tomto článku 🙂

Jak už jsem zmínila, celý kurz je rozdělený do 5 týdnů. Každý z nich je věnovaný 1 z 5 nejběžnějších problémů, které rodiče s dětmi řeší (všechny jsou uvedeny v článku Jaké rodičovské problémy řešíme nejčastěji?), ke každému jsou připravena 2 tréninková videa, 1 zážitkové audio a 1 nahrávka s úkoly, ke které si můžete stáhnout i pracovní listy na vyplňování. Na to navazuje ještě 1 video, které popisuje odpovídající základní princip Nevýchovy (i těch je celkem 5). V kurzu je tedy 12 tréninkových videí (poslední týden dostanete o 2 překvapení víc) v celkové délce 6 h 30 min 57 s, 5 principových videí v celkové délce 2 h 54 min 22 s, 5 zážitkových audionahrávek v délce 1 h 13 min 33 s a 5 úkolů, které dohromady zaberou nejméně času – jen 52 min 26 s. K tomu ještě patří bonusová videa, která mají celkem 1 h 21 min 18 s a přináší další užitečné tipy, jak uvést Nevýchovu do praxe.

Suma sumárum jsme bez pár sekund na 13 hodinách povídání o dětech, vztazích s nimi i o sobě samotných. Abych byla přesná, tak i s uvítacím videem je to 12 h 59 min 23 s.

Aby těch čísel nebylo málo, připočítala jsem ještě 4 videa z bezplatného minikurzu Výchova Nevýchovou a 3 nahrávky s maminkami a dětmi, čímž se dostávám na 15 h 13 min 16 s nevýchovného povídání. K tomu dnes večer přibyla ještě nahrávka místo včerejšího webináře (přičteno a doplněno dodatečně – a jsme na 16 h 26 min 41 s).

Točí se vám z těch čísel hlava? …já jsem vás varovala 😉

Moje osobní zúčtování

Už jsem tu několikrát psala o tom, co se nám doma podařilo díky Nevýchově úplně zvládnout nebo aspoň zlepšit („večerka“, ranní vstávání, příprava do školy, úklid v pokojíčku, pomoc v domácnosti…). Snad denně si uvědomuju, jak jde spousta věcí snáz. Ne že by všechno bylo neustále pohádkově jednoduché a bezproblémové. Něco jde až překvapivě snadno, jindy si lámu hlavu nad tím, proč to nejde vůbec, pořád se stává, že vybouchnu já nebo se šprajcne některá z holek, ale není to tak často a snáz se přes to přeneseme.

Největší přínos Nevýchovy nevidím v tom, že spousta věcí klape, ale v něčem, co se dost těžko popisuje. Je to jakoby se změnila celková atmosféra. Čím dál vzácněji se ve chvílích, kdy se zdánlivě nedaří, dostavuje takový ten svíravý pocit, že se to prostě nedá nebo že se to musí přetrpět apod.

Některé problémy se vyřešily úplně jednoduše. Stačilo se na ně podívat trošku jinak a ukázalo se, že to vlastně žádné problémy nejsou. Jen má člověk zažité, že něco musí být nějak a když to přesně tak není, je potřeba zakročit.

Už jsem se setkala s různými přístupy a metodami, které mě zaujaly a pomohly mi ujasnit si spoustu věcí ohledně výchovy. Z každého z nich něco pomohlo vyřešit nějaký aktuální problém s větším či menším úspěchem. Už pár dní přemýšlím nad tím, v čem tkví pocit, že až teď mi to do sebe zapadá všechno.

Jakobych až teď přišla na to, jak poskládat celé puzzle, a dřív jen měla větší či menší kus skládačky. Dost možná se to kouzlo skrývá v tom, že stačí pochopit a přijmout základní princip. Nic víc vlastně není potřeba, nemusíte lovit v paměti žádné postupy, jak se zachovat v té které situaci, co říkat nebo neříkat, jak se u toho tvářit atd. Najednou ta změna jakoby vyplývá sama ze situace.

Navíc je kolikrát až zarážející, jak nevýchovné principy nenápadně prosakují i mimo vztahy s dětmi a zjednodušují tak i další záležitosti, u kterých by to člověk ani nečekal.

Možná to pro vás vůbec není

Tak jako je každé dítě originál, platí to i o rodičích. I když mám pořád ten pocit, že je to tak jednoduché a efektivní, že by to měl vědět každý, připouštím, že to pro každého není. Potenciální přínos musí zvážit každý sám.

Z mého pohledu kurz nepřinese nic tomu, kdo je předem rozhodnutý, že je to blbost, nebo žije v přesvědčení, že bez disciplíny to určitě nejde, že s dětmi se rozhodně nediskutuje o tom, co mají a nemají dělat, protože kam bychom to došli, že škoda rány, která padne vedle, že jejich dítě je prostě nezvladatelné a ti, kterým se s Nevýchovou daří prostě jen mají štěstí, že to jejich dítě je úplně jiné. Kurz nejspíš nedá nic tomu, kdo problémy s dětmi není ochoten řešit změnou ve vlastním přístupu.
Stejně tak pokud se cítíte dobře v tom, jak to máte teď, a jste s tím spokojení, nemáte důvod cokoli měnit. Leda byste měli chuť prozkoumat další možnosti.

Co byste ještě měli vědět o Nevýchově

Neodpustím si znovu výtku k názvu, který mi pořát připadá zavádějící, minimálně pro ty, kdo o Nevýchově nemají žádnou představu. Vyvolává totiž často představu, že stačí nechat děti růst jak dříví v lese, ať si dělají co chtějí a neberou na nikoho a nic ohledy. O tom to vůbec není.

Není to ani o tom, že rodič skáče, jak dítě píská.

Ale není to ani obráceně. Ani u dětí není žádoucí, aby skákaly, jak pískne někdo dospělý. Jde o to najít společnou cestu, po které se půjde dobře oběma. Jde o to mít se spolu fajn, což není možné v momentě, kdy si jeden zoufá kvůli tomu, co dělá ten druhý. Není to tedy zdaleka jen o dětech.

Nedílnou součástí placeného kurzu je proto i uzavřená facebooková skupina pro rodiče, kde si maminky (tatínka jsem tam ještě žádného neviděla) vyměňují své zkušenosti, navzájem si radí a poskytují svůj pohled na situace, které jsou z pohledu zúčastněného někdy zdánlivě neřešitelné. V příspěvcích se často objevují i vztahy s vlastními rodiči, na přetřes přichází opravdu různorodé problémy, které se maminkám jakoby náhodně odkrývají, jak postupně prochází kurzem. Je dost inspirující sledovat, jak co řeší ostatní.

Zmínit bych měla ještě jednu šikovnou vychytávku pro ty, kdo mají obavy o svoji finanční investici do kurzu. Po zpřístupnění prvních nahrávek běží čtrnáctidenní lhůta, během které můžete kdykoli z kurzu vystoupit bez udání důvodu.

Když během prvních dvou týdnů zjistíte, že v tomhle systému se necítíte dobře, prostě pošlete email, že chcete z kurzu vystoupit, a dostanete své peníze zpátky. Nemusíte vysvětlovat, co konkrétně vám vadí, nefunguje atd., nikdo vás nebude přesvědčovat, že jste na to šli jenom špatně. Je to jen na vás.

Zaujalo vás to?

Jako ochutnávku doporučuji rychlokurz Výchova Nevýchovou ZDARMA. Pokud vás výsledky nadchnout aspoň zpoloviny tak, jako mě, určitě stojí za to objednat si celý kurz Výchova Nevýchovou, který je nabitý cennými tipy a radami.

OBJEDNAT

Chcete vědět víc?

Zase je to dlooooouhé, takže pro podrobnější informace přidávám jen sadu odkazů:
– všechny dosud publikované články o Výchově Nevýchovou na VD
– pokud se do toho pustíte a jste ochotní podělit se s námi o své dojmy, máte u mě slevu 500 Kč na celý kurz
– vše o kurzu Výchova Nevýchovou
– podrobné informace o Nevýchově včetně rodičovské typologie
příběhy rodičů, kteří žijí Nevýchovu se svými dětmi