Marta: Většinu infarktů u žen způsobují muži

Myslete si o tom, co chcete, já to prostě vidím takhle. Samozřejmě vysvětlím proč 🙂
Úplně úvodem musím napsat, že mám muže velmi ráda. Nejsem feministka, zakládám si na tradičních hodnotách a ctím rodinu. Na druhou stranu, opravdu se domnívám, že za 60 procenty srdečních příhod u žen stojí muži.

Že je to odvážné obvinění? Ano, připouštím.

Jenže za to nemohu – mužská logika a přístup ke světu (a nedejbůh se zamýšlet nad jejich přístupem ke světu žen) mě k tomuto nařčení dnes přivedla. Jen si poslechněte, co se u nás zase jednou přihodilo, a snad mi dáte za pravdu.

Příběh bude dnes velmi krátký.

Blíží se podzim. Zejména letos se zdá, že si s námi příroda lehce pohrává, když na nás „vybalila“ současné nádherné počasí, nicméně mne, jako jednoznačného pragmatika, z míry a zaběhlých regulí nevyvede. Změna počasí z letního na podzimní pak přijde ze dne na den a já pak každoročně překvapeně nemile touto dobou zjišťuji, že je mi sice doma před počítačem nebo s Karolínkou na zahradě skvěle v teplácích nebo v šortkách, ale jakmile  mám vyrazit do práce nebo na tiskové konference, opravdu nemám „co na sebe.“

Proto i letos jsem se po dohodě se svým mužem rozhodla vyrazit na nákupy v podvečerních hodinách, kdy už bude Kája v postýlce (aby to roztomilé děcko muže nedejbůh neobtěžovalo) na nákupy nových letních halenek. Nic dramatického.

Muž dostal hned ráno před odchodem do zaměstnání dvě jednoduché instrukce. Dorazit domů včas (abych vůbec mohla vyrazit na nákupy) a uložit dítě v sedm do  postýlky. Když totiž Káju hlídá tatínek, má tendence ji rozmazlovat a nechat ji koukat na nějakou pohádku, pak je přetažená, protivná a nedaří se jí usnout.

První část úkolu muž splnil a tak jsem nadšeně vyrazila nakupovat. Vše probíhalo hladce, žádný telefonát urgentně mě povolávající domů se nekonal. Uff. Byla jsem přešťastná.

Doma jsem nevěřila svým očím, ani ne v půl deváté, když jsem se vrátila ověšená nákupními taškami a balíčky, dítě sladce spinkalo v postýlce a manžel rozvalen na gauči studoval denní tisk.

Paráda,“ pomyslela jsem si naivně a šla muže pochválit za opravdu „dobře odvedenou práci“…

Jenže asi v deset večer začalo další z mých soukromých pekel. Karolína se probudila a vzlykala a vzlykala. Uchlácholila jsem ji.

Za půl hodiny se situace opakovala. Holčička se vždycky probrala, držela se za bříško a plakala…
A já ji konejšila a uspávala… a tak pořád dokola, asi s půlhodinovou frekvencí.

Krátce před půlnocí, když jsem Káju zase uchlácholila ke spánku jsem unaveně padla do křesla a ptám se muže: „Co jsi jí dal k večeři? Takové bolení bříška neměla přes dva roky…“ a hlavou mi probíhala jména všech chorob střev a žaludka, infekcí a tak dále…

Manžel nezklamal. Zvedl hlavu od novin a pozdvihl obočí: „K večeři? K jaké večeři? Ty jsi mi  neřekla, že jí něco mám dát k večeři… měla jít v sedm do postýlky…“

Krve by se ve mně nedořezal, houby infekce, holka se chudák díky individuu, se kterým sdílím domácnost, budí celý večer hlady… No netrefilo by vás z něj?

A tak je ponaučení pro dnešní den jasné. Nemám ráda feministky, ale s postupem času docházím k závěru, že k muži je fakt třeba dostat návod k použití. A pak mu ještě na každý den připravovat další, aby věděl, jak se má chovat.

Anebo si dát při nákupech nových letních košil sraz s kamarádkou, vypít při tom pěkných pár skleniček vína a nevracet se před ránem. Ať si pak manžel hezky sám vylíže, co si nadrobil. Třeba mu to už konečně dojde, ne?

Prima den přeje Marta