Adventní kalendáře pro malé i velké

V minulém článku (Adventní kalendář – pytlíčky) jsem vám nabídla, jak můžete nahradit tradiční adventní kalendář z obchodu. Jenže to samozřejmě není jediná možnost. Adventních kalendářů mohou být desítky, záleží jen na naší fantazii.

Dnes bych vám proto ráda představila výčet tipů, jaké adventní kalendáře mohou být, jaké si můžete doma s dětmi (nebo i vy sami) vyrobit.

Originální nemusí být jen forma a celkové pojetí adventního kalendáře, ale také „náplň“.

A protože nejen děti se těšívají na Vánoce, můžete (vtipným) kalendářem potěšit i větší členy rodiny, třeba manžela, své rodiče, …

Různé druhy adventních kalendářů

Ze 24 krabiček od sirek (nejlépe téže značky, aby krabičky byly stejně široké i vysoké) se dá postavit ledacos. Například domeček či vláček.

U domečku krabičky poskládáte na sebe tak, jak byste chtěli, aby domeček vypadal. Až jste s tvarem spokojení, vnější díly krabiček k sobě slepte. Čelní stranu vnitřku krabičky (tj. tu, co se vysouvá) pomalujte dobře kryjící barvou či polepte barevným papírem. Kombinujte různé barvy, abyste nevytvořili jednobarevnou plochu, ale opravdový dům – okna (2 krabičky na sobě) např. bílou barvou, dveře hnědou barvou, „omítku“ oranžovou, … Ze dvou pruhů tvrdého papíru vytvořte střechu a domeček je hotov. Pro lepší vysouvání vnitřních dílů můžete ke krabičkám přilepit či „přišít“ ozdobné korálky, ale výsledek již nebude vypadat tolik jako dům.

U vláčku si zase rozdělte krabičky na několik hromádek tak, abyste z nich mohli vytvořit stejně velké vagonky a mašinku. Na kolečka můžete použít rozřezaný korkový špunt, víčka od PET lahví, …

Do krabiček se sice vejde jen malá sladkost, ale to vůbec nevadí, i drobnost může potěšit.

Pro ty z vás, které rády pečou perníčky, je takový kalendář ideální. Napečete 24 různých perníčků, nějakých menších, vánočních tvarů, ozdobíte je, připíšete čísla od 1 do 24, položíte na krásný talíř a je hotovo.

Další tvoření spíše pro maminky či starší děti. Z pěkné látky ušijte kapsář s 24 malými kapsičkami. Každou kapsičku můžete ozdobit buď nášivkou s vánoční tématikou, nebo (v případě jednobarevné látky) na ni namalovat obrázek fixy na textil.

Potřebujete 24 menších hlubokých víček či kalíšků, např. víčka od laků na vlasy, od šamponů, … Dále barevný papír, nejlépe nějaký lesklý, kvalitní lepidlo, bavlnku, vlnu či ozdobný provázek a dřevěnou tyčku. Umytá víčka oblepte papírem, ale nezapomeňte mezi ně a papír zastrčit jeden konec provázku! Provázek by měl být dostatečně dlouhý, aby se dal za druhý konec přivázat na tyčku, a víčko přitom volně viselo v prostoru. Jednotlivá víčka přivažte na tyčku a připevněte na stěnu. Víčka můžete dle fantazie ozdobit – převázat je stužkou, nalepit na ně vánoční samolepky, pokreslit je (pokud jste nepoužili lesklý papír), … Do nich pak jen vložíte sladkost. Oproti krabičkám či pytlíčkům je do víček vidět, takže to, co skrývají, nebude překvapením.

Různé náplně do adventních kalendářů

Adventní kalendář může obsahovat bonbóny, lentilky, oříšky (slané či sladké), kulaté žvýkačky, ledové čokoládky, … Ale také, obzvláště u menších dětí, můžete sladkosti pojmout zdravěji – v lékárně můžete nakoupit malé bonbóny z hroznového cukru s přidaným vitamínem C, lízátka z hroznového cukru či s echinaceou na posílení imunity a jiné dobroty. Stačí se jen poptat. 😉

V kalendáři se nemusí skrývat jen sladkost! Vždyť hned začátkem prosince děti od Mikuláše dostanou balíček plný dobrot, další proto nutně být nemusí. Co takhle schovat do vašeho adventního kalendáře nějaké malé dárečky? Záleží samozřejmě na dítěti, co má rádo. Nabízím jen pár nápadů, na další jistě přijdete sami: magnetka, sponka, samolepka s oblíbenou postavičkou, hračka z „Kinder vajíčka“ či jakákoli jiná malá hračka, přívěšek na klíče, netradiční pastelka (netradiční buď tvarem nebo svou barvou – existují např. pastelky s vícebarevnou tuhou), …

Vhodnější pro děti, které již umí číst a na sladkostech tolik nelpí, nebo pro dospělé. Na každý den připravte papírek, na němž bude napsáno nějaké milé slůvko. Čeho si na dotyčném vážíte, v čem vyniká, čím vám dělá radost, co skvělého zvládl, na jakou jeho vlastnost jste právem hrdí, …

Můžete také vložit do kalendáře krátké vtipy, pěkné citáty, „Murphyho zákony“, …

Věřící mohou do balíčků ukrýt verše z Bible k zamyšlení či pro potěchu duše.

Kalendáře pro dospělé členy rodiny

Babičce či dědečkovi můžete připravit adventní kalendář z různých vitamínů. Obzvlášť v tomto zimním období člověk častěji onemocní, proč tedy rodinku nepotěšit takovýmto originálním dárečkem? Můžete vybrat multivitamíny, doplňky stravy pro posílení kloubů, šumivé tablety, … prostě to, o čem víte, že to zrovna teď vaši blízcí potřebují.

Dáreček jako stvořený pro všechny členy rodiny, kteří si rádi dají malou štamprličku pro zdraví. 🙂 Budete potřebovat nějakou menší, pěknou láhev, o objemu do 0,5 l. To abyste si v rodině nepěstovali alkoholika. 😉 Láhev naplňte oblíbeným alkoholem (např. domácí slivovičkou) a od shora dolů na ni namalujte 24 dílků.

Vyrábíte také s dětmi adventní kalendáře? Pochlubte se nám! Tento týden je v rámci projektu Pojďme si povídat vyhlášeno téma Aby se děti doma nenudily, tak proč se nezapojit právě dalším tipem na adventní kalendář? Nebo jste vyrobili některý ze zmíněných kalendářů? Napište nám o tom!

Na vaše příspěvky čekáme do tohoto pátku. A není vyloučeno, že za zvlášť pěkné či originální články bude přichystáno menší překvapení. 😉