Těhotenství – 1. lunární měsíc

Je to pár dní, co jsem už podruhé ve svém životě objevila na úzkém proužku papíru dvě fialkové čárky. Ano, budeme mít druhé miminko! A ač je to už podruhé, i tentokrát pátrám po všech možných informacích o tom drobkovi, protože jsem zvědavá, kolik zrovna měří a váží (zatím nic moc), co dělá (teda spíš bude dělat), jak se vyvíjí atd. a protože už si to všechno z prvního těhotenství tak podrobně nepamatuju. A když už jsem v tom hledání a pročítání, o nabyté poznatky bych se s vámi ráda podělila…
Vím, že zrovna nedávno tu už podobný článek vyšel, proto mám v plánu zajít do větších detailů, možná přidat i pár vlastních zkušeností. Ráda bych vytvořila takový těhu-seriál, každý článek o jednom měsíci těhotenství. Najdete tu i nějaký ten obrázek.

Ale raději rovnou začneme prvním z desíti lunárních měsíců – ano, je jich 10 (i když v podvědomí máme, že těhotenství trvá 9 měsíců), ale to už bylo pěkně vysvětleno v jiném článku ( Kdy TO vlastně bude???), takže to nebudu rozebírat znovu a pustím se rovnou do toho…

1. lunární měsíc = 1.-4. týden těhotenství

Tento měsíc je oproti ostatním dost zvláštní, většinou se o něm totiž dozvídáme až zpětně. Dozvíte se vlastně až o jeho konci, když vám vynechá jinak pravidelná menstruace, některé ženy své těhotenství zjistí i později, takže ten první měsíc uteče, aniž o něm vědí.

První dva týdny těhotenství se vlastně o žádné těhotenství ani nejedná (omlouvám se za laické podání, nejsem zdravotník), začíná nový menstruační cyklus. V této době ve vaječníku uzraje vajíčko, uvolní se a vejcovodem putuje do dělohy.

K otěhotnění většinou dochází 2 týdny od začátku menstruace, kdy se vajíčko na své cestě vejcovodem potká se spermií, se kterou se spojí, a dojde k oplození. V tutéž chvíli je i rozhodnuto o pohlaví vašeho budoucího miminka. Oplozené vajíčko (zygota) se začne dělit (dělením se z něj stává tzv. blastocysta) a přitom dále směřuje do dělohy, kam se dostane zhruba po 5 dnech. Dalších 8 – 9 dní trvá než se celé zanoří do děložní sliznice.

Na konci 3. týdne těhotenství (= 3.tt) se do vašeho těla začnou uvolňovat hormony, které mají za úkol zabránit další menstruaci. Jedním z nich je hormon známý pod zkratkou HCG (lidský choriový gonadotropin). Na prokázání jeho přítomnosti v krvi jsou založeny těhotenské testy. Začátkem 4.tt je však jeho hladina natolik nízká, že běžné testy, které nakoupíte v lékárně, ještě nemohou těhotenství prokázat. Je však již zjistitelné z krve. Můžete také začít vnímat některé těhotenské příznaky – citlivost na různé pachy, nevolnosti, napětí v prsou, podrážděnost, únava,…

V tuto dobu také vznikají buňky placenty, která bude zajišťovat výživu vašeho budoucího miminka.

Na konci 1. měsíce vaše budoucí miminko usazené v děloze a vy už můžete zjistit své těhotenství testem z lékárny.

Jaké je vaše budoucí miminko?

Na konci 1. měsíce se mu ještě říká blastocysta. Má již jakýsi základ budoucího nervového systému. Rychle se tvoří i jeho srdce a oběhový systém.

Měří kolem 1 mm.

A co maminka?
V ideálním případě by se budoucí maminka měla chovat jako těhotná už od chvíle, kdy se pro miminko rozhodne, tj. ještě před otěhotněním.

Co to znamená?
– žádný alkohol ani cigarety, omezit kávu
– nebrat zbytečně žádné léky (musíte-li nějaké pravidelně užívat, měla byste plánované těhotenství probrat i s ošetřujícím lékařem)
– stravovat se zdravě
– pohybovat se na čerstvém vzduchu

Přejít na další článek z této série: Těhotenství – 2. lunární měsíc