Kdy TO vlastně bude???

Rubrika: Těhotenství

681332_birthJedna čárka, dvě čárky….tak takhle asi počítala barevné proužky na počůraném papírku většina dnešních maminek a dopočítaly-li se dvou, sdrce se na malou chvilku zastavilo, v krku se udělal knedlík a hlavou problesklo něco na způsob ANO!!! JSEM TĚHOTNÁ!!!….takže na jaře (v létě, na podzim…) porodím dítě…

…ale kdy teda přesně? Jak se vlastně přesně určuje datum porodu? To je tak:
Lidské embryo (a potažmo později plod) se vyvíjí 266 dní – počítáno od splynutí spermie s vajíčkem (oplození) do „vzorového porodu v termínu“. Jednoduchá matematika – 266:7=38 – 38 týdnů… ale rodí se přece po 40 týdnech, tak jak to tedy je?
V porodnictví je jedno takové pravidlo: s jistotou lze určit konec těhotenství – porod:-), ale jeho začátek, tedy oplození (v době ovulace nebo těsně po ní) – to se přesně ví velice vzácně (vědí to jenom ti dva „pachatelé“ a to musí být jistota typu „tehdy, předtím dlouho nic a potom dlouho nic“ – což se může stát, ale není to obvyklé, že:-)), nicméně potom je velmi zjednodušená situace a zkrátka se připočte těch 38 týdnů. V praxi se to ale vzhledem k výše uvedenému dělá jinak – za bernou minci lékaři berou další jistotu – datum poslední menstruace. Toto také nelze objektivně prokázat – ví to jenom těhulka, ale je tu předpoklad, že tady a teď v dnešní společnosti má naprostá většina žen povědomí o svém menstruačním kalendáři a tuto otázku dovede přesně zodpovědět. Datum oplození se potom stanovuje „empiricky“ – předpokládá se, že při průměné délce cyklu 28 dní dochází k ovulaci 14. den – proto se tedy k faktické délce těhotenství přičítají ty 2 týdny – doba od 1. dne poslední menstruace do „vypočteného“ termínu ovulace (potažmo oplození) cca v polovině cyklu. Na základě dohody se potom délka těhotenství (tj.“v kolikátém týdnu kdo je“) a z toho odvozená všechna další vyšetření (třeba odběr krve na genetický screening „v 16. týdnu“ apod.) počítají podle tohoto „40-týdenního schématu“ počítajícího „těhotenství“ od 1. dne poslední menstruace. V praxi – má-li žena pravidelný 28 denní cyklus, a 1. den jí vynechá menses, udělá si test a proužky jsou dva, je v daný den přesně 4 týdny těhotná…říká se tomu „gestační věk“. Stejně tak, když někde v populárně naučné literatuře těhulka čte, co už všechno miminu vyrostlo a co mu ještě roste, týdny jsou uváděny podle gestačního věku, ale fakticky je ten „človíček“ o 2 týdny mladší.

16+4, 31+5, 28+0…takovéto zápisy můžete najít v těhotenské legitimaci, v porodnické dokumentaci, v lékařských zprávách z poradny apod. Znamenají přesné stáří těhotenství vypočtené podle gestačního věku: První číslo znamená počet ukončených týdnů těhotenství, druhé potom počet dní právě probíhajícího týdne (0-6..tj. 7 dní) – takže 16+4= probíhající 17. týden – šestnáct ukončených týdnů a 4 dny z týdne sedmnáctého. 28+0 je těhotenství staré přesně 28 týdnů, vypočtený termín porodu je stanoven na 40+0. Je-li těhulka „41+3“ – je 10 dní po termínu a obvykle se v tento den přijímá na lůžko k indukci (vyvolání) porodu. Každé těhotenství by mělo být ukončeno do 2 týdnů po termínu – čiliž do 42+0.

Právě kvůli nesrovnalostem kolem ovulace, kvůli možnosti „menses“ i během časných fází těhotenství, kvůli možnosti oplodnění i 2 dny po ovulaci (tak dlouho po uvolnění z vaječníku je lidské vajíčko oplodnění schopno, pak tuto schopnost ztrácí), se za „donošené“ těhotenství bere těhotenství ukončené porodem od 38. týdne gestačního věku (38+0) – potom se na novorozenci hodnotí tzv. „známky donošenosti“ (o tom možná někdy příště).

Samozřejmě, že v dnešní době se „gestační věk“ plodu určuje i ultrazvukovým měřením určitých parametrů (průměr hlavičky, délka pažní kosti apod.), ale stále je to pouze „velmi přibližné“ a s každým měřením se to maličko mění (růst plodu není rovnoměrný – nejsme stroje), dosti přesně (no přesně – na týdny) se určuje délka těhotenství podle prvních pohybů (prvorodička va 20. týdnu gestace, vícerodička v 18. týnu), ale určení výpočtem podle data poslední menstruace je stále základem a hlavní termín porodu je podle toho:
„Datum prvního dne poslední menstruace mínus 3 měsíce plus 7 dní“

Napsal/a: Káča

Toto taky stojí za přečtení!

Oslaďte si život s přírodními sladidly

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o svoje zdraví a záleží mu na tom, co jí, už určitě na

Čtu dál →

Tipy na dárek pro děti i maminky

Čas Vánoc se blíží přímo mílovými kroky a vy si možná začínáte lámat hlavu nad tím, co nadělit novopečené

Čtu dál →

Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu

Vánoce jsou za rohem, z televize, novin, rádia i obchodů se na nás valí zprávy o tom, že bychom se

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • A jak se to pocita, kdyz mam nepravidelnou periodu, a tudiz jsem mela posledni mestruaci 12.1. 2010 ale podle utrazvuku jsem asi jen 7-8 tydny tehotna, tedy moje perioda je nekdy po dvou mesicich, jak se to pocita pak? To pak lekari asi presne nevi kdy bude termin, ne?

 • vicikovka

  Také to vím přesně, data od doktorky se mi motají + – 2 dny okolo toho mého vypočítaného. Uvidíme a až TO bude, určitě dám vědět jak to dopadlo. Předběžně uvádím TP 19.3.2008

 • Tak já to vím taky přesně, kdy se nám druhý mimi povedlo. Dle rad Káči jsem si vypočítala TP, je to o 4 dny dřív než mám od doktora, tak jsem zvědavá :-)) Jak to vyšlo nebo nevyšlo vás budu referovat 😉

 • Tak já to vím taky přesně, kdy se nám druhý mimi povedlo. Dle rad Káči jsem si vypočítala TP, je to o 4 dny dřív než mám od doktora, tak jsem zvědavá :-)) Jak to vyšlo nebo nevyšlo vás budu referovat 😉

 • U Syna jsme to, kdy se „to“ stalo věděli odhadem…ale u dcery na den přesně…to jsem manžela znásilnila a nemohl se bránit „včasnému utěku“ :o))) a vyšlo to :o)

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  No vidíte, my věděli naprosto přesně, KDY se „nám to povedlo“ – byly jsme v CAR, ale pak nám každý doktor ten termín porodu říkal jinak…
  Řízením osudu ale nakonec bylo všecičko jinak…

 • Káčo,
  jsem taky zdravotník, takže tyto věci znám a dovedu propočítat, ale vysvětlila jsi to moc hezky laikům a začátečnicím, které jsou mnohdy ze svého prvního těhu vyplašené. Díky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist