Vychytávky pro výběr školních potřeb

Dodnes mám v živé paměti, jak jsem poprvé vstoupila do oddělení školních potřeb s cílem vybavit starší dítě do školy. Moje bezradnost by se tehdy dala krájet. Jaké tužky, jaká pera, mají už konečně nelámavé pastelky?  Jakou aktovku vybrat a jak to v ní dítěti co možná nejpraktičtěji zorganizovat?

Při prvním nákupu se to dá čekat. Bohužel bych byla ve spoustě obchodů bezradná i dnes. Tentokrát ne z nevědomosti, co si vybrat, ale z nedostatku kvalitního sortimentu, na který jsem si za ta léta zvykla. Naopak u spousty tzv. doporučovaných věcí jsem zjistila, že je dítě vůbec nepotřebuje, jsou pouze zbytečnou zátěží v aktovce.

Co je tedy alespoň pro naše děti nezbytné?

  1. Určitě školní aktovka nebo batoh.
    • Nejdůležitější prioritou jsou anatomicky tvarovaná záda, náplň bývá již dost těžká od první třídy. U prvňáčka je vhodné mít aktovku pevnou, aby při otevření na zemi držela tvar a prvňáček se v ní snadno orientoval.
    • Z praktického hlediska je vhodné mít boční kapsy na svačinky, každá taška to může mít jinak, většinou jsou 2 boční, z nichž v jedné nosí dítě pití a ve druhé svačinku. Co jsme naprosto opustili, jsou boxy na svačinku, jsou velmi neskladné, zaberou spoustu místa na úkor ostatních věcí v aktovce. Navíc, když dítě svačinku sní, má o část náplně méně, pokud ji má ve speciálním pouzdře, na objemu v aktovce nic po snědení svačinky neubude.
    • Uvítali jsme také rozdělení vnitřní části na oddíly.

     

  2. Pouzdro volíme po pětileté zkušenosti dvoupatrové, proč? Nezabírá na lavici tolik místa jako rozevřené širší jednopatrové. Do aktovky se zase vejde lépe než vyšší třípatrové. Doma se nám osvědčila pouzdra českého výrobce Emipo, která budou mít děti již třetím rokem.
  3. Kvalitní tužky, pera, pastelky – zhruba do 4. třídy jsou určitě nejvhodnější variantou ergonomické psací potřeby Stabilo, od 4. třídy je možné jejich pero vyměnit za gumovací pero značky Frixion ball od společnosti Pilot. Pastelky rozhodně volte dražší od Stabila, nejlépe silné. Proč? Jednoduše je pouze dostrouháváte, přičemž se tuha neláme. To jsem u pastelek jiných značek, běžně prodávaných v obchodech, nezažila. Počítejte s tím, že v první třídě těchto silných dítě vykreslí 4-5 sad, od druhé třídy již počet klesá. Co se výtvarných a rýsovacích potřeb týče, jsou vhodné ty od Kohinooru.
  4. Paní učitelka Irena Košutová dodává, že je vhodné dětem koupit kvalitní lepidlo a nůžky, s těmito potřebami děti pracují denně, a dodává, že většina rodičů dětem koupí dětské nůžky s kulatou špičkou, které však vůbec nestříhají. Také doporučuje rodičům kvalitní vodové barvy a voskovky, ne ty z Číny, které jsou velice nekvalitní, špatně kryjí a u různých malířských technik se nedají použít, děti jsou následně zklamané, ač se snažily, výsledek je s nimi velmi špatný.
  5. Pedagožka Jitka Teturová doplňuje, aby rodiče nezapomněli na ořezávátko na velké a malé pastelky, krátké pravítko do pouzdra (už od první třídy) a gumu, která opravdu gumuje.

Doporučený balíček výtvarných potřeb si můžete objednat v internetovém obchodě Pro chytré hlavičky.

Zapomeňte na desky na sešity!!!

Není papírnictví, kde by na sklonku prázdnin a začátku školního roku neměli tzv. desky na sešity, a to formátu A4 na velké a A5 na malé. Na první pohled to vypadá jako úžasná věc, díky které si myslíte, že oslí rohy na sešitech budou u Vás doma minulostí. Bohužel tomu tak není. Jednak bude mít dítě časem mnohem více sešitů, než se do desek vejde. Při snaze je tam všechny vměstnat nakonec sešity dopadnou hůře než bez desek. Navíc bude mít sešity jeden přes druhý, tudíž mu bude dlouho trvat, než najde ten správný.

Jaké je tedy pro sešity nejpraktičtější řešení?

Na každý předmět koupit plastové psaníčko s drukem, na které pak navíc umístit nálepku s označením předmětu. Ještě lépe uděláte, když na každý předmět koupíte jinou barvu nebo jiný obrázkový motiv psaníčka, dítě se bude orientovat podle něj.  Tato varianta je nejen velmi praktická, dítě si na začátku každé hodiny vytáhne z aktovky příslušnou složku a na konci sešity posbírá a zase umístí do aktovky, ale i mnohem hmotnostně lehčí a skladnější, než ony pevné těžké desky.

Podrobněji o výběru aktovky a dalších potřeb do školy: www.babyonline.cz/potreby-pro-dite/vybava-do-skoly