ŠVD: Jít si za svým snem, aneb čím budu?

Pamatuji se, jak se moje dcera toužila stát ošetřovatelkou delfínů. Drželo ji to prakticky celou základní školu. Říkala jsem si, v ČR nemáme moře ani delfíny, no, nevadí, hranice jsou otevřené, může vycestovat.
Za mých mladých let chtěla být každá holčička učitelkou nebo herečkou a každý druhý klučina popelářem.

Když s dětmi ve školce narazíme na téma, co by chtěly jednou dělat, až budou velcí, tak holčičky většinou všechny chtějí být učitelkou,

potvrzuje Bamiska a dodává:

Myslím, že je to tak trochu tím, že jsou to mazlíci a máme se rády. U kluků není takové to jedno společně, aspoň jsem nepostřehla, kluci obdivují většinou tatínky a řekla bych, že většinově chtějí dělat to co oni.

Výběr povolání je někdy docela oříšek. První důležité rozhodování, čeká děti v deváté třídě, kdy je čas podat přihlášku na další školu či učební obor.

Neny:

Školy už máme vybrané, ale na to, že jsme už na začátku roku měly „rozhodnuto“, tak se nám to nakonec nějak úplně zvrtlo. 🙂

Jak řešíte výběr školy svých dětí a jak se připravujete na přijímačky, jsem se ptala i v diskuzi Kam po základce, aneb výběr povolání.

Alena5:

Výběr školy to byl tedy děs, dlouho nevěděla kam jít – nemá nijak vyhraněný zájem a gympl jsme nechtěly ani já, ani ona.

Vašík od Bamisky si vybral i přes lepší známky učební obor automechanik, kde je spokojený a obor ho baví.

S Míšou nás rozhodování čeká příští rok, má na vysvědčení trojky, a na ruce nějak extra není a ani na nic vyhraněný… Vůbec nevím kam s ním, kam ho navést …???

Necháváte rozhodnutí na dětech?

Marinada dceři v jejím výběru nebrání

…ale hledáme společně pro a proti, tak uvidíme, jak to dopadne, ještě má 2-3 roky čas.

Jarmuschka:

V mém případě (a v případě mých sourozenců) rodiče zvolili taktiku “dané cesty“ – od mala nás “připravovali“ na to, že po ZŠ půjdeme na gympl a pak na VŠ dle vlastního výběru. Brali jsme to (aspoň tedy já) jako samozřejmost.

Na školách s talentovou zkouškou už přijímačky proběhly a Zuziny dcera si může oddychnout.

Dcera se hlásila na sportovní gymnázium a absolvovala tedy talentové zkoušky a písemný test z matematiky a češtiny a je PŘIJATA.

Do prvního kolo přijímacího řízení si žák smí podat 2 přihlášky a odevzdat je řádně vyplněné, na příslušné škole do 15. 3. 2015.

Formulář přihlášky dostane žák zpravidla na ZŠ, nebo je možné si přihlášku stáhnout na webu MŠMT.

Některé školy se přihlásily k jednotnému pilotnímu testu, ovšem stále platí, že součástí přijímacího řízení je i hodnocení na vysvědčení z osmé a poloviny deváté třídy.

Řádné termíny testů jsou 15. 4. 2015 a náhradní termín je stanoven na 14. 5. 2015. V případě šesti- a osmiletých gymnázií jsou vypsány jiné termíny.

Připravují se děti na zkoušky? Učí se?

Míša od uznevimco

Pouze opakujeme literaturu. Jinak vše ostatní je v pohodě.

Neny:

Učí se trochu doma, opakují ve škole a dělají testy a jsme přihlášené na přijímačky „nanečisto“.

 

Výsledky budou žáci znát nejdříve 22. dubna 2015. Budeme držet palce!

A pokud se to napoprvé nepovede, nezoufejte. Každý může jít za svým snem a tento sen uskutečnit! I když to někomu dá hodně úsilí a tvrdé práce, je potřeba se nenechat odradit. Třeba i z mé dcery bude jednou ošetřovatelka delfínů a z Tomáška kolegyně zase kosmonaut.

Dejte nám vědět!