Scoubidou – co vám naskočí?

Také vám „neangličtinářům“ po přečtení slova SCOUBIDOU naskočil v hlavě obrázek legračního, ustrašeného a věčně hladového psa z kreslených pohádek? Pokud ano, nelze se ničemu divit. Jistě málo kdo ví, že za tímto slovem se také skrývá ještě něco jiného. Věřím, že přitom většina lidí „scoubidou“ někdy viděla nebo sama i tvořila. Zajímá vás, co se pod tajemným názvem skrývá? Stačí číst jen dál…

V nakladatelství Metafora v kategorii Šikovné ruce můžete najít celou řadu krásných publikací, kde najdete inspiraci na tvůrčí nápady pro volný čas.

Na tomto webu už o některých knížkách z tohoto nakladatelství vyšly články, například o veselých babulkách, nebo o loutkách z ponožek, které si můžete díky své zručnosti vytvořit.

Nakladatelství Metafora vydalo i krásnou knížku o korálkách a jak se pustit do výroby šperků a dalších krásných věcí …

A já bych vás ráda seznámila s další knihou, která u zmíněného nakladatelství vyšla. Je to tenká knížka SCOUBIDOU –  Základy pletní z bužírky. Autorkou je Patricia Loy-Rappeneau a do českého jazyka přeložila Ivana Sůsová. V knížce najdete na křídovém papíře padesát původních návrhů scoubidou – jsou zde veselá zvířátka, figurky, šperky a ozdoby.

Hned v úvodu knížky naleznete rady týkající se nástrojů a materiálu, který k pletení budete potřebovat. Vedle bužírky, která je k dostání v různých tloušťkách a barvách, se neobejdete bez – korálků, nůžek, kovových drátků, plastových očí s pohyblivými panenkami, zapínání a zavírání na šperky atd.

Další stránky jsou věnované začínání splétání bužírek a trikům, které upotřebíte při samotném pletení. Jsou zde popsané techniky pletení od jednoduchého po složitější. Začíná se tu s dvěma bužírkami a končí s deseti. Najdeme zde scubidou:
–       obdelníkové
–       oblé
–       čtvercové
–       oblé do spirály…

Vše je velmi důkladně popsáno v jednotlivých krocích a doplněno nákresy. Nechybí ani fotografie finálního výrobku dané techniky. Líbí se mi, že nákresy jsou barevného schématu a lépe se díky tomu orientuje v tom, kam kterou bužírku zaplést.

Po seznámení s technikami následují popisy k jednotlivým výrobkům. Každý má své jméno – Sokrates chytrý motýl, Olinka růžová vážka, Kleo rybka pro štěstí… U každého výrobku je napsáno:
–       jaký bude potřeba materiál
–       jaký je pracovní postup, který je rozepsán do více fází
–       jakou provést konečnou úpravu

Vše je doplněno názornými nákresy, které slouží pro lepší představu, jak postupovat při pletení. A nechybí ani fotografie výtvoru.

Po nahlédnutí do knihy vám vše možná bude připadat složité, ale nebojte se toho. Moji kluci, kterým je 11 a 15 let, do ní s chutí nakoukli a starší hned pronesl „to umím“. Musím přiznat, že bych to u kluka nečekala. Hned se vydali pro bužírky, ale bohužel v krámku neuspěli, a tak, aby mě přesvědčil, začal plést ze tkaniček (přikládám fotečku pro inspiraci). Teď jsou na prázdninách a já mám za úkol sehnat bužírky, aby mohli plést a zkoušet i jiné věci než je přívěšek na klíče. Budu muset co nejdříve dojít koupit, abych si měla pak čím ještě zavázat boty :-).

Tato knížka je určená pro všechny, kteří rádi pletou, nebo chtějí začít pronikat do barevného světa scoubidou. Viděla bych ji jako vhodný dárek pro dítko, ale nesmíme zapomenout rovnou přikoupit barevné bužírky. No a také po jejím otevření zjistíte, jak pletení z bužírky přišlo k tak originálnímu názvu.


Scoubidou, základy pletení z bužírky

Vydalo nakladatelství Metafora

Autorka: Patricia Loy-Rappeneau
Formát 164 x 240 mm
Vazba: brožovaná, barevně fotograficky ilustrovaná
Počet stran: 32 strany
ISBN 978-80-7359-267-7

Knihu Scoubidou, základy pletení z bužírky si můžete objednat například zde


Nakladatelství Metafora vzniklo v roce 2001. Orientuje se spíše na překladovou literaturu. Vydává knížky z různých oblastí, především beletrii, detektivky, knížky pro radost a pohlazení na duši, esoteriku, knížky o koních, nápady a rady na ruční práce,…
Občas ale sáhne i po českém autorovi.