Jak začít s výrobou šperků z korálků

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Patříte mezi obdivovatele krásných šperků z korálků, chtěli byste to také zkusit, ale nevíte, jak na to? Nebo jste již nějaké šperky vyrobili a hledáte další postupy? Pak tu mám pro vás jeden tip!

Pro všechny korálkové nadšence vydalo nakladatelství Metafora knihu Korálky – Jak na to. Její autorkou je Jean Powerová, která vám nabídne Více než 300 rad, technik a tipů, jak ostatně hlásá i podtitul knihy. Přibližně 150 stran je plných podrobných návodů, rad, nákresů, fotografií, …

V první ze čtyř obsáhlých částí s názvem Základní techniky se seznámíte snad se vším, co byste měli vědět, než s korálky začnete. Samozřejmostí je představení korálků – výčet jejich druhů, tvarů a velikostí, stejně jako informace o tom, na co lze korálky navlékat. Pozornost je věnována i pracovním pomůckám, barevnému kombinování či navrhování šperků.

Poté, co proniknete do základů „korálkování“, se můžete směle pustit do Navlékání korálků. S využitím dvou šikovných tabulek si snadno vyberete vhodný návlekový materiál a typ korálků dle toho, jaký má být výsledný šperk a kdo jej bude nosit (zda žena, muž či dítě). A jistě oceníte další porci zajímavých tipů a rad, které nechybí ani v této druhé části knihy.

Velmi působivé jsou i šperky, v nichž svou roli nehrají jen korálky, nýbrž i drátky. A nejsou to jen pravidelné či nepravidelné spirálky z nich vyrobené. Chcete-li proniknout i do tajů tohoto umění, stačí nahlédnout do třetí části knihy s názvem Práce s drátkem.

Samotné postupy navlékání a tkaní korálků najdete v poslední části knihy – Tkaní s korálky. Autorka zde v sérii fotografií ukazuje přesné postupy, jak tkát ten či onen druh stehu. Fotky doplňují pečlivé nákresy, rady i ukázky vzorů.

Dojem z knihy je více než dobrý. Díky nesmírně podrobným informacím se dozvíte snad vše, co pro začátek potřebujete. Pro naprosté začátečníky se velmi pravděpodobně stane studnicí vědomostí.

Výhodou je i přehledné zpracování knihy. Na začátku každé kapitoly je malý panel Viz také, který odkazuje na další, související kapitoly. Orientaci usnadní i Rejstřík a Slovníček. A na konci knihy najdete Přeložku. Stačí rozevřít složenou stránku a při práci s knihou se kdykoli můžete podívat, jaká například je reálná velikost korálků s číslem 11. Informace o kalibru drátku zřejmě neoceníte, pokud tedy nenakupujete v americkém e-shopu.

Oceňuji i poznámky překladatelky Marie Novotné, díky nimž se kniha stává ještě lepší. Některé pomůcky se totiž u nás ještě neprodávají, nebo se využívají jiné, které autorka neznalá českého trhu ani uvést nemohla.

Pokud byste hledali konkrétní postupy, jak si vyrobit některý ze zobrazených šperků, možná budete zklamáni. Postupy tkaní i s poznámkami o obměnách stehu tu sice jsou, ale počet korálků, délka nitě, v jakém pořadí navlékat různě barevné korálky atd., to tu uvedeno není. Širší a vzorově složitější šperky, kde je nutné kombinovat barvy, jsou tu jen vyfocené a je u nich stručná poznámka, čím byl steh ozvláštněn (např. přidání jazýčku do každé sedmé smyčky, oživení pomocí kapkovitých korálků v každé třetí řadě …). Zřejmě vám nezbude nic jiného, než si sami vyzkoušet, jak vyfocený šperk vyrobit. Je to taková malá vada na kráse. Ovšem na druhou stranu – kdyby tu byly konkrétní postupy, kniha by výrazně nabyla na objemu. Takto alespoň podněcuje fantazii a touhu vyzkoušet si vyrobit nádherné šperky.

Věřím, že se kniha Korálky – Jak na to stane vaším cenným průvodcem ve světě třpytivých náramků, náhrdelníků či náušnic.


Korálky: Jak na to

Vydalo nakladatelství Metafora

Autor: Jean Powerová
Formát
190 x 247 mm
Vazba
: vázaná
Počet stran
: 160 stran
ISBN
978-80-7359-327-8

Knihu Korálky: Jak na to si můžete objednat například zde.


Nakladatelství Metafora vzniklo v roce 2001. Orientuje se spíše na překladovou literaturu. Vydává knížky z různých oblastí, především beletrii, detektivky, knížky pro radost a pohlazení na duši, esoteriku, knížky o koních, nápady a rady na ruční práce,…
Občas ale sáhne i po českém autorovi.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist