Výlet na Pernštejn

Miluji hrady a zámky, už odmalička a úplně všechny. Nezáleží, jak jsou staré, zachovalé, kde se nachází, nebo co nabízí návštěvníkům, líbí se mi vždy a každý svým osobitým a jiným způsobem. Ten, ke kterému mám největší vztah a je mou srdeční záležitostí, díky pravidelným návštěvám už v dětství a také protože to byl cíl cesty našeho prvního společného výletu tady v Česku s přítelem – se jmenuje Pernštejn. A protože na něm od 4. do 6.7. (kromě klasických prohlídek ) probíhaly Pernštejnské slavnosti, tak jsme se tam s přítelem opět vypravili.
K hradu se nejlépe dostanete z obce Nedvědice, kam se dá pohodlně dojet vlakem a poté si můžete vybrat mezi dvěma cestami, kratší po silnici a delší lesem. My jsme vzhledem k neuvěřitelnému horku zvolili les a nemohli jsme litovat, nejenže v něm bylo aspoň trochu snesitelněji, ale také je to procházka daleko krásnější, jak pro oči, tak pro duši. Nemusíte se vyhýbat autům, nad hlavami se vám tyčí mohutné stromy, a ještě cestou uvidíte plno zajímavých míst na několika zastaveních s informační tabulí i posezením na lavičce, na kterých opravdu nešetřili a jsou po pár krocích. Takže je tato cesta vhodná i pro malé děti, nebo lidi s nepříliš velkou fyzičkou, jako jsem teď momentálně já.
Nejhezčí zastavení bylo u kamenného mostu, u kouzelného výhledu na hrad a také u dřevěného mostu, ze kterého se můžete pokochat pohledem na potok. Na konci trasy se můžete osvěžit ze studánky, kde teče krásně ledová, čistá voda a pro kterou si jezdí lidé z mnoha blízkých vesnic, jen za krátkou dobu, kterou jsme u ní strávili, se jich tam pár vystřídalo a na zpáteční cestě jsme dokonce museli čekat ve frontě, než se na nás dostane řada.

Slavnosti se konaly od 9 do 18 hodin a program byl opravdu pěkný, zejména pro děti, co mají oblibu ve zbraních, rytířských soubojích a střelbě. Zhlédli jsme ukázku dobových mušket a kaňonů s výstřely, šermířské vystoupení, ukázky bojů a lovů i rekapitulaci neúspěšného obléhání hradu Švédy z roku 1645. Jezdecký rytířský turnaj jsme bohužel zmeškali a pohádku o princi Bajajovi zhlédli z trochu nešikovné strany, vzhledem k tomu, že jsme se zrovna schovávali před sluníčkem v restauraci, ale i tak to bylo hezké. Na dalším nádvoří po celou dobu probíhaly představení pro děti, kde si mohly vyzkoušet šerm nebo žonglování a také zde vystupoval hudební spolek z Brna s krásnými dobovými písněmi, které doprovázeli rozličnými nástroji. Mně osobně se tato skupina líbila z celého dne nejvíce a tak jsem si ji poslechla hned třikrát v průběhu dne a vždy zazněly jiné písně. Okolí celého hradu žilo historickým jarmarkem, plné rozličných stánků s občerstvením, suvenýry a ukázkou různých tradičních prací.

Vstupné na tuto akci je 150 Kč pro dospělé, 80 Kč pro děti do 15 let a děti do 6 let mají vstup zdarma. Studenti slevu nemají. Akce se vydařila a určitě stojí za zhlédnutí, protože se však koná zase až za rok, doporučuji nyní klasickou prohlídku hradu, kde si můžete vybrat z několika okruhů i jednoho speciálně pro děti s názvem Bílá paní. Myslím, že tento hrad patří k jednomu z nejkrásnějších na Moravě a dětem se na něm bude líbit, tak jako se líbilo nám. Pěkné výletování!


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z kategorie Tuzemští průvodci na stránkách nakladatelství CPRESS. Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.