Zubní kaz u dětí

Rubrika: Zuby

zubyZubní kaz vzniká u dětí stejně jako u dospělých, tedy činností určitých druhů bakterií přítomných v ústech (jimž říkáme kariogenní, tedy kazotvorné), které mají schopnost přilnout k povrchu zubu, zpracovávat látky přijímané v potravě a produkovat kyseliny, které odvápňují a postupně i destruují sklovinu.


Tento proces není nikterak rychlý, trvá v závislosti na aktivitě bakterií, složení a množství sliny a kvalitě ústní hygieny řádově měsíce až roky. Také se střídá s opětovnou remineralizací, kdy se ve sklovině vychytávají ionty (vápníku, fluoru a dalších prvků) ze sliny, které jsou schopny poničený povrch zubu opět zacelit.
Pokud se rovnováha díky špatnému čištění zubů, příjmu nadbytku cukrů a složení zubního povlaku s převahou agresivních bakterií dlouhodobě vychyluje k demineralizaci, může destrukce skloviny pokračovat, až bakterie proniknou do dentinu (zuboviny), kde se již šíří mnohem rychleji a po jeho destrukci vznikne klasický zubní kaz, jak si jej přestavuje většina lidí, tedy „díra“ v zubu.
Naopak při dobrém čištění zubů a omezení jednoduchých sacharidů v potravě se tento proces přeruší a remineralizační pochody jsou schopny napravit škody spáchané bakteriemi.

Čištění zoubků

Bakterie jsou v dutině ústní přítomné všude, jsou součástí běžné mikroflóry a kolonizují nejen zuby, ale i povrchy sliznic, jazyka. Do úst se neustále dostávají s potravou a dýcháním, nemůžeme se jich tedy nikdy definitivně zbavit. Co ale můžeme udělat, je významně snížit jejich počet účinným čištěním zubů.

Samotný vznik dostatečně tlusté vrstvy zubního povlaku, tak aby mohly bakterie efektivně produkovat kyseliny a začít narušovat povrch skloviny, trvá řadu hodin. Bezpečně tak stačí vyčistit si zuby dvakrát denně, zato velmi pečlivě. Čištění po každém jídle je zbytečné, naopak může vést k tomu, že člověk má pocit dobré hygieny a přitom se k některým špatně dostupným místům (vnitřní plošky zadních zubů, mezizubní prostory) vůbec nedostane a bakterie v nich uhnízděné mohou v klidu zuby kazit dny, týdny, měsíce.

Z výše uvedeného vyplývá, že každý zub od okamžiku, kdy vykoukne skrz dáseň a začne prořezávat je okamžitě osídlen bakteriemi, které mohou pracovat na jeho destrukci. Od malička je proto třeba začít zoubky čistit. Zpočátku stačí alespoň kouskem kapesníku, dětmi dobře snášené jsou silikonové návleky na prst s jemnými štětinkami, tzv. prsťáčky (malé dítě nedostává do úst cizí předmět, ale prst rodiče).
Když děti povyrostou, je vhodné co nejdříve přejít na dětský kartáček. Ten by měl být co nejmenší a měkký. Čištění zubů by měla být od malička hra, tak aby se dítěti nezprotivilo, ideální je, když čistí samo zároveň s rodiči a učí se tak pravidelným návykům nápodobou. Pochopitelně je pak ještě nutné dítěti zuby dočistit.
S počátkem školního věku by pak rodiče měli zuby přestávat dočišťovat a již jen dítě kontrolovat. K tomuto účelu existuje celá řada detekčních systémů (tablety, roztoky) založených na bázi potravinářského barviva, které po vyčištění zubů barví zbývající zubní plak, takže rodiče mohou snadno zkontrolovat, zda dítě zuby vyčistilo opravdu dobře.

Často se také zapomíná na čištění mezizubních prostorů, i dětské zuby se ale kazí nejčastěji právě tam. Ideální je i děti předškolního věku vést k čištění mezizubními pomůckami (zpočátku například flosspicky, tedy zubní nití napnutou v plastovém držátku). Čím dříve začne dítě s mezizubní hygienou, zvykne si na ni a začne ji brát jako samozřejmost, tím je větší šance, že omezíme vznik mezizubních kazů ve stálém chrupu. A i zde opět platí princip kázání vody a pití vína – tedy i rodiče by měli rutinně mezizubní pomůcky používat.

Medové zuby

Někdy je zubní kaz schopen za příhodných podmínek velmi rychle zlikvidovat i mladé dětské zoubky. Pojem „medové zuby“ je termín popisující rozsáhlou destrukci dočasných horních řezáků u malých dětí. I dvouleté dítě může mít úplně zkažené horní přední zoubky, z nichž zůstávají jen kořeny. Nejčastějšími důvodem je špatné čištění zubů (nejsou čištěny úplně od malička), protahované kojení a především pak sladké nápoje.
Typicky jde o děti, které celý den v ústech žmoulají láhev se šťávou, láhev mají k ruce i během spaní a přední zoubky jsou tak neustále v kontaktu s bohatým zdrojem energie pro bakterie zubního plaku. Ideální je, pokud po večerním krmení zoubky otřeme (či vyčistíme, když je již dítě větší), omezíme příjem sladkých potravin a nápojů a v noci do láhve dáme pouze čistou vodu či neslazený čaj. Bohužel, pokud se již rozvine u dětských zoubků takto rozsáhlý kaz, nezbývá již mnoho možností (také vzhledem k omezené spolupráci malých dětí) k nějakému záchovnému ošetření a zuby bývá většinou nutné extrahovat.

Mýty o lékařské péči o dětský chrup

Ošetření dětských zubů u zubního lékaře je ověnčeno řadou mýtů vycházejících z neochoty zubařů děti ošetřovat.

Mýtus č. 1: dětské zuby se nespravují, protože stejně vypadnou
Neošetřený zubní kaz může u dětí velmi rychle vést k odumření zubní dřeně, vzniku zánětu v okolí zubu („váček“) a ten coby infekční ložisko může ohrozit zárodky stálých zubů. Zánětlivé ložisko pod kořeny dětského zubu může vést ke vzniku otoku a nutnosti akutního ošetření na pohotovosti (většinou vytržení zubu) a vzniku strachu z dalšího ošetřování.

Mýtus č. 2: dětské zuby při vrtání nebolí
To platí jen v případě, že zub má již rosorbované kořeny a je před vypadnutím. Takový zub ale ošetřovat výplní na pár měsíců vlastně vůbec nemusíme, nebo jej můžeme rovnou extrahovat. Veškeré potenciálně bolestivé ošetření by mělo být prováděno i u malých dětí v účinném místním znecitlivění, tak abychom eliminovali bolestivé vjemy a dítěti tak nevytvářeli negativní zpětnou vazbu. I tříleté dítě je schopno bez pomoci rodičů zvládnout injekci a ošetření kazu. Musí však být na ošetření připravené. Tady hraje nezastupitelnou roli rodič, který se musí v tomto ohledu dítěti věnovat, investovat do něj čas a vysvětlit mu doma důkladně co a proč se bude v ordinaci provádět, třeba formou hry či pohádky. Co rodič nezvládne doma, to už výhrůžky ani sliby úplatků v ordinaci často nedoženou.

Mýtus č. 3: dítě je ještě malé, ať jej rodiče přivedou, až bude starší
Děti by mělynavštěvovat zubaře od chvíle, kdy jim začnou prořezávat první zoubky a poté pravidelně každých šest měsíců, i když nemají žádné obtíže. Když je tak potřeba řešit nějaký problém (většinou kaz), může být zachycen ve chvíli, kdy je jeho ošetření ještě relativně nenáročné a dítě je navíc na prostředí a lékaře zvyklé, což usnadňuje vzájemnou spolupráci.
Ve chvíli, kdy dojde k zanedbání prevence a je třeba řešit rozsáhlejší problém, nebo je dítě kupříkladu po předchozích negativních zkušenostech špatně spolupracující, existuje možnost ošetření v premedikaci (tedy podání uklidňující tabletky před ošetřením), v sedaci (tedy podání podobné látky, ale nitrožilně, což vede k hlubšímu útlumu, v podstatě spánku) nebo v celkové anestézii (tedy úplné narkóze). Pak je zubní lékař schopen zvládnou i rozsáhlé ošetření chrupu v jedné fázi, po ní by ale měly opět následovat pravidelné prohlídky vedené s cílem odbourat strach dítěte ze zubního ošetření.

Autor článku je zubní lékař z Erpet Medical Centra, kde pracuje rovněž MUDr. Štěpánka Bálková, která na serveru VašeDěti.cz vede zubní poradnu.

Napsal/a: MUDr. Vladislav Růžička

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • lidka01

    Zajímavý článek 🙂 Já jsem narazila ještě na jeden užitečný, který mi hodně pomohl, protože se v něm píše, jak čistit zuby dětem do tří let https://www.nazuby.cz/pece-o-usta-ditete-do-3let 🙂

  • Anonymní

    Zásadní je také nepřenášet na děti kazotvorné bakterie. To se stává při olizování dudlíku, ochutnávání jídla, také líbáním na ústa. Bakterie se tak dostávají do dětských úst ještě v době, kdy ani zoubky nemají. Tím se výrazně zvyšuje možnost, že budou první zoubky ohroženy kazem. Hodně se o tom dá dočíst tady: http://www.dentocult.cz

  • Anonymní

    Ahoj,
    my rozhodně dětem zoubky čistíme poctivě a pak na ně budeme dohlížet. Dodržujeme různé zásady, super informace jsme našli http://www.prevencezubnihokazu.cz/ tady. Teď se nekazí zuby nám ani dětem 🙂

  • KatkaKo

    My jsme dětem čistili zoubky nejdříve prsťáčky a poté se začaly učit čistit zoubky se zubní pastou elmex pro děti a s kartáčkem, který si sami vybraly. Začínalo se s čištěním zoubků hlavně večer a od roka a půl čistíme zoubky ráno i večer. Ráno bez zubní pasty, takzvaně pro krásu a večer pro zdraví. Dcerka, které je 5 let, si začala i proplachovat pusinku dětskou vodou odol pro děti od 5ti let. Moc se jí líbí, když proplachuje večer pusinku a já počítám rychle do 30, aby mohla vyplivnout. 🙂 U nás je čištění zubu zábava.

  • gabulka73
    gabulka73

    Ježíšek přinesl zubní elektrické kartáčky už i dětem,tak si od toho slibuji méně kazů a více zábavy pro děti u čištění

  • Anonymní

    Na prevenci zubního kazu doporučuju zubní gel elmex, jak pro děti, tak pro dospělé…my ho používáme celá rodina, je to lék, takže jedině v lékárně ale kde ho doporučím, tam jsou spokojeni :)))

  • Anonymní

    Velmi dobrý web o tom jak se starat o dětské zoubky je tady http://www.pejsekzoubek.cz/ Celým webem vás provází maskot pejsek Zoubek takže je to i zábava pro děti.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist