Zdravé dětské zuby – díl 1.: Proč se dětem kazí zuby?

Rubrika: Zuby

655112_loose_toothKazům u dětských zubů můžeme velice účelně předejít. Jak? Svým mateřským chováním a svou vlastní zubní hygienou. Nedávno jsem zde napsala příspěvek o negativním vlivu kojení na zuby, nicméně jsem se obrátila na povolanější osoby a ráda bych vám tu teď předložila názor stomatologa MUDr. Zdeňka Broukala, tj. názor odborný a moje dřívější dohady a polopravdy uvádějící na pravou míru.

Zubní kaz je svým způsobem infekční onemocnění. Určité mikroorganizmy, které žijí v ústech dětí i dospělých se přiživují na naší stravě, rozkládají cukry, které procházejí ústy a tak vznikají kyseliny, které rozleptávají tvrdé zubní tkáně. Kde se ale vzaly a jak se do dětské pusinky dostanou?
Tyto mikroorganizmy, říkejme jim „kazivé mikroorganizmy“ se totiž vyskytují jen v ústech u lidí a u domácích zvířat, pokud tato zvířata jsou krmena stravou podobnou stravě lidí. Kazivé mikroorganizmy nejsou přítomné ani ve střevech a stolici, ani na kůži, ani v krku, žijí na povrchu zubů v zubním mikrobiálním povlaku a ve slinách. K tomu, aby mohly žít v ústech potřebují zuby, v bezzubé puse se neudrží.
To znamená, že dokud nemá dítě v ústech zuby (prvních 6 měsíců života), nemá v nich ani kazivé mikroorganizmy. Jakmile zuby začnou prořezávat, otevírá se tzv. infekční okno, které trvá od půl roku asi do dvou let, ve kterém se obvykle dutina ústní dítěte kazivými mikroorganizmy infikuje. Zdrojem této infekce je obvykle maminka, nebo jiná osoba v rodině, která má s dítětem nejvíce kontaktů. V ústech dospělého jsou kazivé mikroorganizmy přítomné v zubním mikrobiálním povlaku, ve slinách, ale vůbec nejvíce jich je v neošetřených zubních kazech. Přenos matka-dítě nebo jiná dospělá osoba (nebo starší dítě) -dítě se děje slinami.

Dokud se v ústech dítěte neusadí kazivé mikroorganizmy, je nebezpečí kazu velmi malé, bez ohledu na to, jestli maminka praktikuje nějaké zlozvyky, jako např.uspávání dítěte u prsu nebo slazeným nápojem z kojenecké láhve. Důležité je vědět, že jak mléčné tak stálé zuby se prořezávají do úst nehotové a velmi náchylné k naleptání těmi bakteriálními kyselinami a trvá asi dva roky, během kterých povrch zubů dozrává a vytvrzuje se minerály ze slin. Přenos těch kazivých mikroorganizmů je tedy třeba maximálně oddálit i když nakonec k němu většinou stejně dojde (asi 90 % starších dětí a dospělých je v ústech má).

Co tedy by měla maminka udělat ? Teď dávejte dobrý pozor.
Během těhotenství by si nastávající maminka měla nechat kvalitně spravit zuby, pokud má nějaké kazy nebo nekvalitní plomby a naučit se pravidelně a efektivně čistit zuby. Prvních 6 měsíců po porodu přenos mikroorganizmů do úst dítěte, jak už víme, nehrozí. Maminka toho času využije k tomu, že si znovu nechá zkontrolovat svoje zuby a nechá opravit případné kazy nebo špatné plomby. Zvykne si na pravidelné čistění zubů zvláště tehdy, cítí-li potřebu projevovat mateřskou lásku líbáním dítěte na ústa nebo na ručičky. Pozor, přenos mikroorganizmů se děje slinami!!!
Úzkostlivou ústní hygienu začne dodržovat od okamžiku, kdy se dítěti začnou prořezávat mléčné zuby. Jakmile se první zoubky objeví, začíná platit, kromě toho, co je v předchozím odstavci, zákaz některých rizikových praktik, které jsou mezi maminkami, bohužel, běžné.
Zakázáno je:
1. „omývat“ dítěti ušpiněné prsty v maminčiných ústech,
2. nasliňovat prsní bradavku před kojením,
3. zkoušet správnou teplotu potravy nebo nápoje v kojenecké láhvi tak, že si maminka trochu cucne ze savičky,
4. „omývat“ dudlík spadlý na zem v maminčiných ústech.
Důležité je poučit starší děti a babičky o těchto zákazech a hlídat je. Tatínkové a dědečkové tak rizikoví nejsou, a když jsou, tak také poučit a také hlídat.
Zubní lékaři mohou mamince i „změřit“ takovým zvláštním vyšetřením, jak velké množství těch kazivých mikroorganizmů má ve slinách a jak je tedy velké riziko přenosu. Jsou-li hladiny těch mikroorganizmů ve slinách vysoké, je možné je snížit občasným vyplachováním určitými desinfekčními roztoky (např. Corsodyl).
Odborně se těmto opatřením říká „prenatální a perinatální antimikrobiální profylaxe dětského zubního kazu“ a na internetu je o tom spousta čtení.
Spolu s ostatními opatřeními, o kterých budou další díly našeho seriálu, lze převést dítě přes rizikové období mladšího předškolního věku bez problémů s kazy. Tomuto problému se ve Výzkumném ústavu stomatologickém léta věnujeme a máme skupinu asi 100 dětí, kterou jsme pomohli „dopravit“ až do základní školy zcela bez kazu.

Odborný text zpracoval doc. MUDr. Zdeněk Broukal, CSc.

Napsal/a: Martyčka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (18 vyjádření)

  • Lien

    Já si myslím, že je trošku přehnané, ani se s dítětem nepomazlit a nebo ho nuspávat u prsa (pořád nevím proč), jsem přesvědčená, že se to tímto nezachrání.

  • Markittka.P
    Markittka.P

    No právě….také jsem to viděla u dětí, o kterých vím, že jim rodiče namáčeli cumel do cukru nebo medu, nebo taky dali do pusy i kousek kostky cukru.
    Geny ale hrají určitě nějakou roli, můj malej – 4 roky, má zoubky nááádherné stejně jako jeho otec(po mě by to schytal) a hygienu dodržujem tak normálně bych řekla – zuby čistí pravidelně – ale sám, sem tam mu to přejedu já,když vidím, že si s tím jen hrál, sladkosti a cukrovinky neupírám, ale nepřeháníme to.

  • Horempádem

    Markittko, právě v některých případech bych sázela na ten genetický základ. Jenže zrovna tak jako ty i já vím o dětech, kterým se na zkaženém chrupu vehementně podíleli rodiče.
    Mám kamarádku jejíž dcera ve čtyřech letech musela jít do Motola na operativní odstranění všech předních zubů, které byly zkaženy tak, že zůstaly jen drobné výrůstky u dásní. Ještě dnes v šesti letech chodí se zubní náhradou, protože nové se zatím nevyklubaly. A příčina, nemyslím si , že zanedbatelná. Maminka ji byla schopná během noci podat až 1,5 litru slazeného čaje.

    Takže ano, může to být prostě dáno do vínku, jaké zoubky dítě bude mít, ale správnou péčí o zubní hygienu se to dá hooodně eliminovat a nemusí dojít k až takto razantním krokům.

  • Markittka.P
    Markittka.P

    Vím o několika dětech, kterým zuby rostly už zkažené (tedy pokud se jim to nestihlo kazit při růstu – což by byla fakt rychlost)a nějak mi nejde do hlavy proč, když v bezzubé puse kazivé mikroorganismy nejsou.

  • Horempádem

    Lien, taky jsem si to se zájmem přečetla, ale tohle mi je taky záhadnou. Snad když dítě už v sobě má zárodek nějakých těch kazivých organizmů, tak mléčný cukr a následné nevyčištění zoubků u dítěte může mít vliv na tvorbu kazu.
    Víš, že jsem tu před časem řešila, že mi připadá, že dcerka má kaz. Už jsme objednané k zubaři. Dnes jí na zoubky shodou okolností koukala mamka (zubařka) toho našeho zubaře. Taky připustila, že to může být skutečně pigmenová záležitost. Nicméně řekla, že bude lepší , když to zkontrolují v ordinaci.
    Bavili jsme se o dětském chrupu všeobecně. Můžu říci, že ona je děsný pedant zubař 😀 Prohlédla ji zoubky celkově a říkala, že to je OK. Bavili jsme se o zubní hygieně u dětí. Doporučila ostatně to, co už delší dobu používáme a to je dětská zubní pasta Elmex. Jako doplněk ještě doporučila Elmex gel. Prý sice není určen přímo pro děti, ale ona už je ve věku, kdy je schopna pochopit, že to nesmí polknout. Mám jí prý jednou týdně tímto gelem zoubky přečistit, že to je velmi dobrá prevence proti zubnímu kazu u dětí. Měl by po tom být klid.Jinak jsme i probrali tzv „pečetění“ zoubků a potvrdila, že to je velmi efektivní záležitost, jak zabránit kazení druhých zoubků.

    Jinak dcerka si čistí zoubky minimálně 5x denně a to jak za mé asistence , tak i sama. Já problémy s kazy už nemám od té doby, co jsem otěhotněla. Zuby mám naprosto v pořádku a chodím na kontroly. Manžel se s ní vehementně nemucká, nebo ne tak, jak je tu popisováno, takže i když zuby problematické má, tak o přenostu snad nemusí být ani řeč.¨
    Myslím si , že to je hlavně o genetickém základu a pak o zubní hygieně. Čím dřív s čištěním zubů u dítěte se začne, tím lépe.Zaprvé si to brzy vezme za své a bude mu to připadat normální a správné.

  • Lien

    Já jsem nějak nepochopila,co má společného uspávání u prsu se zubním kazem.

  • Anonymní

    ma holčička má 1 rok 7 zoubku .Má nanich uz fleky a pani doktorka nam rekla ze patřime mezi děti co jse s tim rodi je to dedičné .jÁ mam v celku dobré zuby a k zubaří chodim pravidelne ale otec mel paradentozu ma to souvislost.dekuji jojo

  • Danniella

    Hezký článek. Mám pocit, že o škodlivosti olizování dudlíků ví skoro každý, ale všichni to stejně dělají.

  • Kicul, tak to jsme dvě. I když mě nic netrhali, takže jsem na tom asi tak špatně nebyla. Horní dvojku jsem měla prostě zalezlou a trojku naopak ven – takovej ten upíří zub :))). Až po mnoha letech mi to zubařka srovnala korunkou. Ne tedy, že by tohle byl hlavní důvod takovýho zákroku – opravovala mi kazy na předních zubech a zároveň mi dala korunku i na ten zub sice zdravý, ale křivý. Musim říct, že mi to docela zvedlo sebevědomí.

  • Vandulo, tak typický příklad velkých zubů v malé puse jsem já. mléčný zuby jsem měla ještě dobrý, ale druhý mi rostly taky jak noty na buben. Od první třídy jsem chodila na trhání zubů, musely mi vytrhnout myslím že to byly 4. druhý zuby, aby se mi tam všechny vešly. Tak přeji, ať vás to nepotká a když, ať se to podaří dobře spravit.;-)

  • Vždycky když naší slečně čistím zuby, musím si vzpomenout na tenhle tvůj super článek (i na ten druhý o zubech)! Má je totiž chuděra křivý jak noty na buben – asi typický příklad toho, jak do malé pusinky rostou velké zuby. Vlastně ještě že jsem se tohle mohla dozvědět – když vím, proč jí tak blbě rostou, jsem klidnější (ne že bych z toho měla radost, ale když znám příčinu, snáším to líp). Jsem zvědavá, jaké bude mít druhé zuby, jestli to bude na rovnátka nebo ne.
    A ještě jeden úspěch – Štěpán je pořád bez kazu, mám z toho strašnou radost.

  • Catharine

    zuby zuby zuby to je nekonečný příběh. dudlík dětem neolizuji, neb žádný neměly, z lahvičky neupíjím, neb jsem zvesela kojila a pak jsme přešli na hrneček, na prstíky používám vlhčené ubrousky a prsa si rozhodně neolizuju. A přece se synovi kazí zuby a jeho sestřičce nikoli, ta nejmladší zatím zuby nemá. Zoubky čistíme oběma stejně, dětskou pastou, techniku máme v malíčku, kartáčky pravidelně měníme a odkládáme zvlášt od našich a přesto nemáme úspěch a synovi zhruba jednou ročně vrtají kaz. Někde jsem zaslechla, že se vyvíjí vakcína proti zubnímu kazu, jestli se objeví, tak je nechávám okamžitě očkovat. NENÁVIDÍM ZUBAŘE.

  • Já bych řekla, že dřív se lidi necpali tolik sladkostma a taky bylo lepší životní prostředí, tak ten organismus nebyl od začátku takovej oslabenej, ne?
    Ale chci se zeptat – jak to těm babičkám vysvětlit? Já se o to dnes na návštv pokusila a výsledkem byla přednáška o tom, že přílišná péče škodí. Jsem teď za hysterku, máte na to někdo recept?

  • Andreo, já jsem zase četla kdysi kdesi, že přesto že máme takové úžasné zubní pasty, paradontóza řádí vesele dál. Tak možná že tak úžasné zase nebudou. Sice nikdy v historii lidstvo nejedlo tolik cukrů a sladkostí, jako teď, ale když máme na druhou stranu tak dokonalou čistící techniku……. Tak by mě zajímalo, čím to teda je, že se nám zuby pořád tak kazí.

  • Petra Vymětalová

    Martyčko, sice mě při představě zubařského křesla vždycky rozbolí všechny zuby, ale doufám, že další díl seriálu na sebe nenechá dlouho čekat.
    Přidávám se k holkám přede mnou – škoda, že v tomhle je to s informovaností fakt bída. Sice se mi dostala kdysi do ruky nějaká brožurka, kterou vydává VZP, ale bylo to spíš náhodou. Možná by to mohli rozdávat maminkám v poradně.

  • Martyčko, děkuj uza tento článek. Škoda, že moje švagrová nemá net,ale vytisknu jí to. Když jsem už asi před 3roky četla, že se nemá olizovat dítku dudlík, protože by dítko mohlo mít kazy, tak se mě přiblble smála a koukala na mě, jak na „debílka“.
    Když jsem viděla někdy maminky, olizující dětské dudlíky, běhal mě mráz po zádech. Přišlo mě to „nechutné“. Věřím tomu, že se zubní kaz (kazivé mikroorganismy) – může „přenést“.
    Jenže věřím tomu, že někdo to má prosttě dané do vínku a zuby se mu budou kazit i řes veškerou péči. Někdy si říkám, zda si zuby sami moc nezchoulosťujeme sami. Někde jsem četla, že dřív naši předchůdci si zuby čistili pouze tím, že žvýkali různé výhodny a bylinky. Těmi ale určitě se nemohli dostat pořádně mezi zubní prostory jako dnešními kartáčky, a přesto netrpěli tolik na zubní kaz. Je to záhada. Ale ať je to jak chce, budem se snažit naše malé uchránit…komu by se líbilo vysedávat v zubařském křesle víckrát jak 2x ročně při preventivní prohlídce? :o)

  • Hm, jen škoda, že jsem to nemohla přečíst dřív. Některé věci sice vím – že se neocucává dudlík a lžičky a vůbec nic, co si dítě strká do pusinky. To u nás byl na tohle horší tatínek, vždycky na mě koukal jak na hysterku, když jsem ječela, že nesmí dětem olizovat lžičku. Jinak bohužel, mezi dětma se tomu asi těžko zabrání, i když staršímu pořád říkám, že nesmí pít z lahvičky mladšího, stejně ji občas sebere a vypije. To bych nesměla dělat nic jinýho a hlídat celej den. Ale jsem moc ráda, že jsem si to přečetla, takovýhle informace se maminám většinou nikdo nenamáhá předat.

  • Mě by zajímalo, když se dá tím desinfekčním roztokem množství mikroorganizmů v ústech snížit – zda není možné je nějakým způsobem odstranit úplně a zařadit se k oněm 10 % šťastných jedinců z naší populace a mít aspoň do budoucna zuby v pořádku???
    Jinak pěkný článek a jen škoda, proč jsem podobné informace nenačarpala třeba už v těhotenské poradně:-(

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist