Když se objevují zoubky

Rubrika: Zuby

Ve věku 6 až 12 měsíců se v dolní nebo horní čelisti dítěte většinou objeví první řezáky. První zuby třenové se začínají prořezávat po 1. roce života. V době prořezávání špičáků má dítě pravděpodobně zhruba 1,5 roku, ve 2,5 letech je dětský chrup s 20 mléčnými zuby už kompletní…

U jednotlivých dětí se zoubky prořezávají různě – a stejně různé je i pociťování bolesti během tohoto procesu. Mnohé děti jsou neklidné, hodně pláčou a jsou náchylné vůči infekcím, u mnohých doprovází prořezávání zoubků průjem nebo horečka a u jiných se může vyskytnout kožní vyrážka.

Vytváření chrupu začíná už při kojení. Dítě, které saje z prsu, trénuje své svaly a tím optimálně podporuje vývoj čelisti. Řady zubů se pak tvoří souměrně. Děti krmené z lahviček později častěji potřebují regulaci chrupu kvůli deformacím čelisti, protože pití z kojenecké lahve je jednodušší než sání z prsu. Trvalý chrup pak často nemá v oblouku horní čelisti místo. Proto by měl být otvor v savičce co nejmenší, když dítě pije z kojenecké lahve. Dobu krmení z lahve je naopak třeba omezit na maximálně 20 minut, jinak může výživa už v rané fázi poškodit zuby. Při sání z lahvičky nápoje obtékají přední zuby a smývají z nich přirozenou ochranu tvořenou slinami. Také neustálé popíjení slazeného čaje nebo slazeného ovocného či karotkového džusu zuby poškozuje. U mateřského mléka tento problém neexistuje. Kojené děti umějí už brzy pít neslazené čaje, vodu z vodovodu nebo neperlivou minerálku z hrníčku.

Při prořezávání zubů dochází ke stimulaci produkce slin. Sliny zuby chrání a neutralizují kyseliny způsobující zubní kaz. Poté, co jsou prořezány oba první řezáky, stačí je jednou za 2 až 3 dny otřít vlhkou mulovou žínkou. Vatové tyčinky nejsou vhodné proto, že plast pod vatou může snadno poškrábat jemnou zubní sklovinu. Jakmile se dítě začíná samo krmit lžičkou, měli byste mu dát do ruky první zubní kartáček s gumovými nopy, aby si s ním hrálo a kousalo ho, zatímco vy si čistíte zuby. Prostřednictvím vašeho vzoru se učí správně zacházet se zubním kartáčkem. Když pak ve věku 1,5 roku dostane první zubní kartáček s měkkými štětinami, čistěte mu zuby na klíně, nejprve bez dětské zubní pasty (maximální obsah fluoridu 0,025 procent), než se naučí správně si čistit zuby a vyplivovat pastu. Při prvních pokusech o čištění zubů totiž ještě dost zubní pasty spolyká.

Vytvořte si pravidelný ranní a večerní rituál z čištění zubů po dobu alespoň 3 minut a vyprávějte dítěti pohádku o dvou trpaslících (Karies a Baktus), kteří dělají v zubech díry a způsobují silné bolesti zubů. Když dítě dostane sušenku, mělo by si pak hned vyčistit zuby, aby se včas naučilo, že po konzumaci sladkostí je třeba si vyčistit zuby. Každé 2 až 3 měsíce kupujte dítěti nový zubní kartáček.

Jedná se o ukázku z knihy Vaříme pro děti.
Vydalo nakladatelství Grada Publishing, 2009.

Napsal/a: Monika Arndt

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Anonymní

  Moje dcera má přes rok a zoubky už jí ani nepočítám ,protože jich má plnou pusu a leze jí jeden za druhým.Velký problém ale je ,že si nechce do pusy ani sáhnout.Vždy u nás pokus o vyčištění zoubků vypadal jako středověké mučení.Teď už se dva měsíce trpělivě snažím nechat ji čisti si zoubky sama.Bohužel úspěch je jen to,že si dá kartáček do pusy,ale pomoct si ode mě nenechá.Jestli víte jak na to,budu moc ráda za váš názor.Díky

 • Tak můj capart má 9 zubů, vyrostly mu strašně rychle a musím zatukat, žádné bolesti, jen protivnost, ale lepší, než kdyby brečel bolestí:)))
  Malému zkouším čistit zuby, ale je chytrý, zuby kartáček chytne v puseně a nedovolí mi zuby vyčistit, jen ocucá pastu a rve ho ven, takže tady bude asi problém:)

 • bokul

  My už máme vyklubáno 3 1/2 zoubku… naštěstí Davídka přestalo bavit kousat mě při kojení, takže jsem řekla, že budeme kojit, kojit a kojit… Akorat jsem zoubky jeste nezacali cistit…

 • pěkně napsaný.
  No naše Hanina je asi vyjímkou.Kojená byla dost dlouho,láhev nikdy nepoznala a přece neměla jak píšete v článku zoubky souměrné.Je pravda,že nám bylo řečeno,že má malou pusu a všechny zoubky,takže se jí tam špatně srovnaly.Rovnátkám se nevyhnula.

  Pravdou je i to,že se dětem už u mlíčných zubů podáváním sladkých nápojů kazí i druhé zuby.
  Kamarádka a skorošvagrová dávaly dítkům kubíky,ikdyž ředěné a jejich děti mají problém s kazy zoubků do dneška.

  Moje děti neměli problém s čištěním zoubků,zubní pastu brali jako zákusek po večeři:))))Hoodně dlouho trvalo než se jí naučili vyplivovat…..

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist