Dětské zuby: Jak se o ně starat od prvních zoubků až po první třídu

Rubrika: Zuby

Zdraví dětí je pro každého rodiče velice důležitou věcí. A ani zdraví ústní dutiny by se u dětí nemělo zanedbávat. Proto vám přinášíme pár tipů, jak pečovat o zoubky vašich dětí už od toho prvního.

Pro začátek dudlík

Prvním předmětem, který se dostane do kontaktu s ústy dítěte, je dudlík. Názory na používání dudlíku se v kruzích doktorů a psychologů liší. Obecně se ale doporučuje dítěti dudlík nenutit a pokud je to možné, tak by dítě dudlík nemělo dostat dříve než po šestinedělí, aby si osvojilo správnou sací techniku z prsu. Proto je nejlepší dávat dítěti dudlík pouze v případě, že špatně usíná nebo je neklidné. Pokud vaše dítě dudlík odmítá, můžete mu pro uklidnění nabídnout například vlastní prst nebo jinou alternativu dudlíku. Za nejlepší dudlíky se považují dudlíky silikonové, které dobře drží tvar a snadno se udržují, nebo dudlíky orthodontické. Abyste předešli u svých dětí zvýšené kazivosti zoubků, vadám výslovnosti nebo deformaci čelisti, doporučuje se odnaučovat dudlíku od jednoho roku, nejpozději však do dvou let.

Dudlíky

První zoubky a péče o ně

Jako první by se měly mezi 6. a 8. měsícem prořezávat dolní řezáky. Nemusíte se ale obávat, pokud se první zoubek prořeže dřív, anebo když se naopak neprořeže do konce 8. měsíce. Lékaře vyhledejte pouze v případě, že se první zub neprořeže do dvou let. O ústní dutinu svého dítěte se však můžete začít starat ještě před prořezáním prvního zoubku. Můžete k tomu použít tzv. prsťáček, což je gumový nebo silikonový návlek s výběžky na prst rodiče. Dětem je většinou přejíždění prsťáčkem po dásních velice příjemné, zejména v období prořezávání zoubků.

Prsťáček

Velkou úlevu při prořezávání zubů Vašim dětem přinese okusování různých kousátek, přičemž za nejvhodnější se považují ty naplněné gelem, které lze vychladit. Zároveň můžete dítěti ulevit používáním preparátů, které obsahují znecitlivující látky, a tak zmírňují bolest. Tyto přípravky snadno nanesete prstem na dětské bolestivé dásně. Velice oblíbeným gelem na dásně je např. Calgel.

Jakmile se první zoubek prořeže, je potřeba mu hned věnovat určitou péči. Vašemu dítěti se lépe bude zvykat na pravidelné čištění zubů, pokud mu s prvním zoubkem pořídíte také první zubní kartáček. Důležité je, aby takový kartáček měl malou hlavičku, měkké štětinky a delší rukojeť, abyste mohli kartáček držet společně s dítětem. Do tří let můžete čistit zuby buď bez použití zubní pasty, nebo s pastou, která neobsahuje fluoridy. To je zejména z toho důvodu, že dítě v tomto věku ještě neumí vyplivovat zubní pastu a většinu jí spolyká.

GUM -kartacky

Zuby přibývají – jak udělat z čištění zubů zábavu?

Vše začíná výběrem zubního kartáčku. Aby dítě čištění zubů bavilo, můžete vsadit na kartáček s nějakým obrázkem, např. zvířátek, princezen nebo oblíbeného superhrdiny. Pokud uvažujete o koupi elektrického zubního kartáčku pro děti, které může čištění zubů zpestřit, je potřeba počkat do 3 až 5 let. To snadno ohlídáte, protože u každého manuálního i elektrického zubního kartáčku výrobce uvádí, od jakého věku dítěte je doporučeno jej používat.

Philips Sonicare - el.kartáčky

Jestli máte problém udržet potomka při čištění zubů v koupelně, vsaďte na čištění zubů bez použití zubní pasty. S kartáčkem pouze namočeným vodou se můžete přesunout k televizi nebo knížce a ústa po čištění vypláchnout dětskou ústní vodou pro ovonění úst. Pokud ale naopak patříte mezi zastánce čištění zubů v koupelně a se zubní pastou, pak máte možnost vybírat z velkého množství dětských zubních past. K dostání jsou dnes pasty s různými příchutěmi od vanilky, jablek, višní až po lékořici.

Zpestřit dětem každodenní rutinu čištění zubů můžete také díky ústním vodám nebo tabletkám s obsahem barviv, která obarvují plak. Po čištění zubů si pak dítě vypláchne ústa, nebo vycucá tabletku a můžete se těšit na barevnou show. Pokud je váš potomek soutěživý, můžete pro něj třeba udělat soutěž o nejméně zabarvené zoubky. Barvicí ústní vodou je např. Listerine Smart Rinse a tabletky zabarvující plak koupíte např. od značky TePe.

Zuby máme jenom jedny

Výše uvedené rady vám snad ulehčí naučit děti potřebnosti denního čištění zubů. V každém případě je potřeba dbát na správnou techniku čištění a trvat na pravidelném čištění. Vždy proto myslete na to, že zuby má dítě na celý život a je na vás, abyste mu pomohli vyhnout se chybám hned na začátku. Myslete na zuby svých dětí a nakupujte na Nazuby.cz.

Napsal/a: Nazuby.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Strašidelná knihovna – Duch za oponou

Nakladatelství Fragment nám přináší již třetí dobrodružství ze Strašidelné knihovny autorky Dori Hillestad Butlerové s názvem Duch za oponou.

Čtu dál →

Recenze: Poznej s námi Česko

Originálně tematický pracovní sešit, Poznej s námi Česko od Ivy Novákové a nakladatelství Portál, je zaměřený na celou naši vlast.

Čtu dál →

První stoj – jak nahoru a jak dolů

Ve čtvrté části cyklu Pět nejčastějších mýtů ohledně pohybového vývoje dětí se budeme zabývat prvním stojem a bezpečností dětí

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • bokul

  Co se týče techniky čištění zubů – jsem poslední dobou docela „v šoku“. Ve školce děti učila čistit zuby zubařka…. ve škole je to učí studentky zdravotní školy…. a mě na „učení“ poslala doktorka z dentální hygienistce. A ty techniky se od sebe prostě liší. Doporučované kartáčky se liší…. A kde má člověk najít tu pravdu? Mohu věřit snad jen v to, že lepší čistit nějak než nijak. Ostatní informace po zkušenostech beru již poněkud s rezervou.

 • Jarmuschka

  Barvící ústní vodu měly holky z DM drogerie. Ale dlouho jim její používání nevydrželo..

 • gabulka73
  gabulka73

  Takové tabletky vůbec neznám a jak by se hodily

 • janca.mas
  janca.mas

  Moc díky za tip na barvící ústní vodu a tabletky zabarvující plak, určitě koupíme.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist