10 potravin, které ničí zuby!

Rubrika: Zuby

Deset největších záškodníků, kteří vám každý den ničí vaše krásné a zdravé zuby! Víte, kteří to jsou? Čtěte a nenechte si ani vy od nich nic líbit!


„V podstatě jde o to, že pokud si neumíte správně vyčistit zuby, tedy neodstraníte z nich dobře plak, tak vám budou ničit zuby všechny potraviny,“ upozorňuje dentální hygienistka Klára Špoutilová z kliniky Esthé Dent. „Poškození zubu znamená vlastně oslabení zubní skloviny. To může být způsobeno bakteriemi obsaženými v zubním plaku nebo třeba zvýšenou konzumací sladkých a kyselých potravin nebo nápojů.“

A jsme u toho. Pro zuby nejsou dobré kyselé ani sladké nápoje. Stejně tak jim neprospívá ani kyselina obsažená v ovoci, například v ananasu, pomerančích a dalších. „Tyto kyseliny oslabí sklovinu stejně, jako by to dokázaly bakterie v plaku,“ vysvětluje Klára Špoutilová a doporučuje zmíněné nápoje konzumovat například spolu s hlavním jídlem a během dne pít vodu nebo neslazený čaj.

Med má spousty pozitiv, jedno negativum ale také: ničí vám zuby
Jablko vám zuby nevyčistí

Ohledně ovoce zapomeňte na mýtus, že si můžete dát jablko místo čistění zubů: „Jablko obsahuje jak cukry, tak kyseliny, a zubům tedy neprospívá,“ uvádí na pravou míru Lucie Hronková. Nemyslí tím, že byste se jablkům měli vyhýbat zcela, jen nepočítat s tím, že vám nahradí kartáček na zuby. Jako podobného škodiče v kvalitě chrupu pak uvádí ještě banány. „Obsahují velké množství cukru a zároveň jsou lepivé – to znamená, že se zbytky ovoce zachytí na zubech a zde zůstanou jako snadný zdroj energie pro bakterie,“ vysvětluje odbornice.

Obecně škodlivé je podle stomatologů zkrátka to, co obsahuje hodně sacharidů a má tendenci ulpívat na zubech, například pečivo, chipsy, karamely, turecký med a podobně. „Za prospěšné zubům považuji hlavně tvrdé sýry, ale i jiné mléčné výrobky, zeleninu, tvrdší druhy ovoce a neslazené nápoje,“ uvádí Lucie Hronková.

10 POTRAVIN, KTERÉ VÁM NEJVÍCE NIČÍ ZUBY

1. coca-cola, limonády
2. štávy, džusy
3. dětská „pitíčka“ nebo jakýkoli sladký nápoj s brčkem
4. kyselé ovoce (ananas, pomeranč, citron a jiné)
5. banány
6. chipsy
7. karamely
8. turecký med
9. pečivo
10. oříšky

Když chcete jíst ovoce, a přitom neškodit zubům, platí pravidlo: nečistit zuby ihned po konzumaci. Čištění zubů po jídle může vést k citlivým zubům či odhaleným krčkům. „Dejte sklovině čas půl hodiny nebo i hodinu, aby svůj naleptaný povrch opět zpevnila,“ upozorňuje Lucie Hronková. „O to se postará hlavně slina, která obsahuje k tomu potřebné minerály,“ doplňuje dentální hygienistka a dodává, že produkci slin můžete stimulovat žvýkačkou či bonbonem bez cukru nebo kyselé prostředí v ústech naředit tím, že se napijete vody nebo si je vypláchnete ústní vodou.

Malé zoubky v ohrožení

Obezřetní buďte i u výběru nápojů a dobrot pro své děti. „U malých dětí je problém pití sladkých nápojů, pojídání sladko-kyselých cukrovinek, namáčení dudlíku v medu a podobně,“ říká Klára Špoutilová. U nich radí kontrolovat, jak si chrup čistí, a vždy ho dočistit, jinak se jim zkazí a vzniknou takzvané medové zuby.

Za nejvíce nebezpečná ale považují odborníci dětská „pitíčka“: „Mají speciální uzávěr s brčkem či zúženým špuntem, přes který nápoj prochází pomaleji, takže jsou zuby nežádoucímu prostředí vystaveny déle,“ shodují se dentální hygienistky a doplňují, že podobný vliv má i u dospělých pití přes brčko nebo zvyk usrkávání neředěných ovocných šťáv v průběhu celého dne.

Jak jste na tom se zuby vy?

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist