Tradice doteku

Rubrika: Životní styl

tradice dotekuLáskyplné doteky jsou pro nás lidi už od nepaměti intimním výrazem náklonnosti a lásky. Jemné pohlazení po tváři nebo intimní objetí mnohdy znamenají víc než slova. Proto jsou také doteky nejstarším způsobem komunikace: Dva lidé si mohou sdělovat hodně informací o svých emocích a rozpoložení tím, že jejich těla vstoupí do vzájemného kontaktu.

Tak staré jako lidstvo samo

Při masáži směřují láskyplné doteky do konkrétních drah, aby se tím dosáhlo speciálního účinku. Už malé děti si instinktivně třou určité části svého těla, když mají bolesti – a nic nepomáhá na tyto bolístky tak účinně jako několik uklidňujících pohlazení. Už před tisíci let se doteky také cíleně uplatňovaly ke zmírnění určitých potíží. Tak se například nacházejí už v prvních písemných pramenech tradiční čínské medicíny návody na různé typy masáží a kořeny ajurvédské tradice masáže jsou mnohem starší než náš letopočet.

Masáže na celém světě

Postupem času se po celém světě vyvinuly vlastní tradice masáže téměř ve všech kulturách. Všechny tyto tradice masáže jsou sice založeny na síle doteku, ale používají různé formy těchto doteků:› V indické ajurvédě se masáže tradičně provádějí s velkým množství oleje, který je speciálně zvolen pro tento účel a podle potřeby je obohacován o další látky.› V čínské a japonské tradici masáže je důležitou součástí terapie cílený tlak na stanovené body v těle. Tím se má docílit konkrétních účinků. Olej se používá pouze zřídka.› V tradiční thajské masáži se tělo partnera nejen hněte a podrobuje tlaku, ale také se jím pomocí těla masírujícího pohybuje a uvádí se do určitých pozic. Přestože asijské tradice masáže jsou zřejmě nejstarší a nejosvědčenější, i v jiných částech světa jsou známy různé metody masáže, jako například havajská masáž lomi lomi, masáž horkými kameny nebo masáž pomocí různých speciálních olejových směsí nebo bylinných past.

Evropská tradice masáže

V Evropě sice masáže nemají tak velký význam jako v asijském prostoru, ale přesto jsou známé už dlouho: v antickém Řecku i ve starověkém Římě se masáže uplatňovaly jak v lékařství, tak i v kultuře lázeňství. Po zániku antiky masáž přestala hrát v medicíně dlouhou dobu významnější roli, přísný středověk, který nebyl příliš nakloněn smyslným požitkům, vytlačil masáž dokonce i ze soukromého života. Teprve od počátku 19. století představuje švédská masáž zase významnou tradici masáže, která je i dnes důležitým prostředkem při terapii napětí a jiných potíží lidského pohybového aparátu.

Uplatnění švédské masáže v lékařství masáž znovu proslavilo. Vedle lékařsky účinných masáží, které by měl provádět terapeut, existuje množství masáží, pro které není zapotřebí žádné vzdělání. Nepřipravujte se tedy o požitek, který může jednoduchá masáž nabídnout, pokud je prováděna s trochou pozornosti a péče.

Každý z nás umí masírovat

Ať už se jedná o masáž s olejem, či bez oleje, o masáž čínskou, indickou nebo masáž reflexních zón, často záleží spíše na angažovanosti a empatii masírujícího než na jeho rozsáhlých znalostech. V této knize se seznámíte s množstvím krátkých, jednoduchých technik, pomocí kterých můžete i bez předešlých znalostí provést příjemnou malou masáž.

Jedná se o ukázku z knihy Masáže pro rozmazlování.
Vydalo nakladatelství Grada, 2010.

Napsal/a: Rahel Rehm-Schweppe

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Valentýnka a narozeniny

Ivana Peroutková píše nádherné příběhy pro děti. S jejími knihami se setkávám už poněkolikáté. Její příběhy o Aničce mě velice

Čtu dál →

Leona Kysilková: Chci z kluků vychovat samostatně myslící jedince

Leona se přiznala, že byla policajt a že veškeré snahy o výchovu bez křiku, příkazů, zákazů a uplácení u

Čtu dál →

Tip na výlet: Stezka korunami stromů Krkonoše

Bojím se výšek, tak co tam budu dělat? To byla moje první reakce na nápad, zajet se podívat na

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist