Proč právě nordic walking?

Rubrika: Životní styl

Nordic WalkingMnoho vědeckých studií a laboratorních testů potvrdilo pozitivní účinky severské chůze na lidský organismus. Např. bylo dokázáno, že při zapojení holí dojde při stejné rychlosti chůze k nárůstu spotřeby energie až o 46 %, dále dochází k zapojení až 90 % svalů v těle, zlepšuje se krevní oběh a zvyšuje se srdeční tepová frekvence o 5−17 tepů/min.

Dochází tak k intenzivnějšímu spalování kalorií, následnému odbourávání nežádoucích tuků v těle, a to až o 20 % více než při normální chůzi. Jelikož se při chůzi s holemi do pohybu zapojují i horní končetiny, snižuje se nežádoucí zátěž kloubů (především kolen) v dolní polovině těla. To ocení především osoby trpící nadváhou. Chůze s holemi zlepšuje zejména aerobní kapacitu, svalovou vytrvalost, snižuje potíže v oblasti krku a ramen (pomáhá uvolňovat tuto oblast) a má pozitivní účinky na psychiku. Ke zvýšení svalové síly je účinná chůze do kopce. Severská chůze se také doporučuje pacientům po zranění dolních končetin jako postrehabilitační prvek.
Nordic walking je zcela jistě poměrně bezpečný, finančně nenáročný sport, který podporuje sociální komunikaci. Lze tedy říci, že se jedná o sport pro každého. Je vhodný jak pro osoby mladé, zdravé a trénované, tak pro osoby starší či trpící nadváhou nebo tělesným omezením. V současné době pokládají lékaři odborně vedené aerobní cvičení, mezi něž patří i nordic walking, za prostředek, který u nemocných zlepšuje zátěžovou toleranci a snižuje úmrtnost při kardiovaskulárních onemocněních. Zlepšuje metabolismus tuků, pozitivně působí také u pacientů s revmatismem a s ortopedickými nebo psychosomatickými problémy. Bylo zjištěno, že aerobní cvičení má pozitivní vliv na duševní a sociální pohodu. Po pohybové aktivitě se člověk cítí uvolněně, což působí jako obrana proti každodennímu stresu. Při nordic walkingu ve skupině člověk navazuje sociální kontakty, je výkonnější a vyrovnanější.

Jedná se o ukázku z knihy Nordic walking.
Vydalo nakladatelství Grada, 2010.

Napsal/a: Martin Škopek

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist