Nenápadný pomocník – permanentní make-up

Rubrika: Životní styl

Po dlouhé době jsem pohledu do zrcadla věnovala mnohem více pozornosti a tak mi nemohlo ujít, že mé oči jsou stejně nevýrazné, jako před čtyřmi lety. Tedy těsně před tím, než jsem si je nechala zvýraznit permanentním make-upem. Jenže nic netrvá věčně a tak po mých linkách zůstaly už jen sotva znatelné stopy…

Co je permanentní make-up?

Hodně zjednodušeně řečeno jde o tetování. Na rozdíl ale od klasického tetování se barvy vpravují speciální jehlou pouze do horní vstvy pokožky, epidermu, takže výsledný efekt není doživotní, ale pouze dočasný. Protože se „tetuje“ v místech, která jsou hojně inervována, používá se lokální anestezie (většinou ve formě znecitlivujícího krému nebo tamponků napuštěných anestetikem) a pak cítíte jen slabé brnění v místě zákroku. Ale nutno říct, že bolest je velmi individuální a většina žen, které permanentní make-up podstoupí, bolest nepociťovaly. Dokonce se prý najdou i ty, které při tetování dokážou usnout… 🙂

Já za sebe můžu říct, že jsem permanentní make-up očních linek podstoupila už potřetí (před 8 lety, před 4 lety a nyní). Mám snížený práh citlivosti a přestože jsme před zákrokem 20 minut oči umrtvovali znecitlivující mastičkou i tamponky napuštěnými lidocainem, stejně jsem to propichování „šicího stroje“ cítila. Navíc mi kosmetička v průběhu výkonu potírala místa vpichů znecitlivujícím ledovým gelem, aby byla bolest pro mě snesitelnější a já jí neutekla z křesla.

Některé salóny také nabízejí tzv. mikropigmentaci. Provádí se ještě tenčí jehličkou než permanentní make-up, takže se nepoužívá lokální znecitlivění, vydržet by měla údajně o něco kratší dobu a zaplatíte za ni o pár tisíc více. Rty (kontura i výplň), které jsem viděla hotové metodou mikropigmentace, vypadaly výborně a rozdíl mezi permanentním make-upem a mikropigmentací jsem na pohled nezaznamenala. Jak dlouho nositelce vydrží, nevím, ale za pár měsíců či let určitě ráda doplním aktuální informace…

Komerční tip

Jednodenní kontaktní čočky vám umožní snadné líčení.

Jak dlouho permanentní make-up vydrží?

Je to hodně individuální, ale obvykle se uvádí doba kolem 3 let. Záleží na věku (mladším ženám a dívkám vydrží kratší dobu než ženám ve zralém věku), hormonální hladině a typu pokožky. Za sebe můžu potvrdit (je mi 33 let a mám velmi suchou pokožku, obzvlášť v okolí očí), že po 3-4 letech mi z očních linek zůstaly opravdu jen mizivé zbytečky. Mým dvěma (o pár let starším) kamarádkám s konturou a výplní rtů (a jedna navíc s očními linkami) i po 5 letech permanentní make-up stále pěkně drží, bez viditelných známek vyrůstání. Dokonce té jedné z nich rty drží už celých 10 let, ale není spokojená s jejich odstínem. Z růžovofialové se stala po letech spíš světle oranžová. Ona sama tuto změnu připisuje i používání bělících zubních past.

Pro koho je vhodný?

Pokud sportujete nebo jste často v přírodě a klasické líčení pro vás není vhodné. Pokud máte citlivou pleť a trpíte alergiemi na líčidla. Pokud nosíte brýle nebo kontaktní čočky a je pro vás líčení obtížné nebo je nesnesete. Pokud nemáte příliš pevnou ruku při líčení, ať už z důvodu věku či choroby. Pokud se nechcete denně líčit a přesto chcete vypadat přirozeně. Pokud nechcete během dne či večera opravovat rozpitou rtěnku, rozmazané oční linky nebo obočí. Pokud chcete být i doma nenalíčená a přesto pro partnera přitažlivá a sexy. Pokud máte drobnou kosmetickou vadu (jizvy po operacích nebo úrazech) a chcete tímto způsobem zaretušovat chybějící část obočí nebo jizvičku po rozštěpu rtu. Pokud jste po ablaci prsu a jeho následné rekonstrukci nebo po chemoterapeutické léčbě.

Nemusíte se bát, že budete vypadat příliš vyzývavě a přelíčeně. Pokud je permanentní make-up dobře udělaný a jsou zvolené vhodné barvy k vašemu typu, budete vypadat „jen“ přirozeně hezká a upravená. Například některé blondýnky mají samy o sobě nevýrazné, téměř neznatelné obočí. Nevýrazné a úzké rty lze mírně zvětšit a „vybarvit“, takže zvětšující rtěnky rázem vyměníte za balzámy na rty nebo bezbarvé lesky na rty.

Pro koho vhodný není?

Pokud jste silný diabetik, užíváte psychofarmaka nebo léky ovlivňující krvácivost.

Co si můžete nechat zvýraznit a za kolik?

Stejně jako u kadeřníka můžete zaplatit za „totéž“ 300,- nebo 1500, – Kč, tak i v případě permanentního make-upu berte mnou uváděné ceny jen jako orientační. Konkrétní ceny si určují jednotlivé salóny, takže se vždy předem informujte. Určitě by ale cena neměla být hlavním určujícím kritériem pro volbu daného salónu, důležité jsou jejich zkušenosti a výsledky předchozí práce a rovněž hygiena. Na ceně se také odrazí lokalita a vyhlášenost salónu, lékařská centra bývají dražší než tetovací salóny.

Obočí lze prodloužit, rozšířit, dát mu ideální tvar pro daný typ obličeje. Každý nemá ideální tvar obočí a husté řasy. Volí se barva stejná nebo o odstín tmavší, než je barva přirozená. I v případě, že například po chemoterapii přijdete o obočí úplně, je možné je nahradit právě permanentním make-upem.

Cena se pohybuje kolem 3 800,- Kč.

Oči se zvýrazňují horními a/nebo dolními linkami, které bývají vedeny přímo v místech, odkud vyrůstají řasy a těsně nad nimi, které tímto opticky zhoustnou. Dá se i jemně opticky upravit tvar oka a mírně zvednout vnější oční koutky, které směřují směrem dolů a „rozveselit“ je. Linky se zpravidla volí v černé, hnědočerné nebo hnědé barvě, ale můžete zvolit např. linky modré.

Cena za horní linky 2 600,- Kč, za dolní 1 900,- Kč, za horní i dolní najednou 3 900,- Kč.

Tvar rtů je možné zvýraznit konturou nebo se metodou stínování vyplní barvou celé rty. Je možné je i opticky zvětšit. Barvu zase zvolíte po dohodě nejvhodnější k vašemu typu, od růžových, přes červené až k oranžovým odstínům. Cena za konturu i stínování 4 300,- Kč.

Tato technika umožňuje u žen po ablacích prsů a jejich následné rekonstrukci plastickým chirurgem přistoupit k „vykreslení“ prsních dvorců tak, aby prso vypadalo co nejpřirozeněji a při pohledu neupoutávalo chybějícími bradavkami. Místo bradavky se stínuje tmavšími barvami a i když nelze docílit vystouplé bradavky, jde alespoň o vizuální nápravu a navrácení ztraceného sebevědomí ženy.

V ceně bývá obvykle zahrnuta i druhá návštěva, která slouží k drobným korekcím k vaší úplné spokojenosti v době max. do 3 měsíců od první aplikace. Zde opět přidám svoji osobní zkušenost. Za horní a dolní linky jsem platila pokaždé těsně přes 3 000,- Kč, teď naposledy 3500,- Kč. Poprvé (před asi 8 lety) se mi linky vyloupaly úplně (z mé vlastní hlouposti) a korekce vlastně znamenala opětovné tetování. Podruhé (před 4 lety) jsem druhou návštěvu vůbec nepotřebovala, linky byly naprosto perfektní. A nyní? Opět jsem napoprvé spokojená a druhá návštěva není nutná. Konec konců, posuďte sami… 🙂

před zákrokem
Před zákrokem
po zákroku
…po zákroku
po 10 dnech
… 10 dní po zákroku

Co je důležité před tím?

Nejdůležitější je výběr správného tetovacího studia. Porozhlédněte se ve svém okolí a zkuste i rozhodit sítě mezi známými. Kladné doporučení a zkušenost (nebo naopak 🙂 )je k nezaplacení. Určitě se neobjednávejte jen po telefonu, ale zajděte se tam nejprve podívat.

Já jsem poprvé byla velmi mile překvapena vstřícným jednáním, profesionální prací a útulným prostředím tetovacího salónu. Mé očekávání špinavého doupěte s potetovanými drsnými chlápky bylo hned u dveří totam. A stejně tak jsem byla spokojena s tímtéž v kosmetickém salónu, kde jsem absolvovala permanentní make-up nyní i před 4 lety.

V den zákroku je ideální být odpočatá, nemít těsně před menstruací, rozhodně zdravá, ne těsně po nemoci. Pokud užíváte antibiotika nebo jiné léky, dohodněte si jiný termín a nebo jejich vhodnost v souvislosti se zákrokem konzultujte s kosmetičkou/lékařkou, která vás bude zkrášlovat. Návštěvu odložte i v případě, že máte například opar. Alespoň 2 hodiny před se nedoporučuje pít alkoholické nápoje a kouřit (kvůli zvýšené krvácivosti). Také není vhodné alespoň den předem používat příliš mastné krémy.

Co je důležité potom?

Bezprostředně po tetování může být místo začervenalé a oteklé. Proto není vhodné si na ten den domlouvat důležité pracovní schůzky nebo třeba návštěvu divadla. Obojí ale zpravidla do druhého dne zmizí. Oči se mohou v případě potřeby vykapávat očními kapkami a přikládat studené obklady.

V prvních dnech je důležité zejména vyvarovat se odlupování stroupků, což není zrovna lehké. 🙂 Připravte se na to, že vás to bude více či méně svědět a šíííleně svádět ke škrábání… Nepoužívejte po dobu hojení žádné kosmetické přípravky (pleťové krémy, oční stíny, make-up, rtěnka, odličovací přípravky, …) kromě mastičky, kterou vám doporučí kosmetička na ošetření místa při vašem odchodu ze salónu. Příliš neoplachovat vodou, návštěvu bazénu nebo sauny odložte raději na jindy. Neopalujte se na slunci ani v soláriu (je možné, že by díky tomu došlo k nevratné změně barev). V prvních dnech také zapomeňte na těžkou fyzickou námahu, hodiny trávené v posilovně nebo na aerobicu a také na cestování letadlem. Mohly by se vám stroupky vyloupat rychleji spolu s tetováním a dopadly byste stejně jako já po svém prvním permanentním-make-upu, se kterým jsem odjela na vodáckou dovolenou. Zpátky domů jsem přijela už bez linek…

Aby vám permanentní make-up vydržel co nejdéle, nepoužívejte bělící krémy a pamatujte na to, že rychlost vymizení permanentního make-upu může ovlivnit i to, zda si barvíte řasy nebo obočí kysličníkem.

Pokud se rozhodnete pro permanentní make-up, přeju vám, abyste s ním byly spokojené stejně jako já. A pokud permanentní make-up máte, podělte se o své zkušenosti, těším se na ně… 😉

 

Napsal/a: Petra Choltová

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

 • Václavka

  O tomhle vím už dávno. Ségra to podstoupila a chválí si to. Hrozně se bála, že to bude bolet a vůbec nic nebolelo. Já už o tom taky vážně uvažuju. Moje obočí je prostě šílený.

 • Anonymní

  podnikání v Čr, aneb zaplať a vypadni!!!
  Paní Březinová, Ostrava permanentní makeup a její styl podnikání :

  Přátelé, ráda bych se s váma podělila o velice nepříjemnou zkušenost s paní Březinovou a její podnikatelské praktiky v oblasti permanentního makeupu.
  Před dvěma měsíci jsem si našla na fb zajíímavé fotky permanentního makeupu paní Březinové a jelikož jsem zatoužila opět něco vytrpět pro tu krásu, zavolala jsem a smluvila si termín. První tetováž probíhající ve sklepení jejího domu v Hrabůvce Arraská 7, proběhla celkem bez potíží, zarazilo mě, že v půlce tetováže, kdy ji dorazil poštovní balíček, práci zanechala a šla jej vyzvednout v pracovních rukavicích, které si neobťěžovala ani převleknout když se vracela k tetování, daleko více mě zarazilo její chování po telefonátech klientek, které za dobu mojí procedury houfně volali, telefon si bez pardonu pohodila na moji klíční kost..až jsem sebou trhla a vyřizovala s podezřele falešným úsměvem a tónem hlasu, po skončení každého telefonátu, však každou klientku řádně pomluvila…to už jsem zbystřila, ale řekla jsem si, že má asi špatný den, po skončení tetování následoval podis jakési smlouvy, kterou mě ani nenechala dočíst, že je v časovém presu, já podepsala zaplatila 3.000,- Kč za obočí a linky a odcházela s tím, že za dva měsíce bude korekce- placená, ve dveřích mi došlo, že smlouva by měla být podepsána na začátku úkonu, měla bych dostat kopii a doklad o zaplacení, na upozornění mi sdělila, že se jedná o nedůležitou formalitu, ale paragon jsem si přesto vyžádala, už tehdy mě cvaklo, že pokud dostanu otravu krve z těch rukavic, budu mít alespoň toto.
  Za týden se stroupky vylouply a já zjistila, že nemám jedno obočí z půlky a oční linku mám jen poravou dolní, volala jsem tedy o informace. Paní Březinová mě překvapila svou reakcí s tím, že ji je to – jak řekla – šumák, že ji neustále otravují klientky, že po týdnu to není dokonalé a že mám vědět -netuším jak, když mě o tom neinformovala předem, že se vše samo upraví. Bohužel ani po dvou měsících se to SAMO neupravilo a já došla na korekci, tou dobou jsem už pochopila, že její falešný úsměv a styl nebude jen u klientek, které volali během mé první vávštěvy a že špatný den má asi pořád, co ale přišlo záhy jsem ani v noční můře nepředpokládala.
  Na korekci jsem se dostavila ve smluvený čas, venku jsem dalších patnáct min. čekala v 5 C zimě, ale dalo se, vystřídala jsem se s klientkou a ulehla, korekci prováděla opět aniž by mi ukázala barvy, na kterých se domluvíme, ale co mě štvalo nejvíc, i když jsem si chtěla předkreslit tvar obočí nedovolila mi to a tetovala od ruky bez nákresu, předělala linky a udělala rty, po dvou hodinách přišly další dvě klientky, které si usadila za mojí hlavu a tetování zrychlila, na otázku, zda jsem spokojená s výsledkem jsem ji řekla, že bohužel nejsem, měla jsem jedno obočí ktaší, hodně škokovaná a dotčená dodělala pár tahů, ale ono bylo pořád kratší, znovu jsem se připoměla na to mi řekla, že jsem zákazník, kterého když nevyhodí neodejde a jedním dechem dodala, že má další zákaznice a že mám odejít, tentokrát jsem byla šokovaná já!
  Zeptala jsem se jí, jestli se jí to zdá korektní, že má počítat s určitým časovým omezením na každou zákaznici, a jestli ji nevadí, že nejsem s prací spokojená, řekla, že jí je to jedno a že mám odejít, nebo mě vyhodí.
  Začla jsem se tedy oblékat, načeš do mě začala strkat ať ji vypláznu 2000kč, jinak mě nepustí, řekla jsem, ať dodělá svou práci a já zaplatím, na to ona zavolala svého manžela s výhružkou, že dělá na finančním úřadě(proto asi nedává paragony ), postavili se v tom sklepě před východ a odmítali mě vypustit ven, paní Březinová odmítla dodělat svou práci a mě nezbývalo, než volat policii a manžela, protože se dopouštěla omezování osobní svobody, nejsměšnější ovšem bylo, že ty dvě zákaznice ji přizvukovali( nejspíš v domění, že dostanou nějakou tu desetikačku slevu :-)) a já se cítila jako ta nejhorší,jen proto, že jsem si DOVOLILA chtít za své peníze kvalitně odvedenou práci!!

  No abych to zhrnula, policie dorazila, samozřejně bzum udělali, nabidli mi podat trestní oznámení, zaplatit i špatně odvedenou službu a po té ji reklamovat, jak jinak, takže hajzli kteří vás šikanujou, omezují na svobodě a protiprávně jednají mají samozřejmě v naší republice přednost a vše se teoleruje, i to že si před příjezdem policie donesli tablet a bez souhlasu si mě natáčeli, i to, že paní Březinová, jak jsem zjistlila používala na různých stránkách mé fotky z prvního tetování anichž bych o tom věděla, nebo to odsouhlasila, protože dle slov policie vlastně o nic nejde, no jo.. ale zdá se vám to skutečně normální, opravdu jsme takové ovce po kterých si může každý šlapat jak se mu zachce, musíme držet hubu a krok, neboli zaplať a odejdi, někomu dáváme své peníze za něco co neodvedl pořádně a ještě si po nás plivne a my si ani nemůžeme dovolit něco říct??!!

  Bohužel obdobně to tak je i v různých obchodech, rychle ti nákup přejedou přes kasu, rychle zaplať a jdi, to že ti nákup padá z pásu a mísí se s dalším nákupem kupujícího je jim jedno, účel byl splněn, stejně se zase vrátíme a nakoupíme, ne?! Proto Vás žádam, nebuďme ovce, nenechme si vše líbit, oni nám nedávají nic zadarmo a když nemají tolik slušnosti si nás vážit, ale naopak námi zjevně opovrhují změňme to a ozvěmě se, čím víc lidí si toto chování nenechá líbit, tím spíš si uvědomí, že bez nás nebudou mít co do huby, hezký nekonfliktní zbytek večera Zuzka.

 • Lucko, mám velmi dobrou osobní zkušenost s tatérkou v Dolních Břežanech, dala to vždycky perfektně napoprvé a na korekci už jsem ani nemusela. Jinak mám z doslechu pár dobrých, ale i špatných zkušeností kamarádek s tatéry v Praze… Napiš mi do OV.

 • Anonymní

  Ahoj Babofko, mohla bych Vás také požádat o kontakt na dobré salóny v Praze?
  Moc děkuji,Lucka

 • Anonymní

  babofko, mohla bych Vas take poprosit o zkusenosti s permanentnim make-upem v Plzni? Muj email je aprilie (zavinac) email.cz
  Dekuji moc 🙂
  Petra

 • bamiska

  no je to zajímavé černé linky si maluji už od střední školy,na svatbu mě kosmetička chtěla nalíčit jen tak nevýrazněa jenže bez nich to nejsem já , no ale tohohle bych se malinko bála,ale to je možná tím, že nikoho kdo to podstoupil neznám a ani nevím jestli to u nás(Kutná Hora) někde dělají …možná časem

 • Mayo, ráda ti pošlu info. Písni mi svůj email nebo nick tady na VD. Pošlu ti to do schránky s OV.

 • Anonymní

  devcata, potrebovala bych taky konkretni dobre zkusenosti prosim 🙂 v Plzni. Muzu se taky prihlasit o radu?
  maya

 • Mariato, písnu ti do OV.

 • Ahojky Babofko. Já jsem od Berouna, není pro mě problém zajet ani do Prahy ani do Plzně. U nás se taky dělá permanent, chtěla bych ale konkrétní dobré zkušnosti. Ty sis něco nechala dělat? Díky

 • Mariato, odkud jsi? Já ti můžu doporučit mnou vyzkoušené salóny v Praze nebo Plzni, popř. zjistit od nejbližších, pochopitelně spokojených kamarádek 🙂 Ale taky většinou v Praze.
  Popř. si ťukni do vyhledávače „permanentní make-up“ a město, které máš nejblíže. Protože každý tetovací salón permanent nedělá. Stejně jako jej provádí jen některé kosmetičky, apod.

 • Ahojky. Tak já jsem ideální kandidát. Blond, nevýrazné obočí, oči, tenké rty…Chtěla bych zvýraznit a opticky zvětšit rty, ale fakt se bojím…A můžete mi doporučit zaručeně dobrý salón, popř. kosmetičku? Díky.

 • Anonymní

  Ježečku, bát nebo nebát – to je na tobě… 🙂 Pokud je ti ale nepříjemná myšlenka, že tetovací jehlu u tvého oka drží někdo „nekvalifikovaný“, můžeš zvolit lékařské centrum, kde permanentní make-up provádějí diplomovaní lékaři.
  A určitě se pak nezapomeň podělit o své dojmy!!!

 • Ježeček
  Ježeček

  Moc by se mi líbilo, mít permanentní oční linky, ale… Vcelku mám strach. Hlavně vědomí, že je jehla kolem oka..No, neumím si to představit:-) Máte někdo zkušenost? Ať vím, jestli se bát a raději si ty linky malovat denně, nebo se nebát a jít do toho?? *

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist