Jak předcházet obezitě u dětí?

Rubrika: Životní styl

190849_eating_a_bread_with_peanutbuttVíce než 9 500 návštěv a 800 vyplněných dotazníků stravovacích zvyklostí dětí na svých webových stránkách zaznamenalo během prvních dvou měsíců zkušebního provozu v listopadu a prosinci 2005 Poradenské centrum „Výživa dětí“. Nutriční terapeutky z on-line poradny na www.vyzivadeti.cz a informační linky 800 230 000 zaznamenaly data o vysokém výskytu nadváhy a obezity u dětí, na který již delší dobu upozorňují pediatři.

Tento trend potvrdily také výsledku průzkumu „Životní styl a obezita 2005“. Nadměrnou hmotností podle nich trpí každé páté dítě ve věku 6 až 12 let – 10 % dětí má nadváhu a 10 % je obézních. Mezi dospívajícími (13 – 17 let) klesá podíl dětí s nadměrnou hmotností na 11 %, v tomto věku ale naopak stoupá počet dětí s podváhou – u děvčat dosahuje dokonce 10 %.

„Velkou roli hraje výskyt nadměrné hmotnosti v rodině – jak genetické faktory, tak ale i skladba jídelníčku
a celkový životní styl rodiny,“ uvedla MUDr. Hana Cabrnochová, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP. „Posledně jmenované faktory přitom mohou rodiče do značné míry ovlivnit. Měli by dětem jít příkladem, vytvořit zdravý jídelníček a volný čas naplnit společnými sportovními aktivitami,“ dodala MUDr. Cabrnochová. S nadváhou rodičů se výrazně zvyšuje riziko nadváhy u dítěte – v rodinách, kde jsou oba rodiče obézní, má dítě ve věku 6 – 12 let více než 2x vyšší pravděpodobnost, že bude také obézní.
U dospívajících je toto riziko dokonce téměř pětinásobné. Také tyto údaje přinesla výše zmíněná studie, která byla na konci loňského roku provedena agenturou STEM/MARK pro Českou obezitologickou společnost, pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR, Endokrinologického ústavu a Potravinářské komory ČR

„Hlavní příčinou vzniku nadváhy a obezity u dětí je zhoršující se životní styl dětí, který provází nerovnováha mezi příjmem a výdejem energie,“ komentoval situaci Mgr. Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy. Během týdne věnují školáci (6 – 12 let) ve svém volném čase náročnější pohybové aktivitě průměrně 6 hodin a 20 minut, doporučovaná doba je přitom alespoň 7 hodin týdně. Ve věku 13 – 17 let klesá průměrná doba věnovaná náročnější pohybové aktivitě na necelých 5 hodin týdně. Dlouhodobé klinické studie přitom prokázaly, že pravidelný sport u dětí snižuje nemocnost, udržuje tělesnou hmotnost v normě a má pozitivní dopad na psychiku dítěte.

Podle doc. MUDr. Zuzany Urbanové z pražské Kliniky dětského a dorostového lékařství a garantky Poradenského centra „Výživa dětí“ má zásadní význam prevence a dobrá informovanost rodičů. „Obezita, podobně jako hypertenze a vysoká hladina cholesterolu, patří mezi rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění, které se v dětství špatně léčí. Léčba obezity je úspěšná pouze v 10 – 30 %. Proto je lepší jejímu vzniku účinně předcházet,“ zdůraznila MUDr. Urbanová. Rodiče, kteří si nejsou jisti, zda je hmotnost jejich dítěte v pořádku, nebo se chtějí poradit o vhodné úpravě jídelníčku a životosprávy svých dětí, se mohou obrátit na Poradenské centrum „Výživa dětí“ (určené dětem od 3 let). Bezplatné konzultace s nutriční terapeutkou jsou poskytovány na informační lince 800 230 000 každý všední den od 9 do 17 hod nebo elektronicky na www.vyzivadeti.cz. Poradenské centrum „Výživa dětí“ působí pod záštitou Fóra zdravé výživy, ve spolupráci se Sdružením praktických lékařů pro děti a dorost (SPLDD) a Odbornou společností praktických dětských lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (OSPDL ČLS JEP).

Od zahájení své činnosti v listopadu 2005 se Poradenské centrum setkalo s pozitivním ohlasem ze strany rodičů, pediatrů, učitelů i dětí. Hlavní formou poradenství jsou výživová doporučení vypracovaná „na míru“ jednotlivým dětem – rodiče vyplní dotazník stravovacích zvyklostí dítěte (na www.vyzivadeti.cz nebo jej lze získat v ordinaci pediatrů a zaslat poštou na P.O.Box 50, Sportovní 22, 101 00 Praha 10). Nutriční terapeutka rodičům pomůže reálně zhodnotit jídelníček i stravovací zvyklosti dítěte a poradí jim, jak odstranit nedostatky ve výživě. Zpracovaný dotazník s odborným komentářem a konkrétními výživovými doporučeními pak rodiče dostanou písemně (opět poštou nebo elektronicky). S ohledem na velký zájem o tuto problematiku Poradenské centrum „Výživa dětí“ nyní přichází s novou, rozšířenou podobou svých webových stránek, na kterých rodiče najdou kvalitní a odborně garantované informace o zdravé výživě a životním stylu dětí.

Více informací najdete na www.vyzivadeti.cz.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • No nikdo z nás nepřeje svému dítěti nadváhu a všichni se snažíme. Já mám neteř(5 let) s hormonální poruchou. Má hodně kulatou hlavičku a velké bříško. Momentálně se teprve léčba upravuje. Nejhorší jsou reakce lidí kolem. A nikdy bych tomu nevěřila, ale nejvíc nemístných poznámek mají ženy. Je to hrůza, malá už to vnímá, sama o sobě nemluví moc hezky, bývá agresivní. Je moc šikovná, umí skoro číst, pěkně zpívá, maluje, ale stejně o ní vždycky mluví jako o té tlusté….Magmo, držím palce, ať je Tvoje holčička lepší.

  • Dobrý den Všem, jelikož nás postihla, nebo-li naší dceru nemoc zvaná hyperlipidemie, nebo-li vysoký cholesterol a tuky v krvi.Tak je těžké poradit jak předcházet.Nikdy by mne nenapadlo ,že naše dcera byla až takto nemocná.Přišlo to tak nějak náhodou bolelo jí bříško tak si jí nechali na pozorování a po 3 dnech to šlo ráz na ráz převoz na Karlov.k Doc.Urbanové a tam nám řekli diagnozu.Byl to šok,dcera je nyní 2 měsíce na dietě a daří se nám hodnoty snižovat je to boj, ale musíme vydržet.A proto píši,že je těžké mít názor možná by pomohlo včas zjistit kdyby se dělali podrobnější testy v určitém věku, ale jak všichni víme je těžké prosadit pro děti očkování,tak co pak potom takovéto testy že?Ale i stravování není žádný zázrak ,ale u nás je to těžké nejsem zastánce rýchlích jídel,tučných snažím se,aby děti měli vyváženou stravu a přesto se nám poštěstilo se setkat s tímto problémem tak nevím.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist