Ekologická menstruace

Rubrika: Životní styl

Tampony, nebo vložky? Mnoho žen si tuto otázku pokládá už od nejranějšího mládí. Existují dokonce jiné alternativy než nám známé hygienické výrobky ze supermarketu…

Naše babičky vyprávěly, jak komfort ve formě jednorázové hygienické potřeby si nedokázaly ani představit a byly rády za látkovou vložku či vatu. Musím přiznat, že takové nepohodlí si nedokážu ani představit. Dnešní doma nám nabízí desítky okřídlených, ultratenkých, ultrasavých menstruačních vložek. Můžeme si vybrat z celé škály, jedny na noc, druhé na den, třetí vhodné pod tanga, dokonce si můžeme zlovit barvu. Nabídka tamponů je také široká – s aplikátorem, bez aplikátoru, mini, super, normál, s přidaným laktobacilem pro lepší mikroflóru. Vždy je z čeho vybírat, jen kdybychom neničili tolik tu přírodu. Přece jen se jedna vložka rozkládá v půdě roky a my jich spotřebujeme během života opravdu hodně. Když jsem se radila s kamarádkami, tak jsem se dozvěděla, že žena průměrně spotřebuje jednorázových hygienických prostředků 17 000, což se mi zdá jako velký objem odpadu už v tak zničením životním prostředí a nemluvě o našem zdraví, neboť vložky a tampony dráždí kůži a podporují vznik mykóz.  Ale jsme ochotny se vzdát zaběhnutého komfortu? Co existuje mimo nám známých výrobků?

Menstruační kalíšek

Pojďme se ale ještě vrátit o pár let zpátky. Velký poprask totiž způsobil menstruační pohárek, a prý jeho používání bylo jedno z nejlepších. Vypadá jako trychtýřek ze silikonu, který se zavádí do pochvy. Přilne ke stěnám pochvy a začne se plnit krví. Samozřejmě neprosakuje, netlačí ani nevykluzuje, ale i chybička se najde – jak ho vyjmout, doma v pohodě (omyjeme, uklidíme na příští použití, ale co na dovolené?). To už je oříšek. Tento způsob, jak řešit „naše dny“, si oblíbily hlavně ženy s různými záněty, jelikož vysadily chemicky napuštěné tampony a vložky a nemusely řešit včasnou výměnu vložky, protože pokud dlouho nevyměníte použitou vložku – bakterie se přemnoží. Kalíšek si ženy mohou vybrat i podle velikost (zda již rodily, podstoupily císařský řez, podle věku atd.). Vždy po skončení periody se vydezinfikuje přiloženou tabletou a uloží do sáčku. Jejich cena se pohybuje kolem 300 Kč. Při dobrém zacházení vydrží dokonce 10 let.

Látkové vložky

Nedávno přišla moje kamarádka s tím, ať zkusím látkové vložky. Divila jsem se, ale vypadají dobře, dokonce existují i s křidélky (zapínání na patentky) a vyrábí se i „intimky“. „Wau“, pomyslela jsem si, když na internetu našla odkazy. Jsou prodyšné, z přírodního materiálu, ale co prosákavost? Záleží prý na výběru.  Kamarádka mě upozornila, že si jde vybrat z několika velikostí (malá, velká). Do malé si mohu vložit velikost S, M a do velké M, L. Volba se nechává na zákaznici, neboť ta ví, jak silnou menstruaci má, kolik váží, protože do 65 kg je vhodná např. malá vložka se vkládacími vložkami S. Na dotyk jsou prý velmi příjemné, v balení jich najdeme několik, ale odrazuje mě nutnost skladovat po celou menstruaci na nějakém místě použité vložky, než se uchýlím k jejich praní. Pokládala bych si otázku, kam je schovat, aby nezapáchaly, nepřekážely? Po použití je lze přeprat v ruce s pomocí žlučového či jádrového mýdla, nebo je skladovat v uzavřeném kyblíku s vodou (vodu měnit každý den) a po cyklu je vyprat najednou v pračce (klidně i s ostatním prádlem) při 60°C. S tímto typem vložky by si žena měla vystačit s deseti až dvaceti základními vložkami a patnácti vkládacími.

Mořská houba

Další se nabízí výrobek z mořské houby (není to rostlina, ale živočich na dně teplých moří), používá se jako tampon. Tyto tampony jsou pratelné, ekologické, naprosto přírodní, vhodné pro ženy, jejichž pokožka se nesnese s chemií v tamponech či vložkách a trpí častými záněty.  Spíše se hodí pro ženy se slabší menstruací, prodávají se ve dvou kusech (okolo 300 Kč), jejich životnost je kolem 6 měsíců a velikost je asi 5-7 cm. Dokonce si můžeme koupit velký kus mořské houby a odstřihovat si z ní tampony podle libosti a potřeby. Tampon se namočí do teplé vody, vymačká a zavede. Po použití (3-4 hod nebo noc) se vymyje. Po dokončení cyklu se desinfikuje v horké vodě.

Nevím, co si vybrat, každá pomůcka má svůj plus i mínus. Snažím se a budu udržovat maximální hygienu při menstruaci! Nechci znečišťovat ještě více životní prostředí, ale zase nechci vyhubit mořskou houbu.

Jak jste na tom vy? Jste pro ekologickou menstruaci? Máte nějakou pomůcku z této nabídky vyzkoušenou?

 

Napsal/a: Pavlína Ticháčková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (24 vyjádření)

  • PetraO

    já se hlásím z též z opačně zakloněnou dělohou-s kalíškem jsem spokojená, jak jsem psala, ale je pravda, že jsem nejenže musela odstřihnout poctivě stopku celou (a zarovnat, aby mě to neškrábalo), kalíšek mám opravdu až úplně dole, ale musela jsem řešit i sklon kalíšku (hlavně kvůli vypadávání), musím ho nasazovat s opačnou tendencí, než bylo psáno v návodu a konec kalíšku jsem opírat o takový ohyb uvnitř :-).
    A tampony mi naprosto nevyhovovaly, možná jsem je neuměla nasazovat, každopádně buď mi vypadávaly, cítila jsem je nebo nešly vyndat a zdálo se mi, že nesají, ale síše se slepují..Takže jsem je prakticky nevyužívala.
    Každopádně kalíšek opravdu nemusí (anatomicky) sednout všem. Dokonce poslední dobou se mě často stává (dřív to bylo jen občas), že ten 1. den mě při MS brní nohy a myslím, že by to mohl způsobovat kalíšek, nicméně další dny v pohodě, tak nevím.

  • Virenka

    Makineo, může to být pravda, ale i nemusí. Většina žen po porodu by měla mít uvnitř tolik prostoru, že tampon by obtěžovat nemusel. Kalíšek má trošku jiné rozměry, místo umístění i tvar, ten opravdu může u většiny žen se zakloněnou dělohou nalehnout na citlivé místo v průběhu močové trubice a pocitově níže, než je to u žen s tou opačnou polohou.

    Spíš bude část žen, kterým prostě tampon = ten špunt uvnitř z bavlněné a vatové drti, nevyhovuje. Na materiál tamponu je rozhodně víc reakcí než na silikon kalíšku, kalíšek materiálem ani způsobem shraňování krve nepůsobí sledovatelné vedlejší pochody, jak tomu bývá u tamponů.
    Látkové vložky nemusí být špatná věc pro lidi, kteří se o ně mohou dobře postarat a kteří je nemusí skladovat mimo domov. To si moc neumím představit, celodenní používání mimo domov. Taky by mě zajímalo, kolik pojmou a jestli neprotékají, ale spíš teoreticky, pro mě by byly nepraktické kvůli tomu skladování, v práci mám pokoj i toalety společné s mužskými kolegy, to je skoro nemyslitelné.

  • Mě teda docela zaujala ta souvislost se zakloněnou dělohou. Jsem docela překvapená, že se vás našlo víc, co nemáte rády tampóny, spíš se mi kamarádky vždycky divily, že mi to vadí a používám raději vložky. Já mám taky zakloněnou dělohu a tampony mi taky nevyhovují, tak jestli na tom něco je nebo je to jen náhoda. To je i důvod proč se mi ani nechce zkoušet ten kalíšek, jinak to může být fajn.
    Jinak k ekologii… Článek mi nasadil červíka do hlavy, jestli nepřejít na látkové vložky. Nevím. Zatím kupuju obyčejné, jednorázové. Resp. teď nekupuju, protože se mi od porodu ještě menstruace nevrátila a to už je to víc než rok, takže to je aspoň ekologie 🙂

  • keenspeed

    Zajímavý věci, děkuju za postřehy .

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist