Ekologická menstruace

Rubrika: Životní styl

Tampony, nebo vložky? Mnoho žen si tuto otázku pokládá už od nejranějšího mládí. Existují dokonce jiné alternativy než nám známé hygienické výrobky ze supermarketu…

Naše babičky vyprávěly, jak komfort ve formě jednorázové hygienické potřeby si nedokázaly ani představit a byly rády za látkovou vložku či vatu. Musím přiznat, že takové nepohodlí si nedokážu ani představit. Dnešní doma nám nabízí desítky okřídlených, ultratenkých, ultrasavých menstruačních vložek. Můžeme si vybrat z celé škály, jedny na noc, druhé na den, třetí vhodné pod tanga, dokonce si můžeme zlovit barvu. Nabídka tamponů je také široká – s aplikátorem, bez aplikátoru, mini, super, normál, s přidaným laktobacilem pro lepší mikroflóru. Vždy je z čeho vybírat, jen kdybychom neničili tolik tu přírodu. Přece jen se jedna vložka rozkládá v půdě roky a my jich spotřebujeme během života opravdu hodně. Když jsem se radila s kamarádkami, tak jsem se dozvěděla, že žena průměrně spotřebuje jednorázových hygienických prostředků 17 000, což se mi zdá jako velký objem odpadu už v tak zničením životním prostředí a nemluvě o našem zdraví, neboť vložky a tampony dráždí kůži a podporují vznik mykóz.  Ale jsme ochotny se vzdát zaběhnutého komfortu? Co existuje mimo nám známých výrobků?

Menstruační kalíšek

Pojďme se ale ještě vrátit o pár let zpátky. Velký poprask totiž způsobil menstruační pohárek, a prý jeho používání bylo jedno z nejlepších. Vypadá jako trychtýřek ze silikonu, který se zavádí do pochvy. Přilne ke stěnám pochvy a začne se plnit krví. Samozřejmě neprosakuje, netlačí ani nevykluzuje, ale i chybička se najde – jak ho vyjmout, doma v pohodě (omyjeme, uklidíme na příští použití, ale co na dovolené?). To už je oříšek. Tento způsob, jak řešit „naše dny“, si oblíbily hlavně ženy s různými záněty, jelikož vysadily chemicky napuštěné tampony a vložky a nemusely řešit včasnou výměnu vložky, protože pokud dlouho nevyměníte použitou vložku – bakterie se přemnoží. Kalíšek si ženy mohou vybrat i podle velikost (zda již rodily, podstoupily císařský řez, podle věku atd.). Vždy po skončení periody se vydezinfikuje přiloženou tabletou a uloží do sáčku. Jejich cena se pohybuje kolem 300 Kč. Při dobrém zacházení vydrží dokonce 10 let.

Látkové vložky

Nedávno přišla moje kamarádka s tím, ať zkusím látkové vložky. Divila jsem se, ale vypadají dobře, dokonce existují i s křidélky (zapínání na patentky) a vyrábí se i „intimky“. „Wau“, pomyslela jsem si, když na internetu našla odkazy. Jsou prodyšné, z přírodního materiálu, ale co prosákavost? Záleží prý na výběru.  Kamarádka mě upozornila, že si jde vybrat z několika velikostí (malá, velká). Do malé si mohu vložit velikost S, M a do velké M, L. Volba se nechává na zákaznici, neboť ta ví, jak silnou menstruaci má, kolik váží, protože do 65 kg je vhodná např. malá vložka se vkládacími vložkami S. Na dotyk jsou prý velmi příjemné, v balení jich najdeme několik, ale odrazuje mě nutnost skladovat po celou menstruaci na nějakém místě použité vložky, než se uchýlím k jejich praní. Pokládala bych si otázku, kam je schovat, aby nezapáchaly, nepřekážely? Po použití je lze přeprat v ruce s pomocí žlučového či jádrového mýdla, nebo je skladovat v uzavřeném kyblíku s vodou (vodu měnit každý den) a po cyklu je vyprat najednou v pračce (klidně i s ostatním prádlem) při 60°C. S tímto typem vložky by si žena měla vystačit s deseti až dvaceti základními vložkami a patnácti vkládacími.

Mořská houba

Další se nabízí výrobek z mořské houby (není to rostlina, ale živočich na dně teplých moří), používá se jako tampon. Tyto tampony jsou pratelné, ekologické, naprosto přírodní, vhodné pro ženy, jejichž pokožka se nesnese s chemií v tamponech či vložkách a trpí častými záněty.  Spíše se hodí pro ženy se slabší menstruací, prodávají se ve dvou kusech (okolo 300 Kč), jejich životnost je kolem 6 měsíců a velikost je asi 5-7 cm. Dokonce si můžeme koupit velký kus mořské houby a odstřihovat si z ní tampony podle libosti a potřeby. Tampon se namočí do teplé vody, vymačká a zavede. Po použití (3-4 hod nebo noc) se vymyje. Po dokončení cyklu se desinfikuje v horké vodě.

Nevím, co si vybrat, každá pomůcka má svůj plus i mínus. Snažím se a budu udržovat maximální hygienu při menstruaci! Nechci znečišťovat ještě více životní prostředí, ale zase nechci vyhubit mořskou houbu.

Jak jste na tom vy? Jste pro ekologickou menstruaci? Máte nějakou pomůcku z této nabídky vyzkoušenou?

 

Napsal/a: Pavlína Ticháčková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (24 vyjádření)

  • Virenka

    Mně tampony celkem nevadí, ale je to asi důvod, proč občas obtékají – když je zasunu trošku dál, než je samotný čípek. Ale kalíšek je po rozevření uvnitř většího obvodu než ten největší tampon a aspoň mě opravdu soustavně uvnitř tvoří něco mezi tlačením a nepohodlím na hranici slabé bolesti. Na druhou stranu, tu specifickou situaci bílého oblečení a nemožnosti plánovat toaletu mi řeší nejlíp ze všech možností, jenom si prostě ten kalíšek nevezmu nikdy jindy než musím. Neumím si vůbec představit nechat si ho přes noc, v leže je to nepříjemné výrazněji.

    Je ale taky možné, že není na vině jen zakloněná děloha, ale i individuální anatomická situace té oblasti u každé z nás. Kalíšek nepoužívá moc lidí, občas se někdo zeptá spíš ze zájmu, ale že by mi to za rok přiznalo nějak víc žen, to zatím ne, takže nemůžu ani moc porovnat.

  • Lussy

    Přidávám se k Jarmuschce.
    Já mám taky zakloněnou dělohu, dokonce prý extrémně. Taky nemůžu tampon, hrozně mi vadí.
    Tudíž o kalíšku nebudu vůbec uvažovat.

  • Jarmuschka

    Virenko, díky za ten postřeh.
    Dělohu mám taky zakloněnou (mně to moje tehdejší doktorka řekla velmi záhy).
    Mně tedy vadí i tampony (že by z obdobného důvodu?), takže kalíšek nebudu ani zkoušet.

  • keenspeed

    Děkuju Virenko.

  • Virenka

    Keen, jedině gynekolog při prohlídce. Většinou to ani nezmíní, protože je to jedna ze dvou normálních variant polohy dělohy, tak se jedině zeptat. Děloha zůstává ve stejné pozici většinou celý život.

  • keenspeed

    Děkuju Lien a Virenko, ještě popřemýšlím. Jak se pozná zakloněná děloha ? 🙂

  • Virenka

    Keen, já podobně, je to pár let a byly tenkrát jen 2 typy, vybrala jsem levnější nebarevnou variantu pro porodivší a platila jsem něco jako Lien, už nevím přesně. Já tedy moc happy nejsem. Přemýšlela jsem, jestli nemám alergii na silikon, ale asi těžko, protože silikonový ramínka u podprsenky nebo kdysi silikonový pomůcky při kojení mi nic nedělaly a nedělají. Kalíšek mi nevyhovuje tak, jak jsem doufala. Vím o něm pořád, tak nějak divně tlačí uvnitř. Stopka musela pryč úplně celá a stejně někdy cítím píchání toho místa, kde jsou její zbytky. Manipulace není žádný problém, ale bez vložky být nemůžu, obtéká to celkem pravidelně. Většinou to není přímo krev, ale takový krvavý hlen, který mi jinak přijde, že při používání vložek vůbec nepozoruju.

    Jako gynekolog si myslím, že to může souviset s tím, že mám zakloněnou dělohu, čípek tím pádem kouká víc dopředu a je níže, kalíšek je víc natlačený na močovou trubici a níže – to by odpovídalo tomu, co pociťuju a co mi není dvakrát příjemný. Zakloněnou dělohu má ale asi třetina ženských, takže počítám, že bych s podobnými pocity neměla být sama.
    Používám jen v nutném případě, tj. služba v práci v bílém oděvu bez možnosti si naplánovat toaletu podle sebe, tam je to lepší než tampon, kalíšek to hlavní nepustí a pojme hodně. Ale bez vložky to fakt nejde, což mi docela mrzí. Slipovka by to nevzala.

  • Lien

    Keen, já jsem ani moc nevybírala, prostě jsem najela na menstruační kalíšek google a koukala jsem, našla jsem různé barevné, malé pro mladé dívky nebo sportovkyně a potom klasický, tenkrát jsem platila 590 a poštovné. No a můžu říct, že jsem opravud nadmíru spokojená, vřele doporučuju.
    Manipulace byla otázka dvou tří nandání, potom ještě jsem ustříhávala stopku, a od té doby v podstatě nevím, že ho mám, už se mi i stalo, že jsem na něj večer zapoměla a v noci jsem ho šla vylít, on by to tedy vydržel do rána, ale pro ten pocit. Taky jsem ještě zpočátku dávala slipku hlavně na noc (nevěřila jsem), ale už nedávám, bylo to zbytečné.

  • keenspeed

    Ahoj, podle čeho jste si vybírali menstruační kalíšek – cena, typ, značka ? A je manipulace s ním v pohodě? Děkuju

  • BioMamma

    Já rozhodně preferuju látkové vložky. Je to lepší nejen pro ekologii, ale i pro nás- žádná chemie, která by se uvolňovala, žádná kvasinková onemocnění (jsou prodyšné), velmi příjemné na používání (nejradši mám biobavlněné Imse). Často se ženy bojí, že nějak prosáknou- neprosáknou. Za ty Imse dám ruku do ohně:) Používala jsem je i po porodu, to se mi velmi osvědčily. Vlastním asi 15 ks, ale člověku stačí menší množství. Perou se na 60°nebo 90°(tj.jako pleny a prostěradla v nemocnici)- používání je velmi hygienické, doporučuji v ekologických (nebo alespoň dětských) prášcích a gelech, dávám máchání navíc.(Momentálně je peru společně s plenami). Jo a nejsou vidět pod oblečením:) Je to stejné, jako když používáte ty obyčejné.Ale já když si vezmu obyčejnou (třeba na dovolené je neperu:) tak mám okamžitě vyrážku, jsou mi velmi nepříjemné. To radši tampony. tj.ženy nebojte se vyzkoušet, neznám žádnou, která by vyzkoušela a vrátila se k obyčejným. Dobré ohlasy jsou i na kalíšky.Látkové vložky z biobavlny považuji za luxus, kterým navíc paradoxně ušetříte (já mám svou sadu už několik let, ani jedna vložka se zatím nezničila).Když někam jdu, používám pytlík na pleny, do kterého použitou vložku schovám a doma ji vložím k ostatním do kbelíčku s víkem a vodou, přidávám tam trochu pracího gelu.Se skvrnami problém nemám.Perou se jako plíny- zhruba jednou za tři dny, ale jde klidně prát obden, např. s ložním prádlem (nejlépe na 60°). Nežehlí se, ale mohou se přežehlit.

  • psohlavkyne

    Děkuji za příspěvky a otevřenost. Také si nedovedu představit mít jednu vložku..:( Já jsem pro čistotu při mentruaci, můj gynekolog řekl, že je to čistě na ženě, co si vybere, hlavně, aby byla dostatečná hygiena. Inu, já jsem asi pohodlná, tak volím jednorázovou variantu ze supermarketu…..

  • PetraO

    Já mám kalíšek víc jak 4 roky a už nikdy nic jiného! Období po porodu s vložkami bylo pro mě utrpení-jak s těmi porodnickými (které jsem neustále lovila až na zádech, tak z těmi lepícími-bylo horko a nebylo to příjemné-zvlášť po té, co člověk zakusil pohodlí kalíšku. Hned při 1. MS po šestinedělí jsem opět najela na kalíšek. Já mám výhodu, nanejvíš ty 1. 2dny-většinou stačí pouze ten 1. den, si kalíšek musím vyměnit 3* za den (ráno, okolo poledne a večer), jinak mi stačí vypláchnout ráno a večer. V nejnutnějším případě není třeba ani vymývat (v přírodě)-vyzkoušeno při stanování v přírodě-kde díky hyg. podmínkám není teda příjemná ani MS s vložkami, či tampony.

    Nejraději si ho vyměňuji ve sprše-což při frekvenci vyměňování lde snadno. Používání tamponu mě nikdy nevyhovvalo, používala jsem je jen v nejnutnějším případě do bazénu, ale s kalíškem můžu dělat vše, nejen plavat i během MS.

    Ač používám pratelné pleny, do pratelných vložek bych nešla, ale myslím si, že je to docela dobrá kombinace s kalíškem-občas to v 1. dnech odnesou trochu kalhotky, tak pro jistotu, nějaká látková slipovka by se hodila, zatím peru ty kalhotky.

    Přemýšlím, jak budu řešit MS u svých dcer-zatím je ještě dost času, ale jestli to bude možné a nabydu jistoty, že to není problém i u takto mladičkých žen, určitě jim pořídím též kalíšek, pokud nebudou proti si jej alespoň vyzkoušet:-)

  • Peťka

    Kalíšek si dokážu představit na doma, ale zkušenosti nemám. Možná zbytečně, ale přeci jen bych se obávala zanesení nějaké infekce při zavádění. O látkových vložkách neuvažuji, odrazuje mě skladování a praní použité vložky.

    Příspěvek anonymní z 18.11. 22:04 beru jako vtip. Upřímně musím napsat, že jen při té představě v reálu, mi naskakuje husí kůže. A nedá mi to se nezeptat, jak to anonymní dělá s výměnou spodního prádla? Pokud by opravdu používala po celou dobu menstruace pouze jednu půlku vložky, to si ji při výměně prádla vždy přelepí, či jak teda? Nechce se mi věřit, že by paní nebo slečna neměnila prádlo.

  • Lussy

    O kalíšku jsem už slyšela, ale mě by asi nevyhovoval.
    Pořád jsem si říkala, že to jako bych znovu používala kondom :-).
    Ale anonymní, tvoje jedna vložka na celou menstruaci mě teda dostala. Když nic jinýho, tak si zaděláváš na parádní zdravotní komplikace.
    Promiň, ale tohle mi přijde dost přes čáru. Anebo to byl fór?

  • Lien

    mně zase připadá nechutné nosit cca týden jednu vložku

    umýt dítěti zadek je snad normální

  • Anonymní

    Ještě k těm kalíškům – pro použití doma jsem pro, ale rozhodně bych si nedovolila umývat si jej v umyvadle na veřejných toaletách v práci nebo v restauraci atd. To mi připadá dost nezodpovědné vůči ostatním. A celkově ta manipulace s tím kalíškem i třeba jenom na záchodě, určitě se nějaká krev dostane na ruce, tak to jenom na zamyšlení.. Viděla jsem paní umývat dítěti pokaděný zadeček v umyvadle na plovárně (jako doma..) a umyvadlo poté rozhodně nevydensifikovala.. S těmi kalíšky mi to připadá podobně nechutné.

  • Anonymní

    Za celou jednu menstruaci použiju jednu vložku. Rozstřihnu si ji napůl, celá mi totiž připadá extremně dlouhá, musí být určitě v kalhotách vidět jak zepředu, tak zezadu, půlka však ne. No a po nalepení na ni položím složený toaletní papír, asi tři/čtyři útržky složené do obdélníčku, aby to pasovalo na tu vložku a kdykoli jdu na toaletu, tak si vyměním pouze ten toaleták. Pokud krvácím hodně, ty první 3 dny.., tak si tam toho toaletáku dám klidně trochu víc, ale pokud chodíte co 2-3 hodky na záchod, tak vám to až na vložku neprosákne. Je potřeba to vyzkoušet. Jo ale nosím zásadně tanga, v těch se vám ten toaleták nebude posunovat, vložku mám nalepenou, ale papír by asi v obyč kalhotkách nedržel. No a takhle řekla bych že docela dobře řeším menstruaci vs ekologie.

  • Lien

    Používám kalíšek, koupila jsem ho kvůli financím, protože má volba padla na látkové vložky, které by se ale vyšplhaly k mnohem větší částce než 600Kč za kalíšek. Mě osobně nadchl a jsem ráda, že ho mám. Žádné tablety k desinfekci nepoužívám jen ho před prvním zavedením vyvařím.

    Asi před rokem a půl jsem byla v Praze na setkání domorodých babiček v betlémské kapli a tam o menstruační krvi také padla řeč, ony vyprávěly, že dříve ženy krev vracely zemi a ta z ní zase získávala sílu a že tento koloběh je jednorázovými výrobky narušen a země hladoví, je vyčerpaná. U nich se prý dívky odmalička učí přisedávat a obdarovávat zemi. No mluvila o tom moc krásně a právě zmiňovala tyto varianty, kdy krev může být vrácena, tak mám i dobrý pocit, když ho vyplachuji nebo vylévám venku (mně to tedy problém nedělá s petlahví v přírodě).

  • bokul

    Ještě k informacím o kalíšku, Záleží na výrobci, ale nikdy jsem nic nedezinfikovala – žádné tablety ke kalíšku nemám. Výrobce doporučuje vyvařit, ale po pravdě, ani to jsem nedělala. Prostě jej důkladně čistím pod tekoucí vodou a skladuji v prodyšné originální krabičce.

  • bokul

    Mám doma menstruační kalíšek, který jsem necíleně vyhrála. Je nějaký čas, co ho mám doma. Byla jsem ráda za tu možnost jej vidět na vlastní oči a vyzkoušet bez investice. Přiznám se, že jsem měla pochyby, ale párkrát jsem jej použila. Pokud ho člověk dobře zavede, je lepší jak tampon. Zkušeností s kalíškem najdete po internetu mnoho. Moje celkem pozitivní zkušenost pramení z toho, že jsem dosud doma, a tak nemám problém kalíšek vypláchnout a znovu zavést. Na straně druhé si neumím představit, jak ho používám na veřejném, záchodě, kde je málo místa, je znečištěný apod. Výrobce radí mít v tomto případě u sebe láhev s vodou, kterou kalíšek opláchnete apod. Jiní výrobci více myslí na sebe a tvrdí, že musíte mít kalíšky dva. Argument s dvěma kalíšky mne prvně odradil od nákupu, ale opravdu stačí jen jeden. Jen celá „procedura“ výměny je nejpohodlnější v prostředí koupelny s toaletou, umyvadlem s teplou vodou. Ostatní varianty jsou méně pohodlné. Varianta je to velmi ekologická a myslím si, že i ekonomická.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist