Co je jóga

Rubrika: Životní styl

jogaVětšina lidí na Západě i na Východě spojuje jógu s tělesnými cvičeními (asány). Každý týden se objevuje spousta článků v různých wellness časopisech, které informují o józe a představují různá cvičení proti bolestem zad či hlavy nebo pro lepší postavu.

Dokonce i v Indii zaznamenává jóga skutečný boom a v současné době se tam buduje největší centrum jógy na světě, které už ve fázi vzniku udivuje turisty i domorodce. Jistě je pravdou, že v józe existují „tělesná” cvičení, která mají za cíl zlepšit a udržet zdraví – a dokonce jsou nezbytnou součástí jógy a také jádrem této knihy –, ale to zdaleka není všechno.

Celostní cesta

Jóga je jedním z nejstarších učení o životě a je to celostní způsob cvičení, který zahrnuje víc rovin lidského života. Jóga zahrnuje řadu nejrůznějších, nejen gymnasticky orientovaných,cvičení, která mají vlastně všechna společný cíl sjednotit tělo, dech a ducha a vytvořit z nich harmonickou jednotu. Proto znamená jóga v přeneseném slova smyslu také „sjednocení”.

Více zdraví a vnitřní klid

U většiny lidí nejsou tyto tři roviny dobře spojeny, a proto lidé nemohou plně využívat své fyzické a duchovní schopnosti. A dále – vlivem obecné „lenosti” dnešní civilizace dochází k ochabnutí nebo naopak ke křečovitému napětí svalstva, orgány pracují pouze omezeně, dýchání je slabé a duch je roztržitý.
V těle je spousta jedovatých usazenin, člověk je unavený a vyčerpaný, v nejhorším případě onemocní. Hluk okolního prostředí a nesmírná rychlost kolem nás, která nás denně pohlcuje jako vír, to všechno ještě završí. Pomocí jógy můžeme tento začarovaný kruh konečně prolomit a organizmus pak může znovu získat svou fyzickou a psychickou rovnováhu. Pak si upevníme celkové zdraví, vnitřní klid a vyrovnanost.

Nejlepší čas začít je právě teď

Máme tendenci odsunovat některé záležitosti vždy na další den. Často jsou to věci, které nám přinesou úlevu nebo nám prospějí, jakmile je vyřídíme nebo je začneme realizovat. S ohledem na vás samotné by bylo skutečně nejlepší, kdybyste jednali předvídavě a nikoli teprve tehdy, až už se objeví deficity na fyzické nebo duchovní úrovni. Jóga nám ukazuje řadu možností a aktivních opatření, jak si udržet zdraví a vyvarovat se problémů. Začněte s prvním cvičením ještě dnes! Který den by mohl být vhodnější?

Jóga působí na tělo

Tělesná cvičení v józe posilují svaly, šlachy a vazy a celkově zlepšují naši pohyblivost, a především stabilizují páteř. Mnohá cvičení mají pozitivní vliv na oblast břicha a vnitřní orgány, čímž dochází k regulaci trávení a stimulaci vyplavování jedovatých látek z těla. Teprve tehdy, když náš organizmus zase
správně pracuje, jsme také lépe vyzbrojeni vůči onemocnění z nachlazení nebo proti jiným banálním infekcím. Speciální dechová cvičení působí stejnou měrou na tělo i na ducha. Zlepšuje se běžné dýchá-ní a tělo automaticky dostává více kyslíku, což vede k tomu, že méně trpíme únavou a dokážeme déle soustředěně pracovat.

Jóga působí na ducha

Prostřednictvím cvičení najdete přímý přístup ke svému tělu, budete ho lépe vnímat a uvědomovat si ho a lépe poznáte jeho slabé i silné stránky.To vede k tomu, že budete vědomě a současně opatrně uplatňovat své silné stránky a akceptovat svá slabá místa a cíleně na nich pracovat. Tím se zvýší i sebedůvěra. Dechová a relaxační cvičení pomáhají odbourávat stres, což zase brání onemocněním a zlepšuje spánek. Koncentrace při každém cvičení vás přivede k hlubokému vnitřnímu klidu a posílí vaši koncentraci na dlouhý a často náročný pracovní den. Pak budete vědomě vnímat pozitivní změny, které vám jóga při pravidelném cvičení přinese. Tyto patrné pokroky posílí vaše sebevědomí, vaši vytrvalost a sílu vůle. Celkově získáte zcela nový a pozitivní životní pocit.

Jedná se o ukázku z knihy Jóga.
Vydalo nakladatelství Grada, 2010.

Napsal/a: Amiena Zylla, Wolfgang Mießner

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist