Biotin (vitamín H)

Rubrika: Životní styl

566616_seedsV některých pramenech je biotin také označován jako vitamín B7, koenzym R, ale častěji jako vitamín H (z německého „Haut“ = kůže). A právě na pokožce jsou vidět účinky biotinu, ale nejen na ní…


ÚČINKY biotinu

1) Vitagen
Biotin se řadí do skupiny „vitagenů“, tedy látek, které jsou zdrojem energie a fungují jako stavební materiál buněk. Spoluúčastní se na tvorbě některých enzymů a pomáhá štěpit tuky, cukry a bílkoviny, aby je tělo mohlo ze stravy bez potíží využít.

2) Krásné vlasy a nehty
Biotin má pozitivní vliv na kvalitu vlasů a nehtů. V případě lámavých a třepivých nehtů prokazatelně zlepšuje jejich kvalitu a zabraňuje přílišnému vypadávání a lámavosti vlasů. Byly prováděny studie u žen s křehkými nehty, kterým bylo po dobu 6 měsíců podáváno 2,5 mg biotinu denně. Po ukončení zaznamenaly ¾ žen zlepšení kvality nehtů, významné omezení jejich štěpení a bylo potvrzeno zesílení tloušťky nehtu o 25%.

Co se vlasového porostu týče, biotin zabraňuje šedivění, přílišnému vypadávání vlasů a dokonce se používá při léčbě plešatosti. S úspěchem se rovněž setkal výzkum u dětí se „syndromem nečesatelných vlasů“.

Je ale třeba zdůraznit, že vlasy a nehty bývají velmi citlivé jednak na nepříznivé zevní vlivy, ale také na jakékoli změny v těle a zhoršení jejich kvality může být projevem např. nevhodné stravy (přísné redukční diety, jednotvárná strava), hormonálních výkyvů, onemocnění štítné žlázy, ale také některého jiného vážného onemocnění a je důležité příčiny nezaměnit.

3) Diabetes
Z provedených výzkumů vyplývá, že u pacientů zejména s diabetes mellitus II. typu po biotinu podávaném ve vyšších dávkách (9 mg denně) již po měsíci prokazatelně klesá hladina cukru v krvi a také preventivně chrání před nervovým poškozením, způsobených cukrovkou.
V žádném případě si však neordinujte sami vyšší dávky biotinu, ani se nesnažte sami upravovat množství podávaného inzulínu, ale vždy toto konzultujte s lékařem.

DENNÍ DOPORUČENÁ DÁVKA biotinu

V České republice nebyly prozatím stanoveny denní doporučené dávky biotinu.
Inspirací vám mohou být dávky tzv. „adekvátního příjmu“ z roku 2000 ve USA:
pro dospělé a těhotné ženy 30 mikrogramů denně,
kojící ženy 35 mikrogramů denně,
dospívající 20-25 mikrogramů denně.
V Německu, Rakousku a Švýcarsku byly stanoveny následující dávky tzv. „adekvátního příjmu“:
pro dospívající, dospělé, těhotné a kojící ženy 30-60 mikrogramů denně,
dětem ve věku 1-14 let postupně 10-35 mikrogramů denně.

PŘÍRODNÍ ZDROJE biotinu

Nejbohatším zdrojem jsou jedlé kaštany (100 g kaštanů obsahuje 1,5 mg biotinu), játra (94-100 mikrogramů), žloutek a sója. Biotin je přítomen dále v ovesných vločkách, ořeších, rýži, mléce (5 mikrogramů), kvasnicích, ječmenu, luštěninách (čerstvý hrách 2 mikrogramy, sušený hrách 18 mikrogramů), květáku (17 mikrogramů), houbách (16 mikrogramů), ananasu, malinách, rajčatech (2 mikrogramy).

TEPELNÉ ZPRACOVÁNÍ POTRAVIN s ohledem na zachování biotinu

Biotin je při tepelném zpracování potravin relativně stálý, jeho ztráty bývají minimální. Např. ztráty při vaření luštěnin nepřekračují 5%, při vaření kuřecího, vepřového nebo hovězího masa se ztráty pohybují kolem 30%. U biotinu, stejně jako u vitamínů skupiny B, dochází k jeho částečnému vyluhování do vody, je tedy pro jeho maximální využití vhodné zpracovat i tento vývar.

NEDOSTATEK biotinu

U lidí se hypovitaminóza (nedostatek) ani avitaminóza (úplná absence) biotinu prakticky nevyskytuje. Experimentálně ji lze navodit konzumací většího množství syrových vajec. Vaječný bílek totiž obsahuje avidin, který se těsně naváže na biotin a jako zcela neúčinné látky spolu odchází výkaly.
Ke snížení hladiny biotinu může vést dlouhodobé podávání antibiotik, genetická porucha, může se objevit u dializovaných pacientů nebo těch, kteří jsou dlouhodobě vyživováni parenterálně (do žíly).

Nedostatek biotinu se pak může projevit únavou, ospalostí, záněty spojivek, sníženou imunitou. Pokožka je šedivá, šupí se, ve vlasovém porostu se tvoří lupy, vlasy jsou bez lesku, lámou se, ve zvýšené míře padají, nehty se třepí, lámou. U dětí lze zaznamenat také zpomalení jejich růstu a vývoje.
U těhotných žen v prvním trimestru gravidity může kritický nedostatek biotinu způsobit vznik vývojových vad embrya, plodu.

PŘEDÁVKOVÁNÍ biotinem

Případy předávkování biotinem nebyly zatím zaznamenány, i přesto, že byly podávány denně dávky až 200 mg biotinu.

ZÁVĚR
Biotin zatím stále patří k nejméně prozkoumaným hydrofilním (ve vodě rozpustným) vitamínům a je tedy možné, že nás v budoucnu závěry výzkumů ještě v mnohém překvapí. Tak doufejme, že v dobrém. 🙂

Napsal/a: Petra Choltová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Krásně popsaný článek a poučný,to jsem nevěděla,že Biotin má takové výsledky při diabetu,určitě ho vyzkouším.SLUNEČNÝ DEN.

  • Biotin se prodává i v kapslích v lékárně a skutečně to funguje.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist