5 tibeťanů aneb skoncujte s bolestí zad!

Rubrika: Životní styl

Zaznamenala jsem na stránkách zájem o sestavu cviků 5 tibeťanů a protože mě to opravdu pomáhá, ráda se s vámi o toto úžasné a jednoduché cvičení podělím…

Něco málo k historii a názvu cviků. Jak už název napovídá cviky pocházejí z Tibetu, prý žádný tibetský mnich bez nich nezačne den. Cvičení vyrovnává energii ve všech sedmi čakrách a podpoří správný chod těla i duše.

7 čaker

7 … hypofýza s čelní čakrou čela

6 … šišinka mozková s temenní čakrou temene hlavy

5 … štítná žláza s krční čakrou

4 … brzlík se srdeční čakrou srdce

3 … slinivka břišní s čakrou solar-plexu

2 … nadledvinky se sexuální čakrou kříže

1 … pohlavní žlázy se základní kořenovou čakrou

Co všechno cvičení 5 tibeťanů vylepšuje:
– držení těla
– krční páteř – stres zahnízděný v krku a ramenou se stává minulostí
– břicho, hýždě, pánevní dno – stimuluje správnou funkci orgánů, můžete zbavit i bolestivé menstruace. Já z osobní zkušenosti potvrzuji a dodávám, že břicho se i krásně zpevní.
– žlázy s vnitřní sekrecí – bude se vám lépe spát, jíst a budete mládnout :-).

Pozor, 5 tibeťanů nemůžou cvičit všichni!
– cvičení této sestavy předpokládá zdravou a pružnou páteř a klouby
– buďte opatrní pokud máte problémy s vysokým tlakem
– sledujte své tělo, jeho projevy a pocity během prvního cvičení a sami si vyzkoušejte, zda je pro Vás vhodné

Před samotným cvičením se doporučuje zařadit protahovací cviky.

Cvik 1 má urychlit otáčení jednotlivých energetických center těla – čaker. Postavte se zpříma a rozpažte ruce. Paže by měly být vodorovně se zemí, dlaněmi dolů. Pomalu a jemně se začněte otáčet s výdechem kolem osy těla ve směru hodinových ručiček. Vnímejte své tělo a pokud se Vám začne točit hlava, zastavte se. Můžete se posadit nebo si lehnout. Začínejte velmi zvolna s maximálně 6-ti otáčkami. Po čase sami zjistíte, zda můžete počet otáček zvýšit. Pro stimulaci energetických center je naprosto dostačující 12 otáček, maximálně 21 otáček. Otáčet se začínáme s výdechem a pokoušíme se sladit dech s rychlostí pohybu. V případě, že Vám tento cvik nedělá dobře můžete jej vynechat.

Cvik 2 také stimuluje všech 7 energetických center, je však jednodušší. Lehneme si na podložku, paže natáhneme podél těla, dlaněmi dolů. Nohy máme volně položené na podložce tak, aby se kotníky a kolena dotýkala. Několikrát se zhluboka nadechneme a vydechneme. S výdechem zvedáme hlavu od podložky a bradu opíráme do klíční kosti. Zároveň zvedáme dolní končetiny od podložky. Pokud je to možné, snažíme se nekrčit kolena a nohy zvednout do svislé polohy. V konečné poloze se na chvíli zastavíme – snažte se nezadržovat dech. S dalším výdechem se pomalu a jemně vracíme do výchozí polohy.

Zdravotní dodatek k prvním dvěma cvikům:
• První cvik vynechejte, pokud u Vás vzbuzuje nepříjemné pocity, nevolnost či závratě. Případně se na začátek spokojte jen s dvěma otáčkami
• Druhý cvik předpokládá dobrou kondici krčních, břišních svalů a svalů nohou. Můžete si vyzkoušet rozložit – nejprve vyzkoušejte samostatný pohyb hlavy a potom samostatný pohyb nohou.
• Pokud neudržíte nohy propnuté v kolenou, můžete je mít mírně pokrčené, případně ohnuté v kolenou. Vždy si vyzkoušejte aktuální možnosti.
• Signálem k ukončení cviku je jemné škubání svalu, který nám signalizuje, že potřebuje odpočinout.

Cvik 3 Klekneme si na podložku, pod kolena si případně můžeme podložit něco měkčího. Tělo držíme vzpřímené, prsty noho se opíráme o podložku, dlaněmi se opíráme o stehenní svaly pod zadečkem, palec směřuje vpřed. S výdechem sklápíme hlavu bradou ke klíční kosti, s nádechem hlavu mírně zakláníme. Záklon provedeme jak tolik, aby nám to bylo příjemné . Zároveň mírně zakláníme tělo a pomáháme si opíráním do dlaní. Počkejte si na výdech a opatrně, zvolna se vracejte do výchozí pozice. Pokud se chcete na cvik více koncentrovat, můžete si zavřít oči. Důležité je u tohoto cviku pomalé, hluboké dýchání.
Důležité je uvědomit si, že s výdechem tlačíme kolínky do rukou, ne rukama do kolínek!

Cvik 4 Sedněte si na podložku, dolní končetiny natažené před sebe, chodidla asi 30 cm od sebe. Paže volně podél těla, dlaně se opírají o podložku, prsty směřují ke kolenům.Tělo držíme zpříma. Dýcháme volně do břicha. Počkáme si na výdech a sklopíme hlavu bradou ke klíční kosti , s nádechem hlavu pomalu zakláníme, tak jak je nám to příjemné. Současně zvedáme zadeček vzhůru a vytvoříme tělem jakousi „lavici“. Ideální je dosáhnout trupem vodorovné polohy. Dýchejte volně, nezadržujte dech. Počkejte si na výdech a pozvolna se vracejte do výchozí polohy, uvolněte se.

Zdravotní dodatek ke třetímu a čtvrtému cviku:
• U cviku 3 si podložte kolena něčím měkkým, můžete mít také kolena mírně od sebe, aby jste se cítili stabilněji.
• Záklon hlavy i trupu provádějte se opatrností a nepřeceňujte své možnosti
• U cviku 4 zvedejte zadeček od země, tak vysoko, jak je to ve Vašich možnostech. S každým dalším opakováním se budete lepšit.
• I u těchto cviků platí důležitá zásada pomalého, plynulého provádění pohybů.

Cvik 5 Výchozí polohou cviku je leh na břiše. Chodidla se opírají prsty o podložku. Zvolna se opřeme dlaněmi vedle prsou a s nádechem a tlakem do podložky zvedáme hruď. Ideální je dosáhnout pozice, kdy můžeme paže propnout v loktech. Hlava je v mírném záklonu.S výdechem sklápíme hlavu bradou ke klíční kosti a zároveň zvedáme zadeček vzhůru. Tělo tvoří obrácené písmeno „V „.Ideální je , když nohy mohou zůstat v kolenech propnuté. S výdechem se pozvolna vracíme do výchozí polohy. U cviku si pro větší procítění můžete zavřít oči.

Zdravotní dodatek k 5. cviku:
• Poslouchejte své tělo—cvik je náročný na bederní a krční páteř, předpokládá dobrou kondici svalů paží a dolních končetin
• Z polohy „V“ se vracejte velmi pozvolna, rychlým návratem „propadnutím“ v bederní páteři by jste si mohli přivodit úraz.

Opakování cviků:
• Pokud jste začáteční doporučujeme 2-3 opakování každého cviku
• S tím jak bude získávat cit pro cviky a zkušenosti, můžete počet opakování zvyšovat až na 11
• Zkušení praktikanti opakují cviky až 21-krát!

Celé cvičení vám nezabere víc jak 15 minut. Mělo by se cvičit v pravidelnou denní dobu a po cvičení byste se již neměli koupat ani sprchovat (jinak smyjete rozvířenou energii). Já jsem se dozvěděla o tibeťanech asi před dvěma a půl lety a od té doby opravdu netrpím bolestí křížové páteře. (Tedy pokud pravidelně cvičím) Byla jsem i na úrovni 21x, ale nejvíc mi vyhovuje 11x. Doufám, že vás cvičení zaujalo a že vám pomůže stejně dobře, jako mě. Pokud se chcete dozvědět víc vyšla kniha „5 tibeťanů“ od Petra Keldera.

Napsal/a: Kicul

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Ona existuje i knížka „Pět Tibeťanů pro děti“, ale to už mi pomalu připadá jako komerce… těch knížek je totiž „hafo“…

  • Anonymní

    Existuje i knížka „Pět Tibeťanů pro ženy“, kde jsou cviky uzpůsobené přímo ženám.

  • Tak teď jsem teprve cviky konečně vyzkoušela a je to fajn protažení!Tedy pro mě netrénovaného tvora dost namáhavé..Ještě tedy nestíhám pozorovat dech, spíš cvičím jak to jde, ale snad se to zlepší, pokud vytrvám.
    Snad si cviky jak jdou po sobě zapamatuji..Díky za dobrý typ!

  • Alachim, to nevím, jestli můžou cvičit i děti. Pokusím se to zjistit. Ale Barča samozřejmě taky cvičí se mnou, někdy i na mě :-))). Ale radši to cvičím, když mě nevidí – když usne, protože to si zacvičím nesrovnatelně líp.

  • Vyzkoušela jsem cvičení a pěkně jsem se protáhla i když o relaxaci nemohla být řeč, cvičily se nou obě dvě berušky a tak mě napadá mohou to cvičit i děti?“.(Třeba taj-či by prý cvičit neměly protože dodává energii a pak by děti nespaly a byly příliš roztěkané. A já bych je spíš potřebovala trochu zklidnit:)!.

  • ..tak jsem to dnes ve „spací pauze“ zkusila – poté co jsem uvařila a uklidila (nepořádek začínal být makroskopicky patrný:-))…s těma mýma zádama, to všechno úplně dotáhnout nešlo, ale pěkně jsem se protáhla a zrelaxovala…tak snad si vyšetřím těch 15 minut denně:-)….
    P.S. výborně se to cvičí na dětském pěnovém puzzle

  • Já věřím, že to po porodu pomůže. V podstatě si mám nechat výmluvy a začít hned….:)).

  • Vandul, mě tibeťani dostaly po porodu zase do formy. Začala jsem je ale cvičit, asi když Barče byli 3 měsíce, po císaři mě bolelo břicho. Cvičila jsem je pravidelně každý den, teď už to taky flákám a včera jsem si tak skřípla nebo nachladila krční páteř, že nemůžu otáčet hlavu doprava :-))) Vypadám, jak hospodský s Vesničko má středisková :-))) – otáčím se celá…

  • Jo, těšim se, až mi moje momentálně bolavá záda dovolí zkusit zase cvičit. Nějak se mi to všechno vrazilo do jednoho boku a asi se mi tam něco skříplo, tak snad to brzy povolí a hurá do cvičení!

  • Já se na to podívám blíž jen co si odložím mimíse a nějak se dostaneme do normálu :)). Taky jsem chabrus na záda, vlastně kdyby jenom na ně.

  • Díky Kicul, hned zítra to zkusím až bude prcek spát – uvidím, co mi dovolí moje pošramocená páteř:-)…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist