Provozujeme:     Obchod.vasedeti.cz     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Vývoj miminka 4 – 6 měsíců

baby_girlNastává období plné změn. Vaše miminko pomalu začnete přecházet na tuhou stravu a je možné, že se začnou klubat první zoubky. Miminko  je silnější v oblasti rukou, hrudníku a krku, je zvídavější a  hravější.

Čtvrtý měsíc

Pohyb hlavou má až na pár výjimek dokonale pod kontrolou – otáčí hlavu zleva doprava za chrastítkem nebo plyšákem. Rukama zkoumá vhodné drobné předměty i svůj obličej.  V leže na zádech se chytá za kolínka. Z lehu na bříšku se může samo přetočit na záda. Pokud se miminko nesnažilo dosáhnout na předmět ve třetím měsíci, snaží se o to teď. Snaží se koordinovat pohyby obou rukou.

Miminko ví co chce. Dokáže se usmívat s pusou od ucha k uchu, vískat radostí i pořádně křičet. Vedle spokojeného broukání můžeme slyšet první srozumitelné napodobování zvuků. Samo si začíná pamatovat k jaké věci patří jaký zvuk. Už se tolik neleká výraznějších zvuků. Rozeznává hlasy nejbližších lidí, na které se těší, a ke kterým je přirozeně důvěřivé.

Pátý měsíc

V poloze na břiše opřené o dlaně zvedá hlavu i hrudník, lezení mu ještě moc nepůjde. Zkušeně se obrací z bříška na záda i naopak, samotné ho raději nechávejte jenom v postýlce, ohrádce nebo na hrací podložce na zemi. Můžete miminko přitahovat za ruce do sedu, můžete ho na malou chvíli o něco opřít, samostatně ještě sedět nebude. V kočárku může vyžadovat polohu v pololeže, aby vidělo ven.

V obou rukách udrží předmět, který bude cumlat, může to být i vlastní palec u nohy. Do pusy dává téměř vše, proto pečlivě vybíráme vhodné hračky. Můžete mu dát do rukou lahev s mlékem (pokud nejste plně kojící), aby se napilo samo – vždy pod vaším dohledem. Najedené dokáže odvrátit tvář.

Miminko začíná rozeznávat větší spektrum barev. Na hračce ho tedy vedle tvaru a zvuku zaujmou i barvy.

Když děťátku spadne hračka, podívá se za ní. Když zavoláte jeho jméno, nebo o něm mluvíte s ostatními, otočí se za vámi, miluje pozorování ostatních při nějaké činnosti, může se na chvíli soustředit. Na dlouho se zabaví pozorováním nějaké hračky nebo svých rukou.

Pozorujeme i vývoj komunikace – dokáže k nám vztáhnout ruce, aby dalo najevo, že chce zvednout. Pobrukováním nám miminko dokáže lépe sdělit své potřeby a emoce, kterých přibývá. V tomto období už bereme na vědomí novou osobnost.

Šestý měsíc

Když miminku pomáháte do sedu, drží hlavičku pevně v linii s tělem. Některé děti už sedí samy a opírají se rukama o podložku.

Nyní rozlišuje všechny barevné odstíny, dohlédne daleko. Na fotografii nebo v zrcadle rozpozná „kamaráda“, některé děti v obraze poznají sami sebe.

Cíleně natáhne ruku po hračce a uchopí ji, dokáže si ji podávat z jedné ruky do druhé. Ví, kde mají ležet předměty a cíleně je hledá očima.  Začne s vámi spolupracovat, např. při oblékání. Také chce, abyste spolupracovali vy s ním, např. hodí hračku na zem a vy ji máte podat.

Při broukání cíleně mění svůj tón hlasu. Dokáže předpovídat vaši reakci na nějaký jeho zvuk a může vás „zkoušet“. Zdokonaluje se v napodobování zvuků/jednoduchých slabik. Začíná se smát nahlas.

Už se neusmívá na všechny, dává na první dojem.

Předchozí díl najdete zde.
Podělit se je fajn...Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Pin on Pinterest0
jednadvětřičtyřipět (5 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading ... Loading ...

Diskuze k článku

 • Anonymní napsal:

  ma syna a jmu sest mesicu a pul ajeste se nemuze drzet hlavicku pevne slinii stelem myslite ze ma nejaky problem

  Oblíbený komentář. Souhlasíte? Thumb up 22 Thumb down 0

 • Napište svůj názor
  Nechcete pokaždé vypisovat email? Přihlašte se, nebo zaregistrujte.
  E-mail:

  Podobné články

  NestLingue_September_2013_firstPVD: Separační úzkost u dětí a co s ní?

  downuv-syndrom1Jak se starat o děti s mentální poruchou?

  OLYMPUS DIGITAL CAMERADiagnóza – rozštěpová vada obličeje

  1395109_crying_boyUž jsem na světě a co se mnou bude dál?

  769797_playing_5Batole 26 - 36 měsíců  Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz
 • Hřejiví plyšáci uleví od bolesti, zahřejí a uvolní


 • © 2004 - 2015 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Poslat článek
  Užitečné odkazy
  TOPlist