Vývoj miminka 4 – 6 měsíců

Rubrika: Vývoj dítěte

baby_girlNastává období plné změn. Vaše miminko pomalu začnete přecházet na tuhou stravu a je možné, že se začnou klubat první zoubky. Miminko  je silnější v oblasti rukou, hrudníku a krku, je zvídavější a  hravější.

Čtvrtý měsíc

Pohyb hlavou má až na pár výjimek dokonale pod kontrolou – otáčí hlavu zleva doprava za chrastítkem nebo plyšákem. Rukama zkoumá vhodné drobné předměty i svůj obličej.  V leže na zádech se chytá za kolínka. Z lehu na bříšku se může samo přetočit na záda. Pokud se miminko nesnažilo dosáhnout na předmět ve třetím měsíci, snaží se o to teď. Snaží se koordinovat pohyby obou rukou.

Miminko ví co chce. Dokáže se usmívat s pusou od ucha k uchu, vískat radostí i pořádně křičet. Vedle spokojeného broukání můžeme slyšet první srozumitelné napodobování zvuků. Samo si začíná pamatovat k jaké věci patří jaký zvuk. Už se tolik neleká výraznějších zvuků. Rozeznává hlasy nejbližších lidí, na které se těší, a ke kterým je přirozeně důvěřivé.

Pátý měsíc

V poloze na břiše opřené o dlaně zvedá hlavu i hrudník, lezení mu ještě moc nepůjde. Zkušeně se obrací z bříška na záda i naopak, samotné ho raději nechávejte jenom v postýlce, ohrádce nebo na hrací podložce na zemi. Můžete miminko přitahovat za ruce do sedu, můžete ho na malou chvíli o něco opřít, samostatně ještě sedět nebude. V kočárku může vyžadovat polohu v pololeže, aby vidělo ven.

V obou rukách udrží předmět, který bude cumlat, může to být i vlastní palec u nohy. Do pusy dává téměř vše, proto pečlivě vybíráme vhodné hračky. Můžete mu dát do rukou lahev s mlékem (pokud nejste plně kojící), aby se napilo samo – vždy pod vaším dohledem. Najedené dokáže odvrátit tvář.

Miminko začíná rozeznávat větší spektrum barev. Na hračce ho tedy vedle tvaru a zvuku zaujmou i barvy.

Když děťátku spadne hračka, podívá se za ní. Když zavoláte jeho jméno, nebo o něm mluvíte s ostatními, otočí se za vámi, miluje pozorování ostatních při nějaké činnosti, může se na chvíli soustředit. Na dlouho se zabaví pozorováním nějaké hračky nebo svých rukou.

Pozorujeme i vývoj komunikace – dokáže k nám vztáhnout ruce, aby dalo najevo, že chce zvednout. Pobrukováním nám miminko dokáže lépe sdělit své potřeby a emoce, kterých přibývá. V tomto období už bereme na vědomí novou osobnost.

Šestý měsíc

Když miminku pomáháte do sedu, drží hlavičku pevně v linii s tělem. Některé děti už sedí samy a opírají se rukama o podložku.

Nyní rozlišuje všechny barevné odstíny, dohlédne daleko. Na fotografii nebo v zrcadle rozpozná „kamaráda“, některé děti v obraze poznají sami sebe.

Cíleně natáhne ruku po hračce a uchopí ji, dokáže si ji podávat z jedné ruky do druhé. Ví, kde mají ležet předměty a cíleně je hledá očima.  Začne s vámi spolupracovat, např. při oblékání. Také chce, abyste spolupracovali vy s ním, např. hodí hračku na zem a vy ji máte podat.

Při broukání cíleně mění svůj tón hlasu. Dokáže předpovídat vaši reakci na nějaký jeho zvuk a může vás „zkoušet“. Zdokonaluje se v napodobování zvuků/jednoduchých slabik. Začíná se smát nahlas.

Už se neusmívá na všechny, dává na první dojem.

Předchozí díl najdete zde.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Proč se vzteká a jak to zastavit

Bylo to takové hodné dítě a najednou… jako když ho vymění. Nic nepomáhá, Jak se začne vztekat, neplatí na

Čtu dál →

Odvrátí nachlazení, pomohou při alergiích

Občas to vypadá, jako by se proti nám naše prostředí spiklo: pokud nás zrovna netrápí smogová situace z dopravy, přijdou

Čtu dál →

Recenze: Valentýnka a narozeniny

Ivana Peroutková píše nádherné příběhy pro děti. S jejími knihami se setkávám už poněkolikáté. Její příběhy o Aničce mě velice

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Anonymní

    ma syna a jmu sest mesicu a pul ajeste se nemuze drzet hlavicku pevne slinii stelem myslite ze ma nejaky problem

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist