Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Vývoj miminka 4 – 6 měsíců

baby_girlNastává období plné změn. Vaše miminko pomalu začnete přecházet na tuhou stravu a je možné, že se začnou klubat první zoubky. Miminko  je silnější v oblasti rukou, hrudníku a krku, je zvídavější a  hravější.

Čtvrtý měsíc

Pohyb hlavou má až na pár výjimek dokonale pod kontrolou – otáčí hlavu zleva doprava za chrastítkem nebo plyšákem. Rukama zkoumá vhodné drobné předměty i svůj obličej.  V leže na zádech se chytá za kolínka. Z lehu na bříšku se může samo přetočit na záda. Pokud se miminko nesnažilo dosáhnout na předmět ve třetím měsíci, snaží se o to teď. Snaží se koordinovat pohyby obou rukou.

Miminko ví co chce. Dokáže se usmívat s pusou od ucha k uchu, vískat radostí i pořádně křičet. Vedle spokojeného broukání můžeme slyšet první srozumitelné napodobování zvuků. Samo si začíná pamatovat k jaké věci patří jaký zvuk. Už se tolik neleká výraznějších zvuků. Rozeznává hlasy nejbližších lidí, na které se těší, a ke kterým je přirozeně důvěřivé.

Pátý měsíc

V poloze na břiše opřené o dlaně zvedá hlavu i hrudník, lezení mu ještě moc nepůjde. Zkušeně se obrací z bříška na záda i naopak, samotné ho raději nechávejte jenom v postýlce, ohrádce nebo na hrací podložce na zemi. Můžete miminko přitahovat za ruce do sedu, můžete ho na malou chvíli o něco opřít, samostatně ještě sedět nebude. V kočárku může vyžadovat polohu v pololeže, aby vidělo ven.

V obou rukách udrží předmět, který bude cumlat, může to být i vlastní palec u nohy. Do pusy dává téměř vše, proto pečlivě vybíráme vhodné hračky. Můžete mu dát do rukou lahev s mlékem (pokud nejste plně kojící), aby se napilo samo – vždy pod vaším dohledem. Najedené dokáže odvrátit tvář.

Miminko začíná rozeznávat větší spektrum barev. Na hračce ho tedy vedle tvaru a zvuku zaujmou i barvy.

Když děťátku spadne hračka, podívá se za ní. Když zavoláte jeho jméno, nebo o něm mluvíte s ostatními, otočí se za vámi, miluje pozorování ostatních při nějaké činnosti, může se na chvíli soustředit. Na dlouho se zabaví pozorováním nějaké hračky nebo svých rukou.

Pozorujeme i vývoj komunikace – dokáže k nám vztáhnout ruce, aby dalo najevo, že chce zvednout. Pobrukováním nám miminko dokáže lépe sdělit své potřeby a emoce, kterých přibývá. V tomto období už bereme na vědomí novou osobnost.

Šestý měsíc

Když miminku pomáháte do sedu, drží hlavičku pevně v linii s tělem. Některé děti už sedí samy a opírají se rukama o podložku.

Nyní rozlišuje všechny barevné odstíny, dohlédne daleko. Na fotografii nebo v zrcadle rozpozná „kamaráda“, některé děti v obraze poznají sami sebe.

Cíleně natáhne ruku po hračce a uchopí ji, dokáže si ji podávat z jedné ruky do druhé. Ví, kde mají ležet předměty a cíleně je hledá očima.  Začne s vámi spolupracovat, např. při oblékání. Také chce, abyste spolupracovali vy s ním, např. hodí hračku na zem a vy ji máte podat.

Při broukání cíleně mění svůj tón hlasu. Dokáže předpovídat vaši reakci na nějaký jeho zvuk a může vás „zkoušet“. Zdokonaluje se v napodobování zvuků/jednoduchých slabik. Začíná se smát nahlas.

Už se neusmívá na všechny, dává na první dojem.

Předchozí díl najdete zde.
Líbí? Neváhej a klikni →Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+
jednadvětřičtyřipět (6 hlasů, průměr: 3,50 z 5)
Loading ... Loading ...

Diskuze k článku

 • Anonymní napsal:

  ma syna a jmu sest mesicu a pul ajeste se nemuze drzet hlavicku pevne slinii stelem myslite ze ma nejaky problem

  Oblíbený komentář. Souhlasíte? Thumb up 24 Thumb down 0

 • Napište svůj názor
  Nechcete pokaždé vypisovat email? Přihlašte se, nebo zaregistrujte.
  E-mail:

  Podobné články

  j-tumova-vadne-drzeni-telaJak ovlivnit vadné držení těla u dětí

  majda-lezecProč některé děti nelezou

  choditkoMaminko, nedávej mě do chodítka, naučím se chodit sám

  girl-with-a-bag-1422192ŠVD: Máte odvahu nakouknout do aktovky svých dětí?

  OLYMPUS DIGITAL CAMERAMVD: Malý krok pro člověka, velký krok pro život ...  Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • děti, komunikace, výchova dětí, výchova dítěte, výchova, rodiče, dětství, rodičovství

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist