O sezení II.

Rubrika: Vývoj dítěte

O sezení II.Položíme-li dítě na břicho nebo na záda, často si hraje samo. Tak si bez nadměrného zatěžování procvičuje ty svalové skupiny, které mu později umožní rovně sedět.

V poloze na břiše se dítě od šestého měsíce opírá o ruce s narovnanými lokty. Při každém podpírání posiluje své zádové svalstvo. Lehněte si někdy v této poloze na zem. Ucítíte, jak jsou vaše zádové svaly napjaté. V poloze na zádech drží dítě v tomto věku nohy většinou ohnuté ve vzduchu. Tím stále procvičuje své břišní svaly. Zkuste si někdy i tuto polohu.

Dítě se učí sezení nejprve v lehu na zádech a na boku. Podívejte se na následující fotografii. Nohy dítěte svírají s tělem téměř pravý úhel.

Sezeni2

Obrátí-li se dítě ze zad na břicho, vytváří si tím schopnost rotace, která pak hraje důležitou roli v sezení.

Dítě, které je schopné se samo posadit, je zralé k sezení. Dítě bychom však neměli dávat do poloh, které sice odpovídají jeho věku podle tabulky, avšak nikoliv jeho individuálnímu vývojovému věku.

Podporujeme pouze pohyby, které odpovídají individuálnímu vývojovému stavu, a ten se u dětí samozřejmě různí. Tabulky ukazují střední hodnoty, podle kterých se zhruba můžeme orientovat.

Dítě ovládá polohu vleže na boku, takže horní polovina jeho těla se mírně zvedá od podložky a opírá se o předloktí. Druhou ruku má volnou k pohybování a hraní.
Časem se dítě o ruku opírá stále méně, až se začne opírat jen o dlaň. Zvedá se stále výš, až se dostane do sedu.

Sezeni2aPokud nyní z jakéhokoliv důvodu ztratí rovnováhu při sezení, podepře se rychle rukou a díky tomu nespadne. Z této reakce, která vzniká ve druhém půlroce, profitujeme ještě dnes jako dospělí, když padáme. Zapřeme se rukou a tím chráníme hlavu a tělo před zraněními.

Stejně jako dítě dospělo k sedu, otočí se znovu na bok a lehne si zpátky na podlahu. Opře se o ruku, lehne si znovu na bok, poté si vypomůže druhou rukou a obrátí se na břicho.
Mnohé děti přecházejí z lezení do sezení. Pohybem, při kterém drží váhu na nohou a rukou, se posiluje veškeré svalstvo zad, takže je-li si dítě v lezení jisté, může z této pozice samostatně přecházet do sedu a z něj opět do kleku.

Dítě se při lezení opírá po stranách a přes bok se dostane do sedu na boku, posadí se a znovu se vrátí na všechny čtyři. Takto může svou polohu samostatně měnit dle libosti a je nezávislé.

Spousta dětí se posadí z lezení zpátky na lýtka – jako dítě na fotografii – a v této poloze spíše v kleku si hraje nebo natáhne jednu nohu dopředu a druhou nechá vzadu. Existují různé pozice v sedu nebo na kolenou, ve kterých si může hrát.

Sezeni2b

Jedná se o ukázku z knihy Pohybové hry s děťátkem.
Vydalo nakladatelství Grada, 2010.

Napsal/a: Liesel Polinski

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist