O sezení I.

Rubrika: Vývoj dítěte

Sitting boyČasto se říká, že děti se naučí sedět před lezením. Když se dítě vytáhne na nabídnutých rukou, mnozí rodiče se domnívají, že si už chce sednout. Toto vytahování je normální reakce rukou v 5. až 6. měsíci, díky které dítě přitahuje k sobě všechno, na co může dosáhnout, třeba také vlastní nohy.

Dříve než se dítě umí sedět, naučí se pohyby, které jsou nutné k tomu, aby se dostalo do pozice v sedu a znovu ji opustilo.

Předčasné sezení brání normálnímu vývoji.

V této době není dostatečně vyvinuté ani jeho zádové, ani břišní svalstvo. Dítě se také ještě nenaučilo držet se při sezení jednou rukou. Následkem toho padá na stranu nebo dozadu nebo naklání tělo stále víc dopředu. Pro dítě je náročné držet se zpříma. Aby zabránilo pádu a zranění, zůstává strnule sedět. Mnozí rodiče podepírají dítě polštářem. Tím sice zabrání pádu, avšak nikoliv možnému poškození páteře. Všechny pohyby, které vykonává dítě vleže, jako kutálení se, plazení, lezení, válení, natahování se, protahování se, hry s nohama atd., jsou pro sedící dítě nerealizovatelné.

Moje Tamara sedí opravdu ráda. Pak ji nemohu znovu položit, jinak začne plakat. Zpočátku jsem sedávala za ní, aby se nepřevrátila. Nemohu však u ní sedět celý den. Proto ji obložím polštáři, aby nespadla. Pak sedí velmi strnule. Myslím, že se bojí, aby nespadla. Když jí vypadne hračka z klína, dá se do pláče. Jsem stále zaměstnána tím, že jí to podávám.

(Hana, 34 let, učitelka)

Hana to se svou dcerou myslí dobře. Její dítě je vlastně ve věku, kdy se děti stávají samostatnějšími. Protože si neumí zpátky podat hračku, potřebuje ke své hře matku. Také když už nemůže sedět, potřebuje matčinu pomoc, jinak spadne. Matka tak dítě dělá na sobě závislým a chová se hyperprotektivně.

Jistě bude nějakou dobu trvat, než se dítě bude znovu cítit dobře v lehu na podložce a hrát si samo. Vždyť bylo tak pohodlné vždy „zavolat“ matku. Naučí-li se dítě z polohy na boku nebo z pozice na čtyřech posadit se a přejít zase do jiné pozice, objevilo sezení samo. Tato zkušenost mu také posílí sebevědomí.

Jedná se o ukázku z knihy Pohybové hry s děťátkem.
Vydalo nakladatelství Grada, 2010.

Napsal/a: Liesel Polinski

Toto taky stojí za přečtení!

Tip na výlet: Jestřebí hory a frankfurtská polévka

Jedno letní pondělí jsme chtěli využít krásného počasí a vyrazit někam do přírody. Našli jsme dvě dosud nezdolané rozhledny

Čtu dál →

Recenze: Nepovedené kouzlo – Emilka a ztracená škola

Ráda by vám představila knižní novinku autorky Petry Martiškové s názvem Nepovedené kouzlo – Emilka a ztracená škola, která

Čtu dál →

Recenze: Jak to bylo s panem vlkem?

„To je o Karkulce? To přece znám. Všechny pohádky mám přečtený už dávno, vždyť je mi DESET, mami!“ sdělil mi

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist