Maminko, nedávej mě do chodítka, naučím se chodit sám

Rubrika: Péče o miminko, Vývoj dítěte

Vzhledem ke své práci dětského fyzioterapeuta se snažím podporovat přirozený a zdravý vývoj dětí a proto mi není jedno, že se stále ještě vyrábějí a prodávají pomůcky, které dětem vyloženě ubližují.

Mám na mysli, právě chodítka, kde dítě sedí a nohama pohybuje po podlaze tak, aby se dostalo z místa na místo.

Žádný přirozený pohyb těla přitom nepřipomíná pohyb dítěte v chodítku.

Děti se nejprve ze zad přetočí na břicho, poté se z polohy na břiše dostanou do polohy na čtyřech a postupně začínají lézt, stoupat si u pevné opory a většinou naposledy se samy posadí.

A právě to, že dítě samo sedí je jedno z doporučení výrobců chodítek pro jeho používání. Teď už vám možná dochází, že dítě, které sedí, většinou i leze a stojí, a tudíž vůbec nemá zájem nechat se nacpat do chodítka.

Jaké děti se nejčastěji do chodítek dávají?

Většinou děti kolem 6. měsíce věku, které v žádném případě ještě samy nesedí a pasivním sedem v chodítku si výrazně ničí zádové svaly.

Většinou jsou to děti, které ani nelezou a často nikdy lézt nezačnou. Chodítko jim pro přemístění stačí a nejsou motivované k tomu, hledat jiný způsob pohybu. Přitom lezení je velmi důležitý pohyb z důvodu propojení hemisfér a posilování břišních a zádových svalů.

Zároveň dochází v chodítku k vyššímu napětí dolních končetin, které v tomto věku ještě nejsou připraveny na vzpřímení těla. Dítě tento pohyb nemůže nijak využít ke své samostatné chůzi. Proto tyto děti často samostatně chodí výrazně později, než jejich vrstevníci.

Maminky, podporujte přirozený vývoj svých dětí,

umožněte jim prožít radost ze samostatného pohybu

a neničte jim, prosím, záda v takových výrobcích jako jsou chodítka.

Toto taky stojí za přečtení!

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Návod na výrobu vánočního zvonečku

Vánoce se pomalu ale jistě blíží a proto je vhodné ve volných chvílích začít s přípravou vánočních ozdob. Největší radost

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • milhauzice

  Nikdy jsme nedávali chodítko, Michalka se pohybovala po zádech a v deseti měsících odmítala sedět. Dvakrát jsme šli na rehabilitaci a bylo OK.

 • Jsem proti chodítkům. Nevím, jak moc ovlivní záda, ale vím, že se stalo mnoho úrazů, protože dítě může být v chodítku nečekaně rychlé a v tomto věku (nemá rozum) na sebe může rychle převrhnout kávu, spadnout i s chodítkem ze schodů apod. Samozřejmě, malému dítěti se může stát cokoli kdekoli. Mám „jen“ dvě děti, možná při větším počtu to může být užitečné, to neumím posoudit. Chodítko jsme neměli.

 • gabulka73
  gabulka73

  Chodítka jsou věc, když má maminka více dětí malých dětí. Když má jedináčka, tak je to opravdu naprostá zbytečnost a za mne, mám dvojčata – ale dosti aktivní od malička – mohu doporučit koupit dětem radši hračky a to např. kočárky-ty jednoduché golfové hole, do kterých si dají panenku nebo v našem případě medvídka a pistolku, protože mám kluky a jede se. Možno pak použít i na ven, kdy jsou kočárky super zpomalovadla dětí. A předsudek,že kluci namají mít kočárky? S tím na mne nechoďte, vždyť v dnešní době, přece kočárky normálně vozí tatínci,ne? A nevím,jak u vás,ale vždy,když jsem šlas klukama do nějakého dětského koutku nebo na návštěvu,kde měli holčičku,tak se tam vrhli na kočárky.

 • pivatko

  já jsem taky proti chodítku, pro synka ho nepoužívám,ač ho máme na půdě, ale zajímavé je, že tolik dětí a i včetně mě , na chodítkách vyrostlo a jsou v pořádku a mají v pořádku i kyčle i záda

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist