Víte, jaká jsou vaše práva v rámci zdravotní péče?

Rubrika: Zdraví

Také si někdy připadáte jako mimozemšťan, když vám lékař oznamuje nějakou diagnózu či něco doporučuje? A než byste se ptali, raději všechno odkývnete? Je vaše dítě malé a bylo vám řečeno, že si za pobyt s ním musíte v nemocnici zaplatit? Stejně jako povinnosti, i vy máte svá práva! Stůjte si za nimi…

Stejně jako se mění svět kolem nás, mění se i přístup zdravotnického personálu k pacientům. Už dávno byste totiž neměli být „pacientem“, ale „klientem“. Není to kvůli tomu, že by to druhé slovo znělo lépe, ale proto, že jednak každý návštěvník tohoto zařízení nemusí být hned pacient, tedy člověk nemocný, ale i zdravý jedinec, který dbá na své zdraví a dochází například na preventivní prohlídky. A za druhé, zdravotnictví je vlastně poskytovaná služba občanům, a pokud někomu někdo poskytuje určitou službu, je zákazník klientem. A to platí i ve zdravotnictví. Bohužel, musím dodat, že tak by to mělo být, otázkou zůstává, jak daleko jsou na tom se svým jednáním pracovníci těchto profesí. Ze zkušenosti uznávám, že zatím dalece zaostáváme…

Ptejte se

Většina z nás nemá s lékařskými výrazy, ve většině latinskými, žádné zkušenosti. Neznamená to ale, že ve chvíli, kdy na vás lékař vychrlí celou řadu podobně znějících vět, kterým nerozumíte, vše v nevědomí odkývnete v chápání, že „on“ tomu prostě rozumí a doporučuje to nejlepší. To může být sice pravda, ale vy máte nárok na to, abyste všemu rozuměli a pochopili. Například před každým vyšetřením musíte být informováni o prováděném výkonu, jeho rizicích a můžete se na podkladě těchto informací svobodně rozhodnout, zda s nimi souhlasíte. Stejně jako poučení o dalších možných postupech, pokud jsou samozřejmě možné či dostupné. Můžete také léčbu či výkon, vyšetření apod. odmítnout a zároveň byste měli být ale informováni o možných důsledcích takového rozhodnutí. Něco jiného ale platí v případě, že jste ve stavu, kdy nejste schopni rozhodovat se – například při bezvědomí, nebo ve chvíli, kdybyste ohrožovali buď sebe sami, nebo své okolí. Pak si vybírat nemůžete…
Pokud něco nevíte, ptejte se! Nikdo učený z nebe nespadl a vy máte přece právo vědět, jaký je váš zdravotní stav tak, abyste vše pochopili, stejně jako navrhovanou léčbu.

Máte právo na soukromí

A v neposlední řadě máte právo na soukromí a diskrétnost. Vaše údaje jsou naprosto důvěrné. Zdravotníci jsou vázáni tzv. povinnou mlčenlivostí. Máte rovněž právo na to, aby při vaší léčbě či jen při vyšetření, u žen například při porodu apod., byly přítomny pouze osoby, které se léčby přímo účastní. Není možné, pokud si to nepřejete, aby se porodu zúčastnil například medik apod. Své rozhodnutí uvádíte při přijetí do nemocničního zařízení do daného formuláře. Může se stát, že si ale v průběhu léčby vše rozmyslíte – bojíte se, že na to nemáte už právo? Omyl! Máte, podle práv pacientů můžete své rozhodnutí kdykoliv změnit.

Lékařská dokumentace není tabu

Tak to možná bylo ještě nedávno, ale vy máte právo vědět vše o svém zdravotním stavu. Pokud budete chtít nahlédnout do své zdravotnické dokumentace, neměl by vám v tom nikdo bránit. Je ale většinou vyžadována přítomnost zdravotnického pracovníka. Pokud si chcete určité informace prostudovat doma, můžete si nechat kartu okopírovat nebo požádat o výpis. Na to samé máte i nárok jako rodič dítěte mladšího 18 let.

Máte na výběr

Dnes již nejsme v situaci, kdy máme všichni svého spádového lékaře i zdravotnické zařízení. Můžeme si vybírat, takže maminka může odjet porodit z Prahy třeba do Brna. Záleží jen na vás, kterého lékaře či zařízení si vyberete. Je ale také na vás, jak se k tomuto lékaři dostanete. Nečekejte tedy, že budoucí maminku v porodních bolestech odveze sanitka z Kolína do Prahy jen proto, že právě tam chodila do těhotenské poradny.

I vy máte své povinnosti

Jako návštěvníci zdravotnického zařízení máte nejen svá práva, ale samozřejmě i povinnosti. Měli byste se řídit nemocničním řádem, který by měl být vyvěšen na každém oddělení, vždy na dostupném místě.Pokud souhlasíte se stanovenou a předem dohodnutou léčbou, pak byste měli respektovat léčebný režim.

Jste-li v pracovní neschopnosti, i vy musíte dodržovat léčebný režim, jakožto dočasně práce neschopný pojištěnec, a umožnit kontrolnímu orgánu kontrolu nad dodržováním tohoto režimu. Je vaší povinností nahlásit lékaři, který vám vystavil pracovní neschopenku, místo, na kterém se během nemoci budete zdržovat. Samozřejmostí je dodržovat návštěvy lékaře za účelem posouzení vašeho zdravotního stavu.

Rádce pacienta

Ministerstvo zdravotnictví vydalo příručku Rádce pacienta, pro české pacienty v rámci aktivit zaměřených na zvyšování bezpečnosti. Ta má pomoci k jejich lepší orientaci při kontaktu se zdravotními službami, seznámí je s jejich právy a povinnostmi v rámci poskytování zdravotních služeb a posílí jejich postavení v systému zdravotnictví. Rádce pacienta je určen všem, kteří se chtějí lépe orientovat v systému poskytování zdravotních služeb, a také pacientům, kteří nepracují s internetem, starším občanům, chronicky nemocným či rodinám s dětmi.

V této příručce naleznete například vše o vašich právech týkající se zdravotní péče, zvlášť je věnována část povinné mlčenlivosti pacientů. Najdete tu informace o možnosti zvolit si svého ošetřujícího lékaře či nemocnici, rady ohledně nejrůznějších formulářů, se kterými se můžete dostat do styku, například Informovaný souhlas a neopomeňte prostudovat část věnovanou preventivním programům.
Příručku Rádce pacienta si můžete prostudovat zde.

V pokračování tohoto článku se zaměříme na práva dětí v nemocnici.

 

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Peťka

    Pěkný článek. 🙂
    Myslím si, že dnešní doba už opravdu malinko pokročila a většina lidí se nebojí a i u lékaře se aktivně ptají. Naše děti už s tímto nemají až takový problém, jako my. A to je jedině dobře.

  • Děkuji za zajímavý článek. Vůbec jsem třeba nevěděla, že mám právo si nechat zdravotní dokumentaci okopírovat. Nebo si něco v průběhu zákroku rozmyslet. (i když jsem to zatím nepotřebovala, může se to hodit)
    Je fakt, že často z doktorů mám často asi až přehnaný respekt a v tu chvíli taky mnohdy jen kývu a až doma se mi to rozleží v hlavě.

  • Anonymní

    No Lussy,na porodnici jsi pacient ty i dítě, jste přijatí vlastně k hodpitalizaci. Pokud ale tebe propustí z porodního oddělení a přijmou dítě na JIP, tak je pacient jen dítě a ty jsi doprovod – pojišťovna proplácí pobyt doprovodu do 6ti let, matka si připlácí za stravu. Příští článek avízovaný v závěru tohoto toto téma také zmiňuje:-)

    Iveta Pešková

  • Lussy

    Ivčo,
    díky, článek je opravdu zajímavý.
    Já se třeba sestkala s tím, že když syna propustili po narození z JIPky a mě z porodnice, tak nás přesunuli na dětské nedonošenecké oddělení, kde jsem byla vedená jako doprovod. Narozdíl od porodnice, kde jste pacienti vlastně oba.
    Jelikož pojišťovna pobyt matky údajně neproplácí a je jasné že 10 denní dítě musí mít maminku u sebe, byla jsem tam s ním, ale „musela“ jsem za každý den zaplatit 100,- jako příspěvek na moji stravu. Ale zase jsem nemusela platit regulační poplatek 60,-, protože jsem nebyla pacient, ale jen ten doprovod.
    Docela by mne zajímalo, jestli je to opravdu tak a pojišťovny pobyt „doprovodu“ v tomto případě nehradí. Přijde mi to totiž postavený na hlavu.

  • bokul

    Já velice děkuji Ivetě za příspěvek. Doporučuji přečíst si ho opravdu všem, nikdy nevíte, kdy informace v něm uvedené pro Vás mohou být užitečné!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist