Zdravé opalování?

Rubrika: Tipy pro zdraví

Nedostatek slunečních paprsků znamená pro nás nedostatek vitaminu D, pokles energie, nedostatek dobré nálady.
S nástupem slunných letních dní si vše chceme vynahradit.
Pokud to ale se sluněním přeženeme, přivodíme si zdravotní komplikace, a to nejen ty akutní (zarudnutí kůže až puchýře), ale i ty, které se projeví třeba až za několik let.

Abychom se mohli opalovat zdravě a svou pokožku přiměřeně chránit, je třeba znát svůj fototyp.

Fototypy

jsou čtyři a byly už mnohokrát popsány. Připomeňme si je alespoň ve stručnosti:

Fototyp I – velmi citlivý: tento fototyp má často rezavé vlasy a na pokožce spoustu pih. Pokožka vlastně nikdy nezhnědne, snadno se spálí. Vlastní ochrana tohoto fototypu trvá jen asi 5 -10 minut.

Fototyp II – citlivý: jedná se většinou o lidi s blond vlasy. Při slunění se snadno spálí, ale můžou i mírně zhnědnout. Vlastní ochrana pokožky trvá cca 10 – 20 minut.

Fototyp III – normální: tento fototyp má tmavě blond až světle hnědé vlasy, opaluje se dohněda. Vlastní ochrana pokožky trvá 15 – 25 minut.

Fototyp IV – odolný: tento fototyp má hnědé až černé vlasy, opaluje se bez reakcí dohněda a znědnutí pokožky vydrží dlouho. Vlastní ochrana pokožky vydrží 20 – 30 minut.

A jaké zásady by měl člověk dodržovat, aby se jeho pobyt na slunci nezměnil v noční můru?

Zpočátku se slunečním paprskům vystavujte jen krátce, dávky postupně zvyšujte. Používejte vhodné opalovací krémy s ochranným faktorem. V dobdě od 10 do 15 hodin se slunci raději vůbec nevystavujte. Nezapomeňte si chránit oči.

Zvýšená opatrnost je na místě také, pokud pobýváte na horách či v jižních zemích, ale také v případě těhotenství, pokud užíváte jakékoli léky nebo pokud jste nalíčená.

A co opalování a děti?

V případě dětí snad ani nemůžeme mluvit o opalování. Přesto děti do kontaktu se sluníčkem přicházejí, a to při pobytu venku, na výletech, při návštěvě koupališť.

Nejmenší děti – novorozenci a kojenci – by s přímým slunečním zářením neměly vůbec přijít do kontaktu. Je třeba připomenout, že ani ve stínu bychom neměli zapomenout dítě před slunečními paprsky a UV zářením chránit.

U starších dětí dodržujeme podobné zásady, jaké jsou uvedené výše.

Pokožku ošetříme vhodným přípravkem na opalování – na trhu je řada přípravků přímo pro děti.

Často jsou při aplikaci nějak barevné (pro lepší kontrolu, zda je krém aplikován skutečně všude, kde je to třeba), vybírat můžeme i ze způsobu aplikace – s rozstřikovačem, v lahvičce jako mléko, krémy. Dětské opalovací prostředky jsou často odolné vůči pocení, otěru, zachovávají jistou ochranu i při koupání.

Jaké jsou vaše tipy pro zdravé slunění?

Zpracováno podle stránek Zdravé opalování.

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Petra Vymětalová

  Jani, děkuju za pochvalu 😉 Mně vždycky praští do očí ty odkazy, protože jsou zvýrazněné. To se snažím odmazávat průběžně.
  Zmíněná značka v komentáři mi až tak nevadí, pokud dotyčný hned nevnucuje svůj email, že pošle podrobnosti atd. – to jde taky pryč. Ale zmínka o tom, jaký preparát pomohl, co se komu osvědčilo zas tak neřeším, i když u anonymních příspěvků mi to přijde taky na hraně. Ale jednak se to blbě hlídá a navíc někdy to info může být užitečné. Zase z toho nechci dělat kovbojku jako když v televizi musí vypípávat, když se někdo „uřekne“.
  Když vezmu tvůj příklad mobily, tak „Haloo, nejlepší mobil je XY a nejlevněji ho koupíte tam a tam“ bych nemilosrdně smázla, ale třeba „Na mobilu AB se mi nejvíc líbí, že dělá to a to, ale CD je zase hezčí a lehčí“ bych nijak neřešila.

 • Hanzlici

  Pochvala pro admina 🙂 Já měla teda hlavně na mysli ty komentáře a la ten první od anonyma – jak doporučujou jednu konkr. značku. Je jasný, že to může být nakonec i pravda, ale podle té formulace je to asi každému jasné. Už jsem to tu viděla mockrát pod články… A nebo bych se mohla nechat inspirovat. Halóó halóóó, prodávám mobilyyyy, nechcete někdo?? 😀

 • Petra Vymětalová

  odkaz smazán 😉

 • Hanzlici

  já bych tyhle reklamy v komentářích ihned mazala. To je horší jak podomní prodej! 😛

 • že by propagace vzp??

 • Anonymní

  Já mám vždycky přes léto kůži krásnou a hebkou, díky sluníčku.je to opravdu lék..ale taky se mi povede se spálit..to pak bolí. Mažu se kvalitníma krémama, raději mám oleje..a po opalování mám svou značku Panthenol swiss, ten jako jediný zabere rychle a uleví kůži..Používám gel, ten má spousu vitamínů a taky aleo vera..pro mě je důležitá kvalita přípravků.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist