Síla medu

Rubrika: Tipy pro zdraví

Začal podzim a s ním související různá onemocnění znepříjemňující život nám i našim dětem. Pokud na nás skočí nějaký bacil, okamžitě většina z nás běží do lékárny a kupuje různá léčiva a doufá, že to zabere. Ale možná bychom měli více předvídat a trošičku se zaměřit na prevenci. Od mé babičky jsem slýchávala, že med je nejlevnější lékárna a místo různých pilulek si mám udělat čaj s medem a zalehnout. Jak je to s tím medem?

Med je už od pradávna po celé zeměkouli považován za důležitou potravinu v její nejčistší přírodní kvalitě.

Jaký je rozdíl mezi medem a řepným cukrem?

Med obsahuje 80 různých sloučenin a tvoří ho také několik stovek enzymů. Řepný cukr obsahuje 98 % disacharid sacharózu (potravinářský cukr obsažený v sušenkách, ovocných nápojích atd.), kterou musí naše trávicí ústrojí obtížně zpracovat, rozložit, tudíž je to pro náš organismus větší zátěží. Med se jednodušeji vstřebává (obsahuje převážně monosacharidy, glukózu – cukr hroznový a fruktózu – cukr ovocný). Tyto jednoduché cukry organismus člověka téměř bezpracně využívá, přeměnu cukrů v celém chemickém koloběhu obstarávají včely, což je samozřejmě přirozená věc. Med má v sobě celou řadu vitaminů (A, C, D, E, K, širokou skupinu vitamínů B), stopové prvky, aminokyseliny, minerály, antioxidanty.

Léčebné účinky medu

Celou řadu let se med zkoumá a jeho zdravotní účinky jsou nesporné:

  • konzumace medu snižuje výskyt kardiovaskulárních onemocnění
  • nezvyšuje tělesnou váhu, což představuje plus pro hubnoucí a obézní lidi
  • med má velmi dobré účinky na pokožku, proto se využívá v kosmetice a i při hojení ran
  • velmi často se med skloňuje na internetu s různými typy rakovin, jelikož pohlcuje volné radikály a tím zabraňuje rakovinovému bujení
  • způsobuje rozšiřování cév, což vede ke snižování krevního tlaku
  • podporuje srdeční i svalovou činnost
  • pomáhá při senné rýmě, zánětu horních cest dýchacích, tuberkulóze plic, vyčerpání organismu, dětské anémii, proti nočnímu pomočování dětí
  • podporuje činnost jater a ledvin
  • pomáhá při otravě houbami
  • nemusí se ho bát v malém množství diabetici (ale raději ho neužívat, jelikož pro lidi s diabetem je nejdůležitější dieta, do které by med neměl patřit), ani lidé se žaludečními problémy
  • pravidelné pití medové vody ráno nalačno dokáže snížit intenzitu a frekvenci obtíží, zároveň urychlit hojení žaludečních nebo dvanácterníkových vředů
  • podporuje činnost střev, což jistě uvítá člověk trpící zácpou, ale zároveň dokáže zklidnit střevní pohyby při neinfekčních průjmech
  • dobré je med užívat před spaním, jelikož obsahuje hodně vitamínů B, které uklidňují
  • působí v dutině ústní protibakteriálně, neboť obsahuje peroxid vodíku, který má schopnost ničit bakterie způsobující zubní kaz
  • čaj s medem je velmi vhodný podávat i malým dětem s vysokou horečkou, protože při vysokých teplotách je v dětském organismu zablokován enzym, který štěpí řepný cukr na cukr jednoduchý. V krvi dítěte sice koluje dostatek cukru, ten ale nemůže být využit, nervové buňky trpí hladem po cukru a může dojít k jejich podráždění, které se projevuje svalovou křečí. Pokud v tomto případě podáváme dítěti čaj slazený medem, jednoduché cukry v medu okamžitě zasytí nervové buňky a ke křečím vůbec nedojde
  • podporuje růst, tvorbu krve – hlavně tmavý med (velký obsah železa a mědi zvyšuje obsah krevního barviva – hemoglobinu)

 

Představuje med nebezpečí?

Med obsahuje silné přírodní kyseliny a ty mohou u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci. Jestliže po požití medu vzniknou vyrážky, pupínky, jiné nepříjemné nežádoucí reakce (svědění těla, dušnost), med ihned přestaňte užívat!!!

Existují dokonce případy, kdy byl med označen jako jedovatý. Tyto případy se objevily v Turecku, USA, Řecku, neboť zde včely sbíraly nektar z rostlin (narcis, rododendron, sněženka), jejichž květy vytváří nebezpečnou látku pro lidský organismus. Po požití jedovatého medu jedince svědilo celé tělo, zvracel, padal do mdlob, trpěl nevolností. Jen ve vzácných případech došlo i k úmrtí po požití medu.

Rady našich babiček při chřipce

Hned při prvním zakašlání nezapomeňte na čaj s medem a citronem.  Velmi intenzivní a silný účinek má spojení medu s česnekem (2 lžičky medu, 2 rozdrcené měsíčky česneku), toto smíchání představuje velkou léčivou sílu. Spojení 1 lžičky medu s jednou nastrouhanou cibulí, které necháme odkapat přes cedník, a poté konzumujeme, vydá za mnohé pilulky. Dalším lékem starší generace je smíchání 1 lžičky křene s 1 lžičkou medu.

Nejlépe je konzumovat med, který není starší než jeden rok a neprošel tepelnou úpravou. V kuchyni ho lze používat nejen do čaje, ale i do mléčných výrobků, neboť nekazí zuby. Med často používáme při pečení a na marinády při grilování, a proto je potřeba připomenout, že tím se účinné látky medu neznehodnotí. I ve formě medoviny si med zachová své léčivé účinky.

Na med nedám dopustit, ale i při jeho konzumaci dávejte pozor, všeho s mírou. Jako děti jsme mazali chleba s medem, pili čaj slazený jedině takto a byli relativně zdraví. Možná bychom se k tomu měli vrátit už kvůli svému zdraví i postavě. Jděte si uvařit čaj s medem, zabalte se do deky a jen relaxujte, v tento čas vidím tuto aktivitu jako luxus nad luxus.

Minianketa:
Máte doma med? K čemu jej doma využíváte? Máte nějaký další osvědčený recept na léčbu nachlazení medem?

Napsal/a: Pavlína Ticháčková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

  • Udržuji stálou zásobu medu a vlastně denně si ho dávám do čaje. Do kafe jsem taky zkoušela, ale nějak to není ono. Přidávám ho ale občas na pečené maso nebo do marinád na maso.
    Na cibulovou šťavu proti kašli jsem obvykle používala cukr, takže díky za tip, příště přijde na řadu med 😉

  • Med doma máme, vždy nějaký místní. Buď nějaký doveze děda od souseda nebo si koupíme od místních včelařů.
    Med si dáváme na chleba. Ale mnohem častěji do čaje. Tříletá dcera čaj pije jedině, když je oslazený medem. V jeho léčivou sílu věřím, chutná mi, je mi sympatický…
    Cibuli s medem musím zkusit, nenapadlo mě to, znám to jen s cukrem a ani to už jsem dlouho nedělala. Dáváte i preventivně? Nebo spíš až při onemocnění?
    Včera jsem viděla v tv část nějakého dokumentu o včelařích a bylo to docela zajímavé. Bylo to spíš o marketingu (nebo ta část co jsem viděla). Ale např. jeden říkal, že někdy med poskytují jen jako surovinu, kterou pak dále zpracoává a prodává někdo jiný a že se tak stane, že český med putuje do jižní Afriky, kde se může stát, že se do něj přimíchají tamní pyly (na které my nejsme zvyklí, proto i určitě zvyšují riziko alergie) a pak ho dovezou k nám do obchodu. Možná to nepopisuju úplně přesně, ale celé mi to přišlo paradoxní a hlavně zajímavá ta věc o těch alergiích. Že opravdu nejlepší med je asi pro každého ten z místa, kde žije. A že i když často lákají na Český med, je to pravda jen částečně a je potřeba přečíst si vše na etiketě.

  • bamiska

    medík doma máme stále…jednak od kamarádky tatínek je včelař a já dělám z pampelišek…používáme buď klasicky na chleba a do čaje

    na to s tou cibulí při kašli používám jen cukr s medem mě to nenapadlo

  • psohlavkyne

    Děkuji za reakce a příspěvky! Bokul má pravdu. Alergici a diabetici moc dobře ví, že nesmí riskovat, jelikož by jejich jednání mělo nedozírné následky. Proto tedy diabetici a alergici pozor.

  • bokul

    Děkuji za postřehy a přidám jen poznámku – postřeh k té stravitelnosti. V jednom z prvních odstavců jsem skoro nabyla dojmu, že je me tak jednoduše stravitelný, že by ho měl fakt jíst každý. Nicméně jak je pak uvedeno o něco níže, diabetici by se měli medu spíše vyhnout – je to zdroj hodně energie, takže je to dobré pro diabetika možná v případě hypoglykémie. Jinak nedoporučuji ani v „malém“ množství, protože pojem málo se dá různě vykládat a následky jsou nedozírné!

  • Lien

    oprava: domácí medovina

  • Lien

    I u nás je doma med, jelikož máme včely, tak ho máme i dostatekna cokoli. Doma ho používám na všechno, tam, kam patří cukr, dávám med, jen těsto na koláče….. není tak nadýchané, ale to nám nevadí.
    Cibulová šťáva u nás tedy jede ve velkém, také ho dáváme do jitrocelového sirupu a spíše jsem se z článku dozvěděla něco víc, než že bych ještě znala další recepty, jak ho využít. Snad možná ještě medové masáže, též jsme zkoušeli. No a domácí medovice mňamka největší, sice teď kojím a předtím jsem zase byla těhotná, ale jak alkoholu neholduji, na medovinu se tedy těším, až zase budu moci.

    Jen bych ještě chtěla napsat, že v článku i ve všeobecném povědomí je tmavý med = lepší med, ale včelaři naopak říkávají, že nejlepší je právě nektarový(květový), tedy světlý, tmavý med není tzv. „lesní“, ale vzniká tím, že včely olizují prdelky broučkům, kteří předtím pozřely nektar :-P. Tak nevím, takhle mi to bylo vysvětleno, tudíž logicky je asi lepší ten světlý, protože neprošel trávicím traktem různého jiného hmyzu, a nebo se tam možná naopak něčím obohatí.

  • Jarmuschka

    Med doma máme a používáme.
    Nejčastěji na přislazení čaje (v kávě mi nechutná), občas mícháme s cibulí a vzniklou šťávu užíváme při nachlazení (to s tím česnekem je pro mě novinky…)
    Dospělácká varianta – trošku slivovice ohřát ve vodní lázni, osladit medem, přidat citron – vypít teplé a jít se potit.
    😉
    V poslední době jsem si oblíbila jogurt řeckého typu s medem.

    Med kupujeme převážně od místních producentů. Naposledy dokonce od sousedů – takže možná konzumujeme i část produktu z vlastní zahrady….
    🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist