Povídání dotykem

Rubrika: Péče o dítě, Tipy pro zdraví

Nedovedu si představit chvíli, kdy bych se nemohla dotýkat. Obejmout, držet druhého za ruku.

Mám neustálou potřebu se dotýkat. Možná proto je mým povoláním kontakt s tělem – fyzioterapie, masáže, prostě dotýkání se.

Dotýkání se především mých nejbližších. Manžela, dětí, rodičů, mých přátel.

Metoda, kterou vyučuji je věnována dětem.

Svých dětí jsem se dotýkala již tehdy, když rostly v mém bříšku. Již tehdy jsem s nimi formou doteku komunikovala. A jsem přesvědčená o tom, že děti v bříšku mé doteky vnímaly.

Po narození se jistě v každé mámě probudí biologické, instinktivní potřeby dotýkat se. Miminko hladíme, nosíme v náručí, mazlíme se s ním. Čím dál častěji vídáme rodiče, jak nosí své děti v šátcích, dotýkají se sebe navzájem.

Děti velmi brzy rozpoznají v těchto dotecích projevy náklonnosti. Samy potom mazlení jednak vyžadují, jednak jím své sympatie vyjadřují, a když jsou větší, tak nám masáž často vrací.

lenkapodolinska-masaz1

Dotek je důležitý pro optimální rozvoj CNS a udržení optimálního zdraví. Při dotýkání se dochází k dráždění nervových zakončení v kůži – náš mozek tak vnímá teplotu, tlak dotýkajícího se, vnímá rozhraní svého těla (velmi důležité např. u dlouhodobě ležících lidí), dotek nám přináší příjemné emoce. Také naše srdce zalije pocit přijetí a bezpodmínečné lásky.

Bez doteku bychom byli chladnými těly s funkcí robota.

lenkapodolinska-masaz2Když byly mé děti malé, nejraději jsme na dlaních „Vařili kašičku“. Tuhle masáž mi dělávala i má maminka a babička. Znáte ji?

Tato zdánlivě jednoduchá masáž má blahodárné účinky. Reflexně je masáží prstů ošetřeno celé tělo. Na špičkách prstů např. pozitivně ovlivňujeme centrální nervový systém. Krouživými pohyby uprostřed dlaně se podporuje peristaltika střev a v podpaží bod dráhy srdce, který uvolňuje emoční napětí a stres.

A co dělám, když bolí mé děti bříško? Pohladím je, pomasíruji, děti nejvíce milují prvek I love you, kdy se masíruje tlusté střevo. Tehdy můžu ještě více procítit lásku ke svému dítěti a tiše mu říkat, jak je miluji.

Nejvíce je však trápí časté nachlazení, rýmy a kašel.

Pak sáhnu po oleji s eukalyptovou, borovicovou esencí a udělám jim masáž hrudníku. Děti jsou moc spokojené, lépe se jim dýchá, uvolní se hleny a krásně celou noc spí.

Znáte tuto masáž? Ráda Vás ji naučím. Krok za krokem vše naleznete v mém e-booku Dětská masáž hrudníku, který si můžete stáhnout na mých stránkách zdarma.

Co zahrnuje taková masáž hrudníku?

Například „masáž podporující dýchání“, „vibrační masáž“ či „ťukání na pana Brzlíka“, která pomáhá dětem být rychleji fit a posiluje jejich imunitu.

Dotýkejme se svých dětí, partnerů, blízkých a sebe navzájem.

Budeme šťastnější, vyrovnanější a zdravější.

Užijeme si neopakovatelné okamžiky, které nám nikdo nevezme.

lenkapodolinska-pomasazi

Lenka Podolinská

lenkapodolinskaJsem fyzioterapeutka, lektorka dětských masáží. Miluji vůni levandule, růže a jasmínu, když masíruji své tři děti.

Svým klientům nabízím shiatsu, kranio-sakrální osteopatii a další tipy a triky, jak si dlouho uchovat své zdraví a mládí. Vedu kurzy pro ženy, kde je učím jógu věčného mládí Pět tantrik.

Více se o mně dozvíte na www.lenkapodolinska.cz, kde si můžete zdarma stáhnout e-book Dětská masáž hrudníku.

Napsal/a: Lenka Podolinská

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist