Menstruace je kamarádka

Rubrika: Tipy pro zdraví

Víte, jak vyzrát na premenstruační syndrom bez chemie? Slyšely jste už o tom, že menstruační krev je prý dobré hnojivo nebo že vám po vypití z menstruačního kalíšku dodá energii spolehlivěji než energy drink? A že menstruace nemusí bolet?

V naší společnosti panuje mnoho vžitých mýtů. Na těchto stránkách jste se mohli dočíst o projektu Ženy ženám, který se snaží některé mýty vyvrátit skrze osm příběhů osmi žen. Jednou z nich je i Dana-Sofie Šlancarová, která učí ženy i muže o menstruaci a ženském měsíčním cyklu, vydává knihy zabývající se tímto tématem a o všem zmíněném přednáší na svých seminářích. Jedna z přednášek se konala ve středu 14. listopadu v Brně.

Cílem menstruačního večírku bylo vyvrátit některé mýty, které kolem menstruačního cyklu panují, vysvětlit vlastnosti jednotlivých fází cyklu a také umožnit přítomným ženám i mužům sdílet své zkušenosti. Večera se totiž účastnili i muži!

Ráda bych se s vámi podělila o dojmy z večírku a o pár informací, které zde zazněly.

Většina dnešních matek má podobné, ne-li stejné zážitky z puberty: menstruace pro ně byla ve větší či menší míře tabu. Jejich mámy jim řekly, kde najdou vložky, učitelé ve škole vysvětlili biologickou podstatu, ale tím to končilo. Jak tedy předat svým dcerám informace, které mnoho z nás nedostalo?

Dana-Sofie Šlancarová si myslí, že ženy by především měly pochopit samy sebe, vnímat svůj cyklus, všímat si, jak se jim během jednotlivých fází mění nálady a fyzická zdatnost. A hlavně – vycházet svému tělu vstříc a co nejvíce svému cyklu a jeho potřebám přizpůsobovat svůj denní program.

Například bolestivá menstruace – kolik dívek a žen má menstruaci spojenou se silnými bolestmi? Nejedna z těchto žen potvrzuje, že jim maminka poradila jen to, jaké léky na bolest si mohou vzít. Bolest je však signálem, že je něco špatně, že člověk někde jde za hranice svých možností. Dana-Sofie Šlancarová vysvětluje, že během menstruace je fyzická energie ženy na minimu, a proto potřebuje odpočívat. Pokud však své tělo neposlouchá, bolest je způsobem, jak ji tělo důrazně a nepřehlédnutelně „osloví“.

Ideální by proto bylo první dny odpočívat. Dana-Sofie Šlancarová zmínila dvě kamarádky, které si v prvních dnech menstruace vzájemně hlídají děti. Menstruující žena tak má čas pro sebe, na odpočinek a regeneraci sil. Může stačit i chvilka odpočinku, krátký spánek a bolest sama zmizí.

Na večírku se také diskutovalo o antikoncepci. Jak většina přítomných žen potvrdila, je celkem běžné, že dívka dostává pilulky už krátce poté, co začne menstruovat, a to z nejrůznějších důvodů – proti bolestem, aby se jí zlepšila pleť a podobně. Hormonální antikoncepce ovšem narušuje přirozené fungování těla i psychiky. Dana-Sofie Šlancarová si myslí, že ženy by neměly svým dcerám nechávat automaticky předepisovat antikoncepci, spíš by jim měly pomoci pochopit měsíční cyklus, seznámit je s tím, ve které fázi jsou fyzicky nejzdatnější a ve které zase nejtvořivější. Pak stačí plánovat si některé aktivity na dané období, respektovat své tělo a něco jako premenstruační syndrom (PMS) či bolestivá menstruace prý zmizí – jak to dokládají svým svědectvím mnohé ženy.

Menstruační večírek byl rozhodně zajímavým, neobvyklým zážitkem. Ženy i muži sdíleli své zkušenosti a názory, nálada byla uvolněná a veselá. Zaznělo mnoho informací, nad kterými se přítomné ženy mohly zamyslet a rozhodnout se, jak je využijí ve svém životě či jak je předají svým dcerám. A mluvilo se i o tom, jak lze zharmonizovat soužití s muži, ať už v soukromém či profesním životě, pokud jsou tomu partneři nebo kolegové nakloněni.

Chcete-li se i vy zúčastnit nějaké podobné akce a dozvědět se konkrétnější informace, sledujte stránky Měsíc v nás. Krom jiného se tu třeba můžete inspirovat, jak se postavit k první menstruaci své dospívající dcery.

Není-li pro vás žádný kurz momentálně dostupný, můžete začít zkoumat svůj cyklus zapisováním svých zkušeností do menstruačních hodin, což vám může pomoci váš menstruační cyklus pochopit. Pokud nevíte, jak takový menstruační kruh vyplnit, podívejte se na tento obrázek.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (55 vyjádření)

  • Pingback: Reportáž z mestruačního večírku | Vědomé žití, vědomé snění ()

  • Pingback: Védéčkoviny 2/2013: …nejen o volbách | VašeDěti.cz ()

  • bamiska

    |Peťko to já mám kamarádku co má 4 holčičky a ta právě kvůli tomu říká že až to dostane ta poslední tak doufá že aspoň ona bude v přechodu…..

    já když tak nad tím přemýšlím tak jsem ráda za to jaký průběh mám…ale nebylo to tak pořád…teď mi není špatně, nic mě nebolí,nekrvácím tolik….

  • Peťka

    Je pravda, že mám známou, která má 3 dcery, jsou tedy doma 4 ženy a jeden muž. Sama s nadsázkou říká, že některá z nich má menstruaci vlastně pořád a jejich spotřeba hygienických pomůcek je příšerná. 🙂

  • Lien

    Peťko tak to ale je, teda ta HA samozřejmě všechno rozvrtá, ale jinak je to tak, jak píšeš. A zkušenost jako Jarmuschka mám z práce taky,všechny jsme to měli + -stejně, jenže to už je dávno Ha skoro nikdo nebral.

  • Jarmuschka

    Říká se, že třeba příbuzné ženy, nebo blízké kamarádky, či kolegyně z práce své cykly postupně sladí – s mou kolegyní to platilo.

  • Peťka

    Zítra mrknu a budu sledovat fáze měsíce. 🙂
    Tak ale je jasné, že to bysme musely mít všechny cyklus ve stejnou dobu. 🙂

  • Lien

    jo ale tu druhou možnost menstruace s úplňkěm jsem už taky někde četla, bylo to popsané taky hezky, jen naopak 😛

  • Lien

    Jarmuschko to byla odpověď na tvojí poslední otázku. Samozřejmě ironická. Promiň, opravdu to není zřejmé.

    Peťko to, že menstruační cyklus je měsíční, lunární cyklus je docela známá věc, vcelku pěkně je to popsané na tom odkaze.

  • Jarmuschka

    „určitě ty s HA“ – Lien, nerozumím tomu, vysvětli, zařaď do kontextu.

    Peťko, já to víc nestudovala, ale pochopila jsem to, že s úplňkem přichází menstruace. Možná, když začne měsíc ubývat, odchází i krev.

  • Lien
  • Peťka

    Jarmuschko, v jakém smyslu? Dle luny? Kde máš začátek? Při úplňku začátek menstruace?

  • Lien

    určitě ty s HA 🙂

  • Jarmuschka

    Lien, moc to prožíváš. 😛
    Já jen interpretovala interpretované.
    A není hezké, že jsi se nad tím zamyslela?

    Já mám pořád takový pocit „propagandy“.
    Že abych se zařadila, musela bych odejít někam na samotu, odejít ze zaměstnání – totálně se „vytrhnout z kontextu“ svého aktuálního života. Ať si to každý zařídí, jak chce. Ale ať mně neškatulkuje mezi zvrácence a blázny, když to cítím jinak.
    A přestože mi pár dnů v měsíci s menstruační vložkou přijde tak trochu obtěžující a omezující, použití tamponu je v mém případě nemožné, o kalíšku už ani neuvažuji.
    Utratit několik set, abych zjistila, že mi nevyhovuje, a někam ho odhodila, mi přijde NEEKO – neekonomické i neekologické.
    A už jen představa, že by mi někdo nabídl, že si ho můžu „zapůjčit“ na vyzkoušení – to je disgusting a UGLY.

    Ženy, a takový miniprůzkum – dost často se píše o tom, že žena je propojena s lunou, s její sílou. A že je přirozené, aby menstruační cyklus byl v souladu s cyklem měsíce.
    Která z vás je sladěná s měsíčními fázemi?
    😉

  • Peťka

    Lien, ano s tím souhlasím. Tak jsem to i myslela, že jde o četnost a nikoliv o ms jako takovou.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist