Menstruace je kamarádka

Rubrika: Tipy pro zdraví

Víte, jak vyzrát na premenstruační syndrom bez chemie? Slyšely jste už o tom, že menstruační krev je prý dobré hnojivo nebo že vám po vypití z menstruačního kalíšku dodá energii spolehlivěji než energy drink? A že menstruace nemusí bolet?

V naší společnosti panuje mnoho vžitých mýtů. Na těchto stránkách jste se mohli dočíst o projektu Ženy ženám, který se snaží některé mýty vyvrátit skrze osm příběhů osmi žen. Jednou z nich je i Dana-Sofie Šlancarová, která učí ženy i muže o menstruaci a ženském měsíčním cyklu, vydává knihy zabývající se tímto tématem a o všem zmíněném přednáší na svých seminářích. Jedna z přednášek se konala ve středu 14. listopadu v Brně.

Cílem menstruačního večírku bylo vyvrátit některé mýty, které kolem menstruačního cyklu panují, vysvětlit vlastnosti jednotlivých fází cyklu a také umožnit přítomným ženám i mužům sdílet své zkušenosti. Večera se totiž účastnili i muži!

Ráda bych se s vámi podělila o dojmy z večírku a o pár informací, které zde zazněly.

Většina dnešních matek má podobné, ne-li stejné zážitky z puberty: menstruace pro ně byla ve větší či menší míře tabu. Jejich mámy jim řekly, kde najdou vložky, učitelé ve škole vysvětlili biologickou podstatu, ale tím to končilo. Jak tedy předat svým dcerám informace, které mnoho z nás nedostalo?

Dana-Sofie Šlancarová si myslí, že ženy by především měly pochopit samy sebe, vnímat svůj cyklus, všímat si, jak se jim během jednotlivých fází mění nálady a fyzická zdatnost. A hlavně – vycházet svému tělu vstříc a co nejvíce svému cyklu a jeho potřebám přizpůsobovat svůj denní program.

Například bolestivá menstruace – kolik dívek a žen má menstruaci spojenou se silnými bolestmi? Nejedna z těchto žen potvrzuje, že jim maminka poradila jen to, jaké léky na bolest si mohou vzít. Bolest je však signálem, že je něco špatně, že člověk někde jde za hranice svých možností. Dana-Sofie Šlancarová vysvětluje, že během menstruace je fyzická energie ženy na minimu, a proto potřebuje odpočívat. Pokud však své tělo neposlouchá, bolest je způsobem, jak ji tělo důrazně a nepřehlédnutelně „osloví“.

Ideální by proto bylo první dny odpočívat. Dana-Sofie Šlancarová zmínila dvě kamarádky, které si v prvních dnech menstruace vzájemně hlídají děti. Menstruující žena tak má čas pro sebe, na odpočinek a regeneraci sil. Může stačit i chvilka odpočinku, krátký spánek a bolest sama zmizí.

Na večírku se také diskutovalo o antikoncepci. Jak většina přítomných žen potvrdila, je celkem běžné, že dívka dostává pilulky už krátce poté, co začne menstruovat, a to z nejrůznějších důvodů – proti bolestem, aby se jí zlepšila pleť a podobně. Hormonální antikoncepce ovšem narušuje přirozené fungování těla i psychiky. Dana-Sofie Šlancarová si myslí, že ženy by neměly svým dcerám nechávat automaticky předepisovat antikoncepci, spíš by jim měly pomoci pochopit měsíční cyklus, seznámit je s tím, ve které fázi jsou fyzicky nejzdatnější a ve které zase nejtvořivější. Pak stačí plánovat si některé aktivity na dané období, respektovat své tělo a něco jako premenstruační syndrom (PMS) či bolestivá menstruace prý zmizí – jak to dokládají svým svědectvím mnohé ženy.

Menstruační večírek byl rozhodně zajímavým, neobvyklým zážitkem. Ženy i muži sdíleli své zkušenosti a názory, nálada byla uvolněná a veselá. Zaznělo mnoho informací, nad kterými se přítomné ženy mohly zamyslet a rozhodnout se, jak je využijí ve svém životě či jak je předají svým dcerám. A mluvilo se i o tom, jak lze zharmonizovat soužití s muži, ať už v soukromém či profesním životě, pokud jsou tomu partneři nebo kolegové nakloněni.

Chcete-li se i vy zúčastnit nějaké podobné akce a dozvědět se konkrétnější informace, sledujte stránky Měsíc v nás. Krom jiného se tu třeba můžete inspirovat, jak se postavit k první menstruaci své dospívající dcery.

Není-li pro vás žádný kurz momentálně dostupný, můžete začít zkoumat svůj cyklus zapisováním svých zkušeností do menstruačních hodin, což vám může pomoci váš menstruační cyklus pochopit. Pokud nevíte, jak takový menstruační kruh vyplnit, podívejte se na tento obrázek.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (55 vyjádření)

  • bioviruska

    Pití menstruační. krve ale i již zmiňovaná urinoterapie jsou zdravotně závadné, protože obsahují různé bakterie, tyčky, hleny a jiné organizmy, kterých se tělo zbavilo ( a my bychom to tělíčku zase měli vrátit?)ale to jsme oškliví ke svému tělu…
    Mě MS nevadí, beru ji jako samozdřejmou součást života, spíše mě vyděsí, když nepříjde, nebo se předežene.
    Nejaktivnější a zároven nekrásnější je žena v době ovulace – je totiž krásná hlavně pro opačná pohlaví a jsou ženy, které to na svém organismu pocítí, kdy začínají ovulovat.
    Naopak nejpodrážděnější bývají před samotnou MS tak 2,3 den před.

    Mě by spíše zajímalo, jakým stylem a kdy povědět dceři, co ji čeká a nemine – o tom se v článku pouze zminuje, ale konkrétní příklad není podán.

  • Lien

    Petko to co píšeš a co psala Jarmuschka je skutečně pravda (až na přínos hormonálního zastavování ms), to nikdo nepopírá, ale menstruace NENÍ porucha. Za porušené by se dalo třeba brát její četnost v dnešní době, ale ne menstruace jako taková, tak jak to jarmuschka podala.

  • Peťka

    Menstruační krev obsahuje dle mého i jiné látky, jako jsou již řečené bakterie, kvasinky, nebo i hleny. Krev z prstu je dle mého něco úplně jiného.

    K tomu co napsala Jarmuschka. Má pravdu. Opravdu dříve žena menstruovala podstatně méně, než dnes. A je to na škodu organizmu, který k tomu přirozeně uzpůsobený není. Dříve začala dívka menstruovat klidně v 17ti letech, v osmnácti porodila první dítě, které do 4 let kojila. Mnohdy tedy i s těhotenstvím neměla manzes klidně i 3 nebo 4 roky v kuse. Následně porodila další dítě, další…A po 35ti letech, nebo kolem 40ti byla v přechodu. Kolik celkem měsíců měla menstruaci?
    Ač nejsem zastánce hormonální antikoncepce a hormonů vůbec, to, že dokáží zastastavit menzes je přínosem, ovšem nesmíme pak už koukat na nežádoucí účinky hormonů, ale to je na jinou diskuzi.

  • PetraO

    Já se zkusím zamyslet. Svůj menstruační cyklus sleduji už dlouho (a nevím, jestli se chci zbavovat PMS, protože ten my vždy ukazoval, jak jsem asi daleko, i když má MS nebyla pravidelná). 1. otázku asi vynechám, jsem ráda, že nemám řidičák 🙂 Možná bych to tipla na dobu ovulace, kdy člověk myslí na trochu jiné věci. Kdy se ženám nejlépe spolupracuje s muži? Řekla bych někdy v 1. půlce cyklu, po MS. Kdy jsou nejkreativnější a mívají velmi dobré nápady (např. na nový projekt v práci)? Řekla bych někdy po ovulaci. Kdy je fyzická aktivita nejvyšší? Během plodných dnů. Kdy bývá žena nejvíce kritická a kdy netrpělivá? To by mohlo být někdy krátce před MS a krytická při.

  • Anonymní

    hm… skoda ze jsem se tu nedozvedela odpovedi na otazky z prvniho odstavce

  • meggi41

    Lien,kazdy ma sve nazory…a pohledy na veci..zkusennosti..nekdo ubazuje
    radikalneji..altelnativne..jiny veri,ze rakovina,je vec z toho,o cem pises..
    Ja ne 🙂
    Predpokladam,ze ty mas „prijemnou periodi“,nemas zadne
    onkolog.nemoci,ani zadne jine..(?)..a predpokladam,ze mas(nebo spise nemas?:-))
    i zaporne vlastnosti..a TY jsi s nima smirena..a tak tedy jsi zdrava 😀 🙁
    „Jsou i lide,kteri jsou „andele“ OPRAVDU“ a presto maji onkolog. nemoci
    a umiraji..(viz.muj dedecek a dalsi opravdu skveli a „vyrovnani“lide na teto
    planete 🙁 ,deti,miminka…
    A jak uz jsem psala v prvni reakci-nejdu polemizovat,napsala
    jsem svun nazor „jen tak“ 🙂
    Meggii

  • Lien

    Meggi ono ani moc nejde o to, jaký člověk je, ale jak je smířený a vědomý si toho, že takový je.
    Každý člověk má záporné i kladné vlastnoti, jejich uvědomění a přijetí je to, co uzdravuje a proměňuje.
    Proto taky někteří tzv. negativní lidé jsou na tom klidně lépe než lidé tzv. se svatozáří, protože se prostě přijali. KDežto lidé působící jako andělé své zápory někam schovali a většinou pak trpí nějakými těžkými chorobami, protože někudy to ven zkrátka musí (navíc ta neustálá snaha to nevidět taky stojí spoustu sil). Není nic ojedinělého slyšet „A zrovna on, takový zlatý člověk a má rakovinu apod.“ Právě – zrovna ON.

  • meggi41

    Lien,ani nevim(?),jak mam tvou reakci vlastne vzit 🙂
    Ale to nevadi..
    Chci jeste dodat,moje tchyne,byle cely svuj 65l.zivot,
    zamraceny,negativni,zavistivy..clovek..A periodu mela jako
    prochazku po plazi..

  • Lien

    Meggi, moc ti děkuji za reakci. Na tvém příkladě je perfektně vidět, co vše nám může menstruace a její průběh, problémy zrcadlit.

  • meggi41

    Me clanek zaujal,rada hledam podobne veci i na netu,rozhodne zajimave(ikdyz
    neco me „dostalo“..ale vse je pro me zajimave-ale „take si neloktu“:-)
    V necem souhlasim,co zde psaly i holky..
    V necem,co Marketa..
    Bez ohledu na reakce ostatnich-ja mam periodu od 14r. takovou,
    ze bych ji neprala „ani nej.nepritely“!!!!
    Silna a bolestiva tak,ze jsem mela i obdobi,kdy jsem,misto skoly,
    prace..musela do nemocnice a nejednou byla u me i zachranka..
    Pritom jsem prodelala vsemozna vysetreni,i operaci,zda nemam endometriozu..
    vse bylo negativni..Mam o periode nacteto i hodne knih..Odbornych rad(i
    i vysetreni v zahranici,i „babske rady“,byla jsem i u lecitele..Periodu
    presto,beru jako „normalni“soucast zivota zeny,ikdyz z ni nejsem „odvazana“,snazim
    ji odjakziva statecne..Uz davno,jsem se dozvedela a vim,ze v dnesni
    dobe,zena nemusi trpet,ale ze ji muze pomoci i lekar(ikdyz „jen“leky,injekci..)
    A uz vim,ze perioda“ neni nutna“;ze zena ji i nemusi met,aniz by to pro ni
    bylo skodlive(kdyz prestane uplne krvacet) a uz davno jsem se dozvedela,
    ze kdyz se tvrdilo,ze perioda,je nutna ocista zeny a bez ni to „nejde“-
    ze to je povera…
    Momentalne jsem se, po vsech beznadejich okolo me periody,rozhodla,ze si dam zavest
    podkozni antikoncepci(a rozhodla jsem se,az po radnem „nastudovani vsech
    pro a proti)
    a bylo to spravne rozhodnuti-pro mne-mam ji pul roku,temer nekrvacim,perioda
    zacne + – pravidelne(coz je pro mne,po letech nepravidelnosti,jako novy zivot-
    muzu konecne planovat sve aktivity,volny cas,dovolenou,cviceni..kdo nezazil,asi
    me nepochopi..),bolesti mam minimalni,nemam skoro zadny predmenstr.
    syndrom,ani silene bolesti prsu..)
    Jsem poonkologicka pacientka a vse se u mne musi „2x“ zvazit..(nador prsou)
    Jsem s ni spokojena..A nyni mam 41r.a konecne „klid“.
    Pisi jen sve zkusennosti,nechci polemizovat o antikoncepci,ani o periode,
    nebo zdrave psych.kohokoliv:-) Mam se rada a co si pamatuji,tak jsem se i vzdy
    rada mela,ale moje perioda ne:-) Mam ji uplne stejnou ,jako ji mela i
    moje maminka..(ta se ma rada take a ma rada i nas..:-))

  • Ježeček

    Ano, krev je tekutina, která při setkání s cizí látkou se začne srážet. Proto se i zkumavky heparinizují (pokud chceme nesraženou krev). Takže i v kalíšku dochází ke srážení a rozkladu jednotlivých krevních elementů. *

  • Ježeček

    Padla tady zmínka o např. přestavování obyváku. Myslím, že tohle stejně děláme tehdy, kdy jsme s představami spokojeni. Určitě to neprobíhá tak, že dnes to musím udělat. Prostě koumám, dumám a až to je dle mého názoru super, tak to tak dělám. Je možné, že to je v určitém období cyklu. Ale chci tím říct, že je mi to vlastně jedno, v jaké fázi jsem, protože stejně k tomu musím dojít tou cestou, že nad tím budu přemýšlet, kreslit si to a to pravé rozhodnutí příjde v kreativním období ms cyklu. Ale že bych si řekla, tak dnes nad tím ani nebudu dumat, protože nejsem v tom pravém období a počkám týden… to takhle u mě nefunguje 🙂 *

  • Hanzlici

    Já musím ještě reagovat na tu krev… přeci odteklá krev v kalíšku, no možná se nekazí kvůli vzduchu, ale necirkuluje, není v plicích okysličovaná, prostě se musí nějakým způsobem kazit, jak tam tak nějakou dobu leží. Třeba mě poopraví někdo z oboru. Napadá mě jediné, sice blbé, ale přirovnání. Krev v mrtvole taky nepřijde do kontaktu se vzduchem a přeci jak stojí a „nežije“, tak prostě tam už dochází k nějakému procesu rozkladu vlastně hned jak přestane putovat do plic a z plic. Čistě selským rozumem.
    Myslím, že to pití krve je asi to jediné, co nás tu hlavně zvedá ze židlí 🙂 To ostatní ok, zajímavé vědět, ale těžko praktikovat.

  • Ježeček

    Kdy se co děje s psychikou v závislosti na menses je jasné. Jsou to hormony, takže jsme více aktivní, nápaditější a naopak zase hašteřivější, protivnější… Tohle logiku má. Nicméně v dnešní době to nic neřeší, že to budu vědět. Já nemohu svůj život podřídit svému cyklu.
    Proto je schůdnější cesta, naučit se s cyklem žít, být tolerantní ke svému tělu. Prostě je to jeho součást a důležitá součást, nejen k plození dětí, ale právě k hormonální stabilitě.
    Ano, mě menses obtěžuje – zvláště v době, kdy jsem v práci a nemám čas si zajít ani na ten záchod. Je to možná neuvěřitelné, ale v oboru, ve kterém jsem byla (ARO) to byly mnohdy chvíle, kdy to nešlo. Takže představa, že si ještě mám říct, že potřebuju chvíli klid, tak jsem na hodinu venku nebo v sousedním pavilonu (psychiatrie). A není to jen ten „můj“ obor. Kolikrát se mluvilo o tom, jak jsou doslova buzerovány prodavačky v super a hyper. Že se jim počítá i to, kolikrát jdou na záchod, takže sebevíc ovládající se a vcelku ztotožněná žena s menstruací si i v této chvíli řekne: Doprčic, proč zrovna dnes mi to muselo přijít? Proč zrovna dnes nemůžu být doma? Ale nic z toho neovlivní.
    Před dětmi jsem mívala krvácení týden, 6-7 dní, bylo toho hodně, cítila jsem se jak vodovodní kouhoutek, bolelo mě břicho a mnohdy jsem si brala nějaký ten brufen. Dnes po dětech a taky díky atk mám krv. 4 dny, slaboučké a vcelku bez bolestí a omezení. Jen ta vložka je navíc 🙂 Ale nevadí, je mi jasné, že to tak prostě musí být, je to příroda a přece si povzdechnu, že když jdeme na ples, tak bych zrovna to mít nemusela. A nejsem zaujatá ani proti ms nic nemám, beru to jako omezení z určitých aktivit. Ale nejsem ani sportovec, aby mě to rušilo v tréninku, ani modelka, abych se obávala, že mi bude vidět vložka nebo šňůrka z tamoponu. Prostě to beru jako odpočinkové dny třeba od sexu 🙂 Nemám potřebu a nevyhledávám sex v období ms. S partnerem jsme o tom vyloženě nediskutovali, ale je to naše harmonie, že to prostě nemáme chuť dělat. Ani on nestojí o to, abych mu jakkoli jinak dělala dobře 🙂
    Vrátím se k historii ms, jak tady padla zmínka. Nejsem odborní ani historik fanda, ale pamatuji si přednášky, na kterých jsem se taky dozvěděla, že v dobách pravěku a po něm to bylo přírodou nastavéno tak, že žena opravdu rodila, pak 4 roky kojila a opět těhotněla. Takže té ms moc nebylo. Odtud prý vznikly mýty, že dokud kojíš neotěhotníš.
    A ještě jednou k tomu pití. Já nevím, jak to máte vy, ale když já mám ms, tak se teda ze mě odlučuje spousta sliznice, krev a buňky – tedy vajíčko. Nevím, jak to u vás vypadá, ale u mě to jsou kusy, chuchvalce „sražené krve“, tedy ona sliznice, která vůbec nevypadá vábně a s tou čistou krví moc společného nemá. Takže si dovolím říci, že to to samé, jako když se říznu do prstu a olíznu, rozhodně není! A řízanec na prstu tedy neolizuju – nevím proč, prostě je to hygiena – říznu se tehdy, když dělám se syrovým masem, když dělám něco v dílně, takže špinavé ruce opět, tak mi to nějak příjde divné olizovat prach a špínu.
    Tak je vě mě nějaký blok a špatná výchova ve vztahu k vlastní krvi?? 😀 *

  • redakce

    Lien, to o vracení krve zemi na večírku zaznělo! 🙂 Jsem ráda, že to slyším i z jiného zdroje. 🙂

  • redakce

    Lien, díky za reakci. Než jsem dopsala svůj komentář, je tu od Tebe ta stejná myšlenka – že se menstruační krev nekazí.

    Marinado, díky za kladné přijetí. Jsem ráda za reakce, za diskuzi, neb se ukazuje, že v naší společnosti jsou ještě jisté málo známé informace o menstruaci. A také že existují předsudky.

    Neříkám, že se vším, co na večírku zaznělo, se plně ztotožňuji (pít menstruační krev neplánuji 🙂 ), ale rozhodně to pro mne byl zajímavý večer, kdy jsem dostala podklady pro přemýšlení a pro případné přehodnocení svých postojů v některých otázkách.

    Nad tím, zda prezentovat některé další věci, popřemýšlím a případně proberu s redakcí. Ale předem upozorňuji, že by to byla moje interpretace, to, jak jsem to pochopila já. Případně by stálo za zvážení, zda by paní Šlancarová nechtěla spolupracovat na přípravě seriálu… Uvidíme. 🙂

    Markéta

  • Lien

    Hanzlíci a ještě jsem si pročetla, jak tě cosi obětěžuje. dovolila bych si namítnout, že tě neobtěžuje menstruace, ale věci, které jsou v dnešní společnosti při ní používané. Když jsem nosila vložky, fakt jsem se na ní netěšila, člověk to připisuje menstruaci, ale ten problém jsou vložky (zrovna tak ta krev, zkažená ve vložce je opravdu ne zrovna příjemný zážitek), za to ale prostě nemůže ani krev, ani menstruace, ale to, jak krvácení řešíme. NEní nic jednoduššího než to změnit :-).

    A třeba i ta noc, v noci zrovna nemusím ani ten kalíšek, takže si pod sebe dám velkou osušku (tlustou) a ráno jí hodím do pračky, nijak mě to neobtěžuje a převklékat postel nemusím a hlavně mám klid, žádnou smradlavku mezi nohama atd.

    Tak ti přeju nalezení lepších řešení, které tě obtěžovat nebudou.

    MMch když jsem byla tenkrát na těch ¨babičkách, tam se o menstruaci mluvilo a jedna z nich vyprávěla, že v jejich kmeni se dívky od malička učí odevzávat krev zpátky matce zemi, takže jim krev nevytéká samovolně, ony to ovlivňují a při vypouštění krve si sedají na bobek a vrací sílu matce zemi. Tohle jsme dávno zapoměly, nebo možná nikdy neuměly, proto také můžeme vnímat jako obtíž to, že neumíme s vlastním tělem dostatečně pracovat.

    Ale stále za to nemůže menstruace ani m.krev.

  • redakce

    Hanzlici, Marinado, díky za reakce. Nechci vás nijak přesvědčovat, jen chci ukázat pohled z jiné strany, přiblížit informace, které jsem slyšela.

    Hanzlici, vím, že jsou zaměstnání, ve kterých je nereálné říct šéfovi „Heleďte, mám menses, tři dny mě tu neuvidíte“. 🙂 Taky si neumím představit, že by třeba Lussy týden neřídila auto, protože je zrovna v té fázi cyklu, kdy je vyšší riziko nehody. Ale třeba to, jak přebudovat obývák, nebo kdy si promluvit s manželem o problému, který nás tíží, to už je něco, kde lze řešení odložit do „správné“ fáze cyklu. Jsou věci, co „musíš“ udělat, ale určitě bys dokázala vyjmenovat i věci, které nemusíš, které lze udělat třeba o týden později.

    A obtěžující menstruace – je tu řešení. Nejen právě ta bolest, což v článku je zmíněno. Nemusí to bolet, pokud žena poslouchá své tělo a přizpůsobí se jeho potřebám, je-li to možné. Menstruace nemusí obtěžovat. Přinejmenším nikdo ženu nenutí, aby používala vložku, když jí není příjemná. Jsou tampóny a nebo menstruační kalíšek.

    Marinado, k tomu vyvalení krve… Mám kamarádku, která říkala, že s vložkou nepřečkala noc, byť byla vložka sebesilnější. I s tampónem a vložkou zároveň se ráno probouzela na špinavém prostěradle. Od chvíle, co má kalíšek, je nadšená, neb se konečně v klidu vyspí. Říká, že kalíšek rozhodně pojme více krve než vložka. Takže pokud máš velmi silnou menstruaci a není to kvůli nějakému zdravotnímu problému, kalíšek by mohl být řešením.

    Hanzlici, zapáchající krev z vložky nikdo olizovat samozřejmě nebude. 🙂 Ženy, které používají kalíšek, tvrdí, že pokud nejsou nemocné, tak krev vůbec nezapáchá. Kalíšky jsou vyráběny tak, aby byly antibakteriální. Zkus zapátrat na VD, kdysi jsem si tu pročítala zajímavé diskuze na téma kalíšku, kde kdosi psal, že menstruační krev v kalíšku se snad ani nemůže „kazit“. Přesně si to už nepamatuji a nejsem zdravotník, takže zde se nebudu pouštět na tenký argumentační led.

    Poslední věc – VD jsou webem pro děti, takže článek měl být od začátku postaven tak, aby informace v něm byly užitečné pro děti (resp. dospívající dívky) a jejich matky. Proto jsem z více než dvouhodinového zážitku vybrala právě tyto části. Kdybych měla popsat vše, o čem se na akci diskutovalo, vydalo by to na celou sérii článků. I tak je můj článek delší, než je běžné, více informací v něm a tudíž i následně delší text by mohly odradit od přečtení článku.

    Markéta

  • Marinada
    Marinada

    A ještě jsem zapomněla – ten článek je super, a ať už s tím souhlasím nebo ne, rozpoutal velmi zajímavou diskuzi a pokud by Markéta chtěla napsat nějaký další článek (třeba právě ohledně těch změn chování a nálad v jednotlivých fázích cyklu), já osobně bych to uvítala.

  • Lien

    Hanzlíci myslím, že krev v menstruačnm kalíšku je čerstvá, nedostává se do kontaktu se vzduchem, takže není zkažená. Je to jen můj dojem, netvrdím tu nějaké vědecké informace.

    Markéto, taky nedokážu odpovědět na tyhle otázky, asi bych si musela několik cyklů zapisovat a pak bych věděla :-). A děkuji za článek, pro mě byl přínosný. Neříkám, že si hned při první příležitosti dám loka :-), ale nikdy neříkej nikdy.

    Lidé většinou považují za humus apod. něco, co sami vůbec nezažili a soudí dle nějaké povrchní myšlenky např. ta urina co tu byla zmíněna jako nechutnost. Já bych jí všem (a hlavně lidem, kteřé kupují levné potraviny a trpí nadváhou) vřele doporučila, protože tak vyladěný jídelníček jsem v životě neměla jako právě při jejím pití.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist